Қишлоқ хўжалиги техникалари қачондан бошлаб мажбурий тартибда синовдан ўтказилади?
“Қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларини синаш ва сертификатлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” президент қарори қабул қилинганидан хабарингиз бор.
Қарорга мувофиқ, 2021 йил 1 январдан бошлаб:
♦ импорт қилинадиган ҳамда маҳаллий корхоналар томонидан ишлаб чиқариладиган барча турдаги қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари ҳамда уларнинг агрегатлари ва бутловчи қисмлари мажбурий тартибда синовдан ўтказилади;
♦ушбу текника, агрегат, бутловчи қисмлар такомиллаштирилганда ҳамда уларга қўшимча функцияларни бажариш юклатилганда такрорий синовларга тақдим этилади;
♦ Ўзбекистон ҳудудида фойдаланишга тавсия қилинган қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларининг ягона давлат реестрига киритилган қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларидан республикада экинларни етиштиришда фойдаланишга рухсат этилади;
♦ қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларининг агрегатлари ва бутловчи қисмлари учун мувофиқлик сертификатларини расмийлаштириш тизими йўлга қўйилади.
2023 йил 1 январга қадар Ўзбекистонда ишлаб чиқарилмайдиган, белгиланган тартибда тасдиқланадиган рўйхат бўйича олиб келинадиган синов ускуналари ва ўлчаш воситалари божхона божидан озод қилинади.
Қарор билан Қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари ҳамда технологияларини синаш ва сертификатлаш тизимини такомиллаштириш бўйича “Йўл харитаси” тасдиқланди.​

Когда сельскохозяйственную технику будут испытывать?
Принято постановление Президента «О мерах по совершенствованию системы испытания и сертификации сельскохозяйственной и мелиоративной техники».
Согласно документу, с 1 января 2021 года:
• в обязательном порядке испытания будут проходить импортируемые и производимые отечественными предприятиями все виды сельскохозяйственной и мелиорационной техники, агрегаты и комплектующие к ним;
• при совершенствовании и возложении выполнения дополнительных функций на эту технику, агрегаты и комплектующие к ней, они представляются к повторным испытаниям;
• при выращивании культур разрешается использование сельскохозяйственной и мелиоративной техники, включенной в Единый государственный реестр сельскохозяйственной и мелиоративной техники, рекомендуемой для использования в Узбекистане;
• внедряется система оформления сертификатов соответствия агрегатов и комплектующих сельскохозяйственной и мелиоративной техники.
До 1 января 2023 года освобождаются от таможенной пошлины испытательное оборудование и средства измерения, не производимые в Республике Узбекистан, ввозимые по перечню, утверждаемому в установленном порядке.
Постановлением утверждена «дорожная карта» по совершенствованию системы испытания и сертификации сельскохозяйственной и мелиоративной техники и технологий.