Бўш турган объектлардан самарали фойдаланишни ташкил этиш ва ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида
2020-07-02 | Ҳужжатлар
Фаолият кўрсатмаётган, фойдаланилмасдан турган нотурар объектлардан оқилона ва самарали фойдаланиш ҳамда уларни ташкилотларнинг хўжалик фаолиятига кенг жалб этиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг (кейинги ўринларда – Агентлик):
Агентликнинг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳудудий бошқармалари ҳузуридаги “Давлат мулкини ижарага бериш маркази” давлат унитар корхоналари негизида Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги Бўш турган объектлардан самарали фойдаланишни ташкил этиш марказини (кейинги ўринларда – Марказ) ҳамда унинг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳудудий бошқармаларини (кейинги ўринларда – ҳудудий бошқармалар) ташкил этиш;
Агентлик тузилмасига Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари – Бўш турган объектлардан самарали фойдаланишни ташкил этиш маркази директори (кейинги ўринларда – Марказ директори) лавозимини киритиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
2. Қуйидагилар Марказнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
мулкчилик шаклидан қатъи назар, барча тоифадаги бўш турган нотурар бино ва иншоотларни, фойдаланилмаётган ишлаб чиқариш майдонларини (кейинги ўринларда – бўш турган объектлар) аниқлаш ва ҳисобини юритиш;
бўш турган давлат мулки объектларини сақлаш ва улардан самарали фойдаланиш, шу жумладан, давлат мулки объектларини ижарага беришни ташкил этиш;
ижарага берилган давлат мулки объектларини ва уларни ижарага беришдан тушадиган маблағларни ҳисобга олиш ва уларнинг мониторингини олиб бориш;
ижарага берилган давлат мулки объектларидан мақсадли фойдаланилишини ва уларнинг сақланишини, шунингдек, ижара тўлови ўз вақтида ва тўлиқ тўланишини назорат қилиш;
давлат муассасалари (корхоналари)га бириктирилган давлат мулки объектларидан самарали фойдаланилиши ва уларнинг сақланишини белгиланган тартибда текшириш;
давлат муассасалари (корхоналари)га оператив бошқарув ҳуқуқи билан берилган давлат мулки объектларининг ортиқча қисмини, шунингдек, фойдаланилмаётган ёки мақсадсиз фойдаланилаётган давлат мулки объектларини олиб қўйиш;
Қурилиш соҳасида назорат инспекцияси хулосасига асосан яроқсиз деб топилган давлат мулки объектларини бузиш тўғрисида қарор қабул қилиш;
бўш турган хусусий мулк объектларини уларнинг мулкдорлари ихтиёрига кўра ижарага берилишида ҳар томонлама амалий ёрдам кўрсатиш.
Марказ давлат бошқаруви органи ҳисобланади ва ўзига юкланган вазифаларни амалга ошириш мақсадида барча давлат органларидан, шу жумладан, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлардан ва бошқа давлат ташкилотларидан зарур бўлган ахборот ва материалларни сўраб олишга ҳақли.
3. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги Бўш турган объектлардан самарали фойдаланишни ташкил этиш марказининг марказий аппарати тузилмаси 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Марказнинг бошқарув ходимлари чекланган сони 309 нафар, шу жумладан, марказий аппарат бошқарув ходимлари сони – 22 нафар этиб;
Агентликнинг Бўш турган давлат объектларини аниқлаш ва улардан самарали фойдаланишни ташкил этиш бошқармаси тугатилиб, унинг 8 та штат бирлиги Марказга ўтказилиши;
Марказнинг марказий аппарати моддий-техник таъминоти ва 9 нафар бошқарув ходимлари штат бирлигини сақлаш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан молиялаштирилиши;
ҳудудий бошқармаларнинг 287 нафар бошқарув ходими штат бирлигини, шунингдек, марказий аппаратнинг 13 нафар бошқарув ходими штат бирлигини сақлаш билан боғлиқ харажатлар Марказнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан молиялаштирилиши белгилансин.
Белгилансинки, Марказ ва ҳудудий бошқармалар ходимларига, тўлов манбаларидан қатъи назар, Агентлик ва унинг ҳудудий бошқармалари ходимлари учун қонун ҳужжатларида ва бошқа ҳужжатларда назарда тутилган меҳнатга ҳақ тўлаш, моддий рағбатлантириш ва ижтимоий ҳимоя шартлари татбиқ этилади.
Марказ директорига Агентлик директори билан келишилган ҳолда Марказнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан марказий аппарат ва ҳудудий бошқармаларга бошқарув ходимларининг қўшимча штат бирликларини киритиш ҳуқуқи берилсин.
