Қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларини синаш ва сертификатлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2020-06-28 | Ҳужжатлар
Республикада ишлаб чиқарилаётган қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларининг рақобатбардошлигини ошириш, маҳсулот ишлаб чиқарувчиларни замонавий, сифатли қишлоқ хўжалиги техникалари билан таъминлаш борасида изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, хорижий давлатлардан кириб келаётган айрим қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларининг республиканинг тупроқ-иқлим шароитларига мос келмаслиги қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришда белгиланган агротехник тадбирларни амалга ошириш вақтида қатор муаммоларни келтириб чиқармоқда.
Ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитидан келиб чиқиб, замонавий қишлоқ хўжалиги техникалари билан таъминлашнинг самарали синаш ва ўлчаш усулларини кенг жорий этиш, шунингдек, қишлоқ хўжалиги техникаларини синаш ва сертификатлашни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш мақсадида:
1. Қуйидагилар қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари ҳамда технологияларини синаш тизимини ислоҳ қилишнинг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
ресурс тежайдиган замонавий қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари ҳамда технологиялари синовига оид техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатларни халқаро стандартларга мувофиқлаштириш;
қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари ҳамда уларнинг агрегатлари ва бутловчи қисмларини республика ҳудудларининг тупроқ-иқлим шароитларида самарали қўллаш ва уларнинг ишончлилигини текшириш учун тегишли синовларни ўтказиш;
соҳани ривожлантиришга кўмаклашувчи инновацион усуллар, дастурлар ва истиқболли ғояларни қўллаб-қувватлаш, қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари ҳамда уларнинг агрегатлари ва қисмларини ишлаб чиқарувчи маҳаллий корхоналар фаолиятига самарали илмий ишланмаларни кенг жорий этиш;
қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари синовини ўтказувчи лабораторияларнинг моддий-техника базасини янада мустаҳкамлаш, соҳага юқори малакали мутахассисларни жалб қилиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш.
2. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2021 йил 1 январдан бошлаб:
импорт қилинадиган ҳамда маҳаллий корхоналар томонидан ишлаб чиқариладиган қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларини ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитларида самарали қўллаш ва уларнинг ишончлилик (сифат) кўрсаткичларини текшириш мақсадида барча турдаги қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари ҳамда уларнинг агрегатлари ва бутловчи қисмлари мажбурий тартибда синовдан ўтказилади. Бунда, қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари ҳамда уларнинг агрегатлари ва бутловчи қисмлари маҳаллий ва хорижий ишлаб чиқарувчилар ҳамда импорт қилувчилар томонидан тақдим этилади;
импорт қилинадиган ҳамда маҳаллий корхоналар томонидан ишлаб чиқариладиган қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари, уларнинг агрегатлари, бутловчи қисмлари такомиллаштирилганда ҳамда уларга қўшимча функцияларни бажариш юклатилганда такрорий синовларга тақдим этилади;
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида фойдаланишга тавсия қилинган қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларининг ягона давлат реестрига (кейинги ўринларда – ягона давлат реестри) киритилган қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларидан республикада экинларни етиштиришда фойдаланишга рухсат этилади;
импорт қилинадиган ҳамда маҳаллий корхоналар томонидан ишлаб чиқариладиган қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларининг агрегатлари ва бутловчи қисмлари учун мувофиқлик сертификатларини расмийлаштириш тизими йўлга қўйилади. Бунда, лаборатория асбоб-ускуналари ва ўлчов воситаларига эга бўлмаган ташкилотлар томонидан қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларига сертификат берилишига йўл қўйилмайди.
3.Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси, “Ўзстандарт” агентлигининг 2023 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган, белгиланган тартибда тасдиқланадиган рўйхат бўйича олиб келинадиган синов ускуналари ва ўлчаш воситаларини божхона божидан озод қилиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Бунда, синов ускуналари ва ўлчаш воситалари синов лабораторияларини аккредитация, шу жумладан, халқаро аккредитация талаблари асосида жиҳозлаш учун ишлатилади.
4. Қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари ҳамда технологияларини синаш ва сертификатлаш тизимини такомиллаштириш бўйича “Йўл харитаси” иловага мувофиқ тасдиқлансин.
5. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги “Ўзстандарт” агентлиги билан биргаликда бир ой муддатда:
қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари ҳамда технологияларига нисбатан талабларни белгилайдиган стандартлаштириш бўйича амалдаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни хатловдан ўтказсин;
2020-2021 йилларда қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари ҳамда технологиялари ва уларни синаш усулларига нисбатан талабларни белгилайдиган зарур стандартларни халқаро талаблар асосида қабул қилиш бўйича тармоқ жадвалини тасдиқласин.
6. “Ўзстандарт” агентлиги икки ой муддатда:
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан келишган ҳолда қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари бўйича тармоқ стандартларининг рўйхатдан ўтказилишини таъминласин;
қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларини ишлаб чиқарувчи ва етказиб берувчи ташкилотлар билан биргаликда уч ой муддатда амалдаги стандарт ҳамда меъёрларга мувофиқ қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларининг тури бўйича синов дастурларини ишлаб чиқсин ҳамда тасдиқласин;
лаборатория асбоб-ускуналари ва ўлчов воситаларига эга бўлган хусусий ташкилотларни қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларига сертификат бериш учун аккредитациядан ўтказиш тартибини ишлаб чиқсин;
хорижий давлатларнинг синов марказлари билан яқиндан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиб, уларнинг илғор тажрибаларини республикада босқичма-босқич жорий этиб борсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалиги техникаси ва технологияларини сертификатлаш ва синаш маркази (кейинги ўринларда – Марказ) Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Молия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда қишлоқ хўжалиги техникаларини халқаро талаблар асосида синаш учун замонавий синаш ускуналари ва ўлчаш воситалари рўйхатини шакллантирсин ва жорий йилнинг якунига қадар уларни харид қилиш чораларини кўрсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги:
“Ўзстандарт” агентлиги билан биргаликда 2020 йил 15 декабрга қадар қишлоқ хўжалиги техникаларини синаш ва сертификатлаш бўйича халқаро тажрибадан келиб чиқиб, Марказнинг синов лабораториялари халқаро аккредитациядан босқичма-босқич ўтказилишини таъминласин;
Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда харид қилинган синаш воситаларининг қурилиш-монтаж ишлари ҳамда ўқитишда қатнашадиган хорижий мутахассисларни кириш ҳужжатларининг белгиланган тартибда расмийлаштирилишида амалий ёрдам кўрсатсин;
Тошкент вилояти ҳокимлиги ва қурилиш-лойиҳа ташкилотлари билан биргаликда икки ой муддатда Марказнинг моддий-техник базасини босқичма-босқич мустаҳкамлаш ва модернизация қилиш бўйича лойиҳа ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда Марказни таъмирлаш, реконструкция қилиш ва жиҳозлаш ишларини амалга ошириш учун халқаро молия институтларининг имтиёзли кредит ҳамда грант маблағларини жалб қилиш чораларини кўрсин;
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси билан биргаликда уч ой муддатда ягона давлат реестрига киритилмаган қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари, уларнинг агрегатлари ва бутловчи қисмларини етказиб берганлик ҳамда улардан фойдаланганлик учун, 2021 йилнинг 1 январига қадар ишлаб чиқарилган ва импорт қилинган техникалар бундан мустасно, жавобгарликни белгилаш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, “Ўзстандарт” агентлиги, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси билан биргаликда халқаро молия институтларининг грантлари ва кредитлари ҳисобидан 2020 йил 1 декабрга қадар мувофиқлик сертификатига эга бўлган ва давлат синовларидан ўтган импорт қилинган ва республикада ишлаб чиқарилган қишлоқ хўжалиги ҳамда мелиорация техникаларининг ягона давлат реестри интеграциялашган ахборот тизимини яратсин.
Белгилансинки, ушбу ахборот тизимида қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларининг сертификатга эга эканлиги, синовдан ўтганлиги, балансда сақловчи корхона ҳақида тўлиқ маълумотлар акс эттирилади.
