Осиё тараққиёт банки коронавируснинг салбий оқибатларини юмшатишда Ўзбекистонни қўллаб-қувватлайди
Жорий йилнинг 25 июнь куни Осиё тараққиёт банки (ОТБ) директорлар Кенгаши бюджетни қўллаб-қувватлаш мақсадида Ўзбекистонга 500 млн. доллар миқдорида молиявий маблағ ажратишни маъқуллади.
Узоқ муддатли имтиёзли молиялаштиришни ажратиш тўғрисидаги келишувга Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков ҳамда ОТБ Президенти М.Асакава ўртасида жорий йилнинг 1 апрель куни видеоконференция орқали ўтказилган музокараларда эришилган эди.
Ажратилган молиявий маблағ пандемия даврида макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш, иқтисодиёт тармоқларининг узлуксиз ишлаши ҳамда аҳолини самарали ижтимоий қўллаб-қувватлашга йўналтирилади.
Бу маблағлардан ўпкани сунъий нафас олдириш аппаратлари, тест тизимлари, шахсий ҳимоя воситаларини сотиб олиш ҳамда соғлиқни сақлаш соҳасида фаолият юритаётган аёлларга алоҳида ижтимоий пакетлар бериш учун ҳам фойдаланилади.
Ушбу молиявий ёрдам минтақавий техник ёрдам доирасида ОТБ томонидан Ўзбекистон ҳукуматига илгари тақдим этилган 1 555 900 доллар миқдоридаги грант маблағларига қўшимча кўмак ҳисобланади.

Азиатский банк развития окажет поддержку Узбекистану в смягчении негативных последствий коронавируса
2020-06-25 | Экономика
25 июня т.г. Совет директоров Азиатского банка развития (АБР) одобрил выделение Узбекистану финансирования в размере 500 млн. долларов на цели бюджетной поддержки.
Договоренность о выделении долгосрочного льготного финансирования была ранее достигнута в ходе переговоров заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова с президентом АБР М.Асакава, состоявшихся 1 апреля т.г. посредством видеоконференцсвязи.
Выделяемое финансирование будет направлено на обеспечение макроэкономической стабильности, бесперебойную работу отраслей экономики, а также эффективную социальную поддержку населения в период пандемии.
Эти средства также будут задействованы для закупки аппаратов ИВЛ, тест-систем, средств индивидуальной защиты, предоставления индивидуальных социальных пакетов женщинам-работникам здравоохранения.
Данная финансовая помощь является дополнительной поддержкой АБР к ранее предоставленным Правительству Узбекистана грантовым средствам АБР в размере 1 555 900 долларов в рамках регионального технического содействия.