4. Қуйидагилар Марказ ва ҳудудий бошқармалар фаолиятини (ходимларнинг иш ҳақи, мукофотлар, устамалар ва бошқа тўловлар) молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
давлат мулки объектлари ижарасидан қонунчиликда белгиланган тартибда тушадиган маблағлар;
Агентликнинг ҳузуридаги Давлат активларини бошқариш, трансформация ва хусусийлаштириш жамғармаси маблағлари;
Марказ Агентликнинг тугатилаётган Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳудудий бошқармалари ҳузуридаги “Давлат мулкини ижарага бериш маркази” давлат унитар корхоналарининг барча ҳуқуқлари ва мажбуриятлари, шу жумладан, шартномавий муносабатлар бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
бўш турган объектлар тўғрисидаги маълумотлар Марказ томонидан автоматлаштирилган тизим орқали тегишли давлат органларидан олинади;
Марказ ва ҳудудий бошқармалар ходимлари ўз ваколатлари доирасида бўш турган объектларга тўсқинликсиз киради ва кўздан кечиради. Бунда, хусусий мулк объектларига кириш ва уларни кўздан кечириш Текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимида рўйхатдан ўтказиш орқали ваколатли органни хабардор этиш тартибида амалга оширилади;
Марказ ва ҳудудий бошқармаларга тегишли давлат мулки объектларини сақлаш билан боғлиқ харажатлар Марказ ҳисобидан, пул маблағлари мавжуд бўлмаганда Агентлик ҳузуридаги Давлат активларини бошқариш, трансформация ва хусусийлаштириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопланади;
Марказ бўш турган объектлардан самарали фойдаланиш бўйича кўрилаётган чоралар тўғрисида ҳар йили 1 апрелга қадар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига ахборот киритиб боради;
бўш турган объектлар тўғрисида маълумотлар (объект тўғрисидаги қисқа маълумот, геолокация жойлашуви ва бошқалар) Марказнинг расмий веб-сайтида жойлаштирилади ва ҳар ойда янгилаб борилади;
белгиланган тартибда тузилган фойдаланилмаётган объектларни аниқлаш ва фойдаланилмаётган объектларни хўжалик фаолиятига жалб этиш бўйича ишчи гуруҳлар ҳудудий бошқармаларга ҳафталик ахборот киритиб боради;
ҳудудий бошқармалар ходимлари туман (шаҳар)ларнинг ҳар бир маҳалласига бириктирилади ҳамда ваколати доирасида маҳалла ҳудудида жойлашган бўш турган объектларни аниқлаш ва улардан самарали фойдаланишни ташкил этади;
бўш турган давлат мулки объектлари, Ўзбекистон Республикаси Инвестиция дастурига киритилган объектлар бундан мустасно, сақлаш ва улардан келгусида самарали фойдаланиш (хусусийлаштириш, ижарага бериш ва бошқа) мақсадида Марказ ва ҳудудий бошқармаларга топширилади;
бўш турган объектлар рўйхати Марказ томонидан ҳар чоракда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасига ҳамда Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Тадбиркорликни ривожлантириш агентлигига киритиб борилади;
Марказнинг ўз ваколатлари доирасида қабул қилган қарорлари давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва хўжалик юритувчи субъектлар томонидан бажарилиши мажбурий ҳисобланади.
6. 2020 йил 1 сентябрдан бошлаб шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
а) барча аукцион савдолари натижалари QR-код (матрик штрихли код)ни қўллаш орқали расмийлаштирилади;
б) “E-IJRO AUKSION” тизимида қуйидагиларни назарда тутувчи тартиб жорий қилинади:
“мобиль идентификация қилиш” билан шахсни идентификациялаш имконини берувчи мобиль иловалар орқали аукционда иштирок этиш;
давлат мулки объектларини ижарага бериш шартномасини ижарага берувчи ва ижарачи ўртасида электрон шаклда (шу жумладан, электрон рақамли имзо орқали) икки томонлама тузиш орқали расмийлаштириш;
савдоларда мавжуд бўлган лотлар ҳақида батафсил маълумотларни ўз ичига олувчи доимий янгиланиб турадиган ва Агентликнинг расмий веб-сайтида жойлаштириладиган электрон каталогни яратиш.
7. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, Агентлик, Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси доимий равишда бўш турган объектларни аниқлаб, уларни Марказ ва ҳудудий бошқармаларга оператив бошқарув ҳуқуқи асосида ўтказиб бориш чораларини кўрсин.