10. “Ўзстандарт” агентлиги, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникалари синови синов шартларига қатъий риоя қилинган ҳолда ўтказилиши ҳамда ягона давлат реестрига киритилган қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларидан экинларни етиштиришда фойдаланилиши устидан доимий назорат ўрнатсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги соҳага тегишли олий таълим муассасалари битирувчи талабаларининг амалиёти қишлоқ хўжалиги ва мелиорация техникаларини синаш ҳамда сертификатлаш ишларига интеграция қилишни таъминласин.
12. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда Вазирлар Маҳкамасига:
қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида таклифлар киритсин;
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалиги техникаси ва технологияларини сертификатлаш ва синаш маркази фаолиятини ташкил этишга оид Ҳукумат қарори лойиҳасини киритсин.
13. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ў.И.Барноев зиммасига юклансин.

О мерах по совершенствованию системы испытания и сертификации сельскохозяйственной и мелиоративной техники
2020-06-28 | Документы
В стране реализуются последовательные меры по повышению конкурентоспособности сельскохозяйственной и мелиоративной техники, производимой в республике, обеспечению производителей продукции современной и качественной сельскохозяйственной техникой.
Вместе с тем несоответствие отдельной сельскохозяйственной и мелиоративной техники, ввозимой из зарубежных государств, почвенно-климатическим условиям республики вызывает ряд проблем во время проведения установленных агротехнических мероприятий при выращивании сельскохозяйственных культур.
В целях широкого внедрения эффективных методов обеспечения современной сельскохозяйственной техникой, таких как испытание и измерение, а также государственной поддержки испытания и сертификации сельскохозяйственной техники исходя из почвенно-климатических условий регионов:
1. Определить основными направлениями реформирования системы испытания сельскохозяйственной и мелиоративной техники и технологий:
приведение нормативных документов в области технического регулирования в сфере испытания ресурсосберегающей современной сельскохозяйственной и мелиоративной техники и технологий в соответствие с международными стандартами;
проведение соответствующих испытаний по проверке эффективности использования и надежности сельскохозяйственной и мелиоративной техники, агрегатов и комплектующих к ним в почвенно-климатических условиях регионов республики;
поддержку инновационных методов, программ и перспективных идей, содействующих развитию сферы, широкое внедрение эффективных научных разработок в деятельность отечественных предприятий-производителей сельскохозяйственной и мелиоративной техники, ее агрегатов и частей;
дальнейшее укрепление материально-технической базы лабораторий, проводящих испытания сельскохозяйственной и мелиоративной техники, создание благоприятных условий для привлечения в сферу высококвалифицированных специалистов.
2. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 января 2021 года:
в целях проверки эффективности использования и показателей надежности (качества) импортируемой и производимой отечественными предприятиями сельскохозяйственной и мелиоративной техники в почвенно-климатических условиях регионов все виды сельскохозяйственной и мелиоративной техники, агрегаты и комплектующие к ним проходят испытания в обязательном порядке. При этом сельскохозяйственная и мелиоративная техника, агрегаты и комплектующие к ним представляются отечественными и зарубежными производителями и импортерами;
при совершенствовании и возложении выполнения дополнительных функций на импортируемую и производимую отечественными предприятиями сельскохозяйственную и мелиоративную технику, агрегаты и комплектующие к ней, она представляется к повторным испытаниям;
при выращивании культур в республике разрешается использование сельскохозяйственной и мелиоративной техники, включенной в Единый государственный реестр сельскохозяйственной и мелиоративной техники, рекомендуемой для использования на территории Республики Узбекистан (далее – единый государственный реестр);
внедряется система оформления сертификатов соответствия агрегатов и комплектующих сельскохозяйственной и мелиоративной техники, импортируемой и производимой отечественными предприятиями. При этом не допускается выдача сертификата на сельскохозяйственную и мелиоративную технику организациями, не имеющими лабораторного оборудования и средств измерения.
3. Одобрить предложение Министерства сельского хозяйства, Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Агентства «Узстандарт» об освобождении до 1 января 2023 года от таможенной пошлины испытательного оборудования и средств измерения, не производимых в Республике Узбекистан, ввозимых по перечню, утверждаемому в установленном порядке.
