Ўзбекистон ва Туркманистон Президентлари телефон орқали мулоқот қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 29 июнь куни Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Гурбангули Бердимуҳамедовни таваллуд куни билан самимий табриклаб, унга мустаҳкам соғлик, фаровонлик ва катта зафарлар тилади.
Президент Гурбангули Бердимуҳамедов раҳбарлигида замонавий Туркманистон юксак муваффақиятларга эришгани – барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланаётгани, халқаро майдондаги нуфузи муттасил ортиб бораётгани алоҳида қайд этилди.
Телефон мулоқоти чоғида икки томонлама ҳамкорликка доир ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Президентлар Ўзбекистон-Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб бораётганини катта мамнуният билан таъкидладилар.
Ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликни, биринчи навбатда савдо, саноат, энергетика, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва транзит ташувлари, туризм соҳаларида янада кенгайтириш зарурлиги қайд этилди.
Давлат раҳбарлари чегераолди ҳудудлар ўртасидаги фаол алоқаларни давом эттириш, шунингдек, таълим ва маданий-гуманитар алмашинувларни кенгайтириш фикрини қўллаб-қувватладилар.
Икки томонлама Ҳукуматлараро комиссия доирасида ҳамкорлик бўйича қўшма дастур ва лойиҳаларни ишлаб чиқишга келишиб олинди.
Ўзбекистон ва Туркманистон Президентлари коронавирус инфекцияси тарқалишига самарали қарши куршиш мақсадида тегишли идоралар даражасида яқиндан мулоқот ва мувофиқлашувни амалга ошириш муҳим эканини таъкидладилар.
Суҳбат сўнгида давлат раҳбарлари қардош Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги муносабатларни ҳар томонлама ривожлантириш ва мустаҳкамлашда иккала томон ҳам қатъий эканини яна бир бор тасдиқладилар.

Лидеры Узбекистана и Туркменистана провели телефонный разговор
Сегодня, 29 июня, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил Гурбангулы Бердымухамедова с днем его рождения, искренне пожелав лидеру Туркменистана доброго здоровья, благополучия и больших успехов.
Особо отмечены высокие достижения современного Туркменистана под руководством Президента Гурбангулы Бердымухамедова – устойчивое социально-экономическое развитие и неуклонный рост авторитета страны на международной арене.
В ходе телефонного разговора рассмотрены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества и региональной повестки.
Президенты выразили глубокое удовлетворение поступательным укреплением узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Подчеркнута необходимость дальнейшего наращивания взаимовыгодного практического сотрудничества, прежде всего в сферах торговли, промышленности, энергетики, сельского хозяйства, транспорта и транзитных перевозок, туризма.
Главы государств также поддержали продолжение активных контактов приграничных регионов, а также расширение образовательного и культурно-гуманитарного обмена.
Достигнута договоренность о проработке совместных программ и проектов взаимодействия в рамках двусторонней Межправительственной комиссии.
Президенты Узбекистана и Туркменистана также отметили важность тесного диалога и координации на уровне соответствующих ведомств в целях эффективного противодействия распространению коронавирусной инфекции.
В завершение беседы главы государств вновь подтвердили взаимную приверженность всестороннему развитию и укреплению братских узбекско-туркменских отношений.