Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркининг Гулистон филиали очилди
Бугун 30 июнь куни Сирдарё вилояти Гулистон шаҳрида Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркининг Гулистон филиали очилди.
Мазкур тадбирида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожантириш вазири Ш. Содиқов ва Сирдарё вилоят ҳокими Ф.Мирзаев иштирок этди.
Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркининг Гулистон филиали Президентимизнинг томонидан парламентга йўлланган Мурожаатномасида кўрсатилган муҳим ва долзарб вазифаларни ва “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш Йили”да амалга оширишга оид Давлат дастуридаги вазифаларни бажариш асносида ташкил этилди.
Технопаркда маҳаллий ёшлар, тадбиркорлар, янги ҳунар ўрганиш истагида бўлган фуқаролар учун кенг қулайликлар яратилган. Жумладан, коворкинг маркази ва ўқув хоналари, бизнес инкубатор, киберспорт хонаси ташкил этилган.
Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки Гулистон филиалининг умумий ер майдони 0,63 гектарни ташкил қилади. Икки қаватли, жами 1600 квадрат метр майдонни эгаллаган бу кўркам бинода 100 дан ортиқ иш ўрни яратилиб, 15 дан ортиқ ахборот технологиялари соҳасида хизмат кўрсатадиган корхоналарни жойлаштириш учун ҳам мўлжалланган.
Филиалда корхоналарга ўз фаолиятини амалга ошириш учун зарур инфратузилма, шу жумладан, юқори тезликдаги интернет, замонавий лабораториялар, коворкинг маркази, офис майдонлари рақамли технологиялардан фойдаланиш имконияти яратилиб, маркетинг, юридик ва бошқа консалтинг хизматлари кўрсатилади.
Сирдарё вилоятида “5 та муҳим ташаббус”нинг 3-ташаббус доирасида аҳоли, шу жумладан ёшлар учун компьютер технологиялари ва интернетдан самарали фойдаланишни ўргатишга мўлжалланган ҳамда замонавий инфратузилмага эга бўлган Рақамли технологиялар ўқув марказлари 2019 йили Мирзаобод туманида ва 2020 йилнинг июн ойида Сайхунобод туманида ташкил этилган.
Марказлар фаолиятини самарали ташкил этиш мақсадида компьютер саводхонлиги, дастурлаш асослари, компьютер графикаси, робототехника ва ардуино қурилмасида ишлаш, веб ва мобил иловалар яратишга оид жами 19 та фан дастурлари ишлаб чиқилган.
Вилоятда жорий йил якунига қадар 4 та (Ховос тумани, Янгиер шаҳри, Оқолтин ва Боёвут туманлари) Рақамли технологиялар ўқув маркази, 2021 йил якунига қадар барча шаҳар ва туманларда жами 4 та (Сирдарё, Гулистон ва Сардоба туманлари ҳамда Ширин шаҳри) марказлар очилади ҳамда йилига 4 000 дан зиёд ёшларни ўқитиш ва ахборот технологиялари йўналишидаги ўқитувчиларнинг малакасини ошириш имконияти яратилади.

В Гулистане открылся филиал Технологического парка программных продуктов и технологий
Сегодня 30 июня в Гулистане Сырдарьинской области открылся филиал Технологического парка программных продуктов и информационных технологий.
В мероприятии приняли участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков и хоким Сырдарьинской области Г. Мирзаев.
Гулистанский филиал Технологического парка программных продуктов и информационных технологий был организован в соответствии важными и актуальными задачами, обозначенными Президентом в Послании парламенту, а также в целях исполнения задач Государственной программы в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики.
В технопарке созданы все условия для местной молодёжи, предпринимателей, граждан, желающих изучить новые специальности. В частности, организованы коворкинг-центр, учебные аудитории, бизнес-инкубатор, комната киберспорта.
Общая территория Гулистанского филиала Технологического парка программных продуктов и информационных технологий составляет 0,63 гектара. Двухэтажное здание общей площадью 1800 квадратных метров рассчитано на создание более 100 рабочих мест и размещение более 15 предприятий, осуществляющих свою деятельность в сфере ИКТ.
В филиале была создана необходимая инфраструктура, в том числе высокоскоростной интернет, современные лаборатории, коворкинг-центр, офисные площади. Резидентам будет оказываться маркетинговая, юридическая и консультативная помощь.
В ходе реализации третьего направления Пяти инициатив — организации эффективного использования населением и молодежью компьютерных технологий и интернета в Сырдарьинской области были открыты современные Учебные центры цифровых технологий в Мирзаабадском районе в 2019 году и в Сайхунабадском районе в 2020 году.
С целью эффективной организации деятельности центров было разработано 19 учебных программ по повышению компьютерной грамотности, обучению основам программирования, компьютерной графики, робототехники и работе с ардуино, по созданию веб- и мобильных приложений.
К концу этого года в Сырдарьинской области будет открыто четыре Учебных центра цифровых технологий (в Хавастском, Акалтынском, Боёвутском районах, городе Янгиер), а к концу 2021 года во всех городах и районах — ещё четыре центра (в Сырдарьинском, Гулистанском, Сардобинском районах и в городе Ширин). Тем самым будет создана возможность обучить молодёжь и повысить квалификацию преподавателей — в общем порядка 4000 человек.