При этом испытательное оборудование и средства измерения используются для оснащения испытательных лабораторий на основе требований аккредитации, в том числе международных.
4. Утвердить «Дорожную карту» по совершенствованию системы испытания и сертификации сельскохозяйственной и мелиоративной техники и технологий согласно приложению.
5. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с Агентством «Узстандарт» в месячный срок:
провести инвентаризацию действующих нормативно-правовых актов о стандартизации, устанавливающих требования к сельскохозяйственной и мелиоративной технике и технологиям;
утвердить отраслевой график принятия необходимых стандартов, устанавливающих требования к сельскохозяйственной и мелиоративной технике и технологиям и методам их испытания в 2020–2021 годах на основе международных требований.
6. Агентству «Узстандарт» в двухмесячный срок:
по согласованию с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан обеспечить регистрацию отраслевых стандартов сельскохозяйственной и мелиоративной техники;
совместно с организациями, производящими и поставляющими сельскохозяйственную и мелиоративную технику, в трехмесячный срок разработать и утвердить программы испытания по видам сельскохозяйственной и мелиоративной техники в соответствии с действующими стандартами и нормативами;
разработать порядок проведения аккредитации частных организаций, имеющих лабораторное оборудование и средства измерения, для выдачи ими сертификатов на сельскохозяйственную и мелиоративную технику;
установить тесные партнерские отношения с центрами испытаний зарубежных государств с поэтапным внедрением в республике их передового опыта.
7. Центру сертификации и испытания сельскохозяйственной техники и технологий при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан (далее – Центр) совместно с Министерством сельского хозяйства и Министерством финансов Республики Узбекистан в двухмесячный срок сформировать перечень и принять меры для закупки до конца текущего года современного испытательного оборудования и средств измерения в целях испытания сельскохозяйственной техники на основе международных требований.
8. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан:
совместно с Агентством «Узстандарт» до 15 декабря 2020 года обеспечить поэтапное прохождение международной аккредитации испытательных лабораторий Центра исходя из международного опыта испытания и сертификации сельскохозяйственной техники;
совместно с Министерством иностранных дел в установленном порядке оказать практическую помощь в выполнении строительно-монтажных работ закупленных испытательных средств, а также оформлении въездных документов зарубежных специалистов, принимающих участие в обучении;
совместно с хокимиятом Ташкентской области и строительно-проектными организациями в двухмесячный срок разработать и внести в Кабинет Министров проект по поэтапному укреплению и модернизации материально-технической базы Центра;
совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли принять меры по привлечению льготных кредитов и грантовых средств международных финансовых институтов для проведения ремонта, реконструкции и оснащения Центра;
совместно с Инспекцией по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложение об установлении ответственности за поставку и использование сельскохозяйственной и мелиоративной техники, агрегатов и комплектующих к ней, не включенных в единый государственный реестр, за исключением техники, произведенной и импортированной до 1 января 2021 года.
9. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Агентством «Узстандарт» и Инспекцией по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров Республики Узбекистан за счет грантов и кредитов международных финансовых институтов до 1 декабря 2020 года создать интегрированную информационную систему единого государственного реестра импортированной, произведенной в республике сельскохозяйственной и мелиоративной техники, имеющей сертификат соответствия и прошедшей государственные испытания.
Установить, что в данной информационной системе отражается полная информация о наличии сертификата и прохождении испытания сельскохозяйственной и мелиоративной техники, а также предприятии-балансодержателе.
10. Агентству «Узстандарт» и Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров установить постоянный контроль за испытанием сельскохозяйственной и мелиоративной техники со строгим соблюдением условий испытания, а также использованием сельскохозяйственной и мелиоративной техники, включенной в единый государственный реестр, при выращивании культур.
11. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан обеспечить интеграцию практики студентов-выпускников отраслевых высших образовательных учреждений с работами по испытанию и сертификации сельскохозяйственной и мелиоративной техники.
12. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров:
проект правительственного решения об организации деятельности Центра сертификации и испытания сельскохозяйственной техники и технологий при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан.
13. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Барноева У.И.