Регистон майдонидан UNWTO Европа минтақавий комиссияси йиғилишининг 65-сессиясига старт берилди
Бирлашган миллатлар ташкилотининг Бутунжаҳон туризм ташкилоти (UNWTO) Европа минтақавий комиссиясининг 65-йиғилишига Самарқанд мезбонлик қилмоқда. Тадбирни Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов очиб берди.
UNWTO Европа минтақавий комиссияси йиғилиши 65-сессиясининг асосий мавзуси пандемиянинг туризмга таъсири ва унинг оқибатларидан тикланиш масаласига қаратилди.
Тадбир Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдухакимов ҳамда минтақавий комиссия раиси – Греция Туризм вазири Гарри Теохарис нутқлари билан очилди.
“Президент Шавкат Мирзиёвнинг ташаббуси билан сўнгги йилларда мамлакатимизда амалга оширилган туб ислоҳотлар натижасида Ўзбекистон иқтисодиётининг барча соҳалари, жумладан туризм саноати олдида мисли кўрилмаган имкониятлар очилди”, - деди Азиз Абдуҳакимов ва иштирокчиларни Ўзбекистонда пандемия даврида соҳани ривожлантириш йўлида олиб борилаётган ишлар билан таништирди.
Шу ўринда у давлат раҳбарининг 28 майдаги “Коронавирус пандемиясининг салбий таъсирини камайтириш учун туризм соҳасини қўллаб-қувватлашга доир кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони ва “Туризм соҳасини санитария-эпидемиологик хавфсизликнинг кучайтирилган режими талабларига қатъий риоя қилган ҳолда ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига тўхталиб ўтди.

С площади Регистан дан старт 65-му заседанию Европейской региональной комиссии UNWTO
В Самарканде началось 65-е заседание Европейской региональной комиссии Всемирной туристской организации ООН (UNWTO). Мероприятие открыл заместитель Премьер-министра, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов.
Главной темой 65-й сессии Европейской региональной комиссии UNWTO является влияние пандемии на туризм и преодоление ее последствий.
Мероприятие открылось со вступительными речами заместителя Премьер-министра, председателя Государственного комитета по развитию туризма Азиза Абдухакимова и Председателя региональной комиссии - министра туризма Греции Гарри Теохариса.
«В результате коренных реформ, осуществленных в последние годы по инициативе президента Шавката Мирзиёева, открылись беспрецедентные возможности для всех секторов узбекской экономики, включая индустрию туризма», - сказал Азиз Абдухакимов.
Он также отметил Указ Президента от 28 мая «О неотложных мерах поддержки сферы туризма для снижения негативного воздействия коронавирусной пандемии» и «О дополнительных мерах по развитию сферы туризма при строгом соблюдении требований усиленного режима санитарно-эпидемиологической безопасности».