8. Агентлик бир ой муддатда:
а) Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан биргаликда:
Марказ ва ҳудудий бошқармаларни замонавий техника билан таъминлаш чораларини кўрсин;
Марказ ва ҳудудий бошқармалар зиммасига юклатилган вазифалар юзасидан судларга киритиладиган даъволар ва аризалар бўйича давлат божи тўлашдан озод қилиш тўғрисида қонун ҳужжатларига ўзгартириш киритиш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин;
б) Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги Бўш турган объектлардан самарали фойдаланишни ташкил этиш маркази тўғрисидаги низомни тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
в) “Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Бинолардан фойдаланиш дирекцияси” давлат унитар корхонаси негизида давлат муассасаси шаклидаги Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги Бинолардан фойдаланиш дирекциясини ташкил этсин.
ушбу қарор ижросини таъминлаш доирасида Марказнинг харажатлари учун 2020 йилга мўлжалланган Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрлари доирасида маблағ ажратсин ва 2021 йилдан бошлаб зарур бюджет маблағларини кўзда тутсин;
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг 2020 йил учун тасдиқланган харажатлар параметрларига ушбу қарор талабларидан келиб чиқиб тегишли ўзгартиришлар киритсин;
Марказга хизмат автотранспорт воситаларини сотиб олиш учун зарур маблағларнинг ажратилишини таъминласин ва 3 та, шу жумладан, 2 та шахсий бириктирилган хизмат автотранспорт воситаларини сақлашга лимит ажратсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Марказ мурожаатига асосан уни ўрнатилган тартибда ҳукумат алоқаси билан таъминласин.
11. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 2-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
12. Агентлик манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
13. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ж.А.Қўчқоров зиммасига юклансин.

О мерах по организации эффективного использования пустующих объектов и широкого внедрения информационно-коммуникационных технологий
2020-07-02 | Документы
В целях рационального и эффективного использования бездействующих, неиспользуемых нежилых объектов, а также их широкого вовлечения в хозяйственную деятельность организаций:
1. Согласиться с предложениями Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – Агентство) о:
создании Центра по организации эффективного использования пустующих объектов при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – Центр) и его территориальных управлений в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте (далее – территориальные управления) на базе государственных унитарных предприятий «Центр аренды государственного имущества» при территориальных управлениях Агентства в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте;
введении в структуру Агентства должности заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан – директора Центра по организации эффективного использования пустующих объектов (далее – директор Центра).
2. Определить основными задачами Центра:
выявление и ведение учета пустующих нежилых зданий и сооружений, неиспользуемых производственных площадей (далее – пустующие объекты) всех категорий, независимо от формы собственности;
организацию содержания и эффективного использования пустующих объектов государственной собственности, в том числе передачи в аренду объектов государственной собственности;
осуществление учета и мониторинга объектов государственной собственности, переданных в аренду, а также средств, поступающих от их аренды;
контроль за целевым использованием и содержанием объектов государственной собственности, переданных в аренду, а также за своевременной и полной уплатой арендных платежей;
проведение в установленном порядке проверок содержания и эффективного использования объектов государственной собственности, закрепленных за государственными учреждениями (предприятиями);
изъятие излишней части объектов государственной собственности, переданных государственным учреждениям (предприятиям) на праве оперативного управления, а также объектов государственной собственности, неиспользуемых или используемых не по назначению;
принятие решений о сносе объектов государственной собственности, признанных непригодными, на основании заключений Инспекции по контролю в сфере строительства;
оказание всесторонней практической помощи по передаче в аренду пустующих объектов частной собственности по желанию их владельцев.
Центр является органом государственного управления и для выполнения возложенных на него задач вправе запрашивать необходимую информацию и материалы у всех государственных органов, включая правоохранительные органы и другие государственные органы.
3. Утвердить структуру центрального аппарата Центра по организации эффективного использования пустующих объектов при Агентстве Республики Узбекистан по управлению государственными активами согласно приложению №1.
предельная численность управленческого персонала Центра составляет 309 единиц, в том числе численность управленческого персонала центрального аппарата – 22 единицы;
упраздняется Управление по организации выявления пустующих государственных объектов и их эффективного использования Агентства с последующей передачей Центру его 8 штатных единиц;
финансирование расходов, связанных с материально-техническим обеспечением центрального аппарата Центра и содержанием 9 штатных единиц, осуществляется за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан;
финансирование расходов на содержание 287 штатных единиц управленческого персонала территориальных управлений, а также 13 штатных единиц управленческого персонала центрального аппарата осуществляется за счет внебюджетных средств Центра.
Установить, что на сотрудников Центра и его территориальных управлений вне зависимости от источников выплат распространяются условия оплаты труда, материального стимулирования и социальной защиты, предусмотренные законодательством и другими документами для сотрудников Агентства и его территориальных управлений.
Предоставить директору Центра право по согласованию с директором Агентства вводить в центральный аппарат и территориальные управления дополнительные штатные единицы управленческого персонала за счет внебюджетных средств Центра.
4. Определить источниками финансирования деятельности (оплаты труда, премий, надбавок и других выплат работникам) Центра и территориальных управлений:
средства от аренды объектов государственной собственности, поступающие в установленном законодательством порядке;
средства Фонда по управлению, трансформации и приватизации государственных активов при Агентстве;
Центр является правопреемником упраздняемых государственных унитарных предприятий «Центр аренды государственного имущества» при территориальных управлениях Агентства в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте, по всем правам и обязательствам, в том числе договорным отношениям;
получение информации по пустующим объектам от соответствующих государственных органов осуществляется Центром через автоматизированную систему;
работники Центра и территориальных управлений в пределах своих полномочий имеют право на беспрепятственный вход и осмотр пустующих объектов. При этом вход на объекты частной собственности и их осмотр осуществляются в порядке уведомления уполномоченного органа путем регистрации в Единой системе электронной регистрации проверок;
расходы, связанные с содержанием объектов государственной собственности, принадлежащих Центру и территориальным управлениям, возмещаются Центром, в случае отсутствия средств – за счет средств Фонда по управлению, трансформации и приватизации государственных активов при Агентстве;
Центр ежегодно до 1 апреля вносит в Кабинет Министров Республики Узбекистан информацию о мерах, принимаемых для эффективного использования пустующих объектов;
информация о пустующих объектах (краткая информация об объекте, геолокация и другое) размещается на официальном веб-сайте Центра и ежемесячно обновляется;
рабочие группы по выявлению неиспользуемых объектов и вовлечению неиспользуемых объектов в хозяйственную деятельность, созданные в установленном порядке, еженедельно вносят информацию в территориальные управления;
работники территориальных управлений закрепляются за каждой махаллей районов (городов) и в пределах своих полномочий организуют выявление и эффективное использование пустующих объектов, расположенных на территории махалли;
пустующие объекты государственной собственности, за исключением объектов, включенных в Инвестиционную программу Республики Узбекистан, передаются Центру и территориальным управлениям для содержания и дальнейшего эффективного использования (приватизации, передачи в аренду и другого);
перечень пустующих объектов ежеквартально вносится Центром в Торгово-промышленную палату Республики Узбекистан и Агентство по развитию предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан;
решения, принимаемые Центром в пределах своих полномочий, являются обязательными для исполнения органами государственного
и хозяйственного управления, органами государственной власти на местах и хозяйствующими субъектами.
6. Установить с 1 сентября 2020 года порядок, в соответствии с которым:
а) результаты всех аукционных торгов оформляются с помощью QR-кода (матричный штрих-код);
б) в систему “E-IJRO AUKSION” внедряется механизм, предусматривающий:
участие в аукционе через мобильные приложения, предоставляющие возможность идентификации личности посредством «мобильной идентификации»;
оформление договоров аренды объектов государственной собственности путем заключения двустороннего договора между арендодателем и арендатором в электронной форме (в том числе посредством электронной цифровой подписи);
создание электронного каталога, содержащего подробную информацию об имеющихся на торгах лотах, который периодически обновляется и размещается на официальном веб-сайте Агентства.
7. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, Агентству, Государственному комитету по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру Республики Узбекистан на постоянной основе принимать меры по выявлению и передаче Центру и территориальным управлениям пустующих объектов на праве оперативного управления.
8. Агентству в месячный срок:
а) совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан:
принять меры по обеспечению Центра и территориальных управлений современной техникой;
внести в Кабинет Министров предложения о внесении изменений в законодательство об освобождении от уплаты государственной пошлины по искам и заявлениям, вносимым Центром и территориальными управлениями в суды в соответствии с возложенными задачами;
б) внести в Кабинет Министров на утверждение Положение о Центре по организации эффективного использования пустующих объектов при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан;
в) создать Дирекцию по использованию зданий при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан в форме государственного учреждения на базе государственного унитарного предприятия «Дирекция по использованию зданий Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан».
в рамках обеспечения исполнения настоящего постановления выделить средства на расходы Центра в пределах параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2020 год и начиная с 2021 года ежегодно предусматривать необходимые бюджетные средства;
внести соответствующие изменения в утвержденные параметры расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2020 год исходя из положений настоящего постановления;
обеспечить выделение Центру денежных средств, необходимых для приобретения служебных автотранспортных средств, и установить лимит на содержание служебных легковых автомобилей в количестве 3 единиц, в том числе 2 единиц персональных.
10. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан на основании обращения Центра обеспечить в установленном порядке Центр правительственной связью.
11. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению №2.
12. Агентству совместно с соответствующими министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
13. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Ж.А.