Ўзбекистон Президентининг Қозоғистоннинг Биринчи Президенти билан телефон орқали мулоқоти
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 июнь куни Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Элбоши Нурсултон Назарбоевга тез орада тузалиб кетишини, мустаҳкам соғлик ва куч-қувват тилади.
Мулоқотда коронавирус инфекцияси тарқалишини олдини олиш, шунингдек, Ўзбекистон ва Қозоғистоннинг жадал ривожланиб бораётган икки томонлама муносабатлари ва иқтисодиётларига пандемия оқибатларининг салбий таъсирини камайтириш борасида икки мамлакат ҳукуматлари томонидан биргаликда кўрилаётган чора-тадбирлар муҳокама қилинди. Бу борадаги саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштиришни янада кучайтириш муҳим экани таъкидланди.
Кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик тамойилларига асосланган Ўзбекистон-Қозоғистон амалий ҳамкорлиги кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро манфаатли алоқаларнинг устувор йўналишларида қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда. Ўндан ортиқ янги лойиҳани амалга ошириш назарда тутилаётган саноат кооперациясини мустаҳкамлаш бўйича “йўл харитаси” маъқулланди.
Бўлажак учрашув ва тадбирлар режаси юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Мулоқот сўнгида икки давлат етакчилари Ўзбекистон ва Қозоғистон халқларига тинчлик, фаровонлик ва равнақ тиладилар.

Телефонный разговор Президента Узбекистана с Первым Президентом Казахстана
22 июня Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.
В начале беседы Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев пожелал Елбасы Нурсултану Назарбаеву скорейшего выздоровления, крепкого здоровья и энергии.
В ходе беседы были обсуждены предпринимаемые правительствами двух стран совместные меры по недопущению распространения коронавирусной инфекции, а также минимизации негативного воздействия последствий пандемии на динамично развивающиеся двусторонние отношения и экономики Узбекистана и Казахстана. Подчеркнута важность дальнейшего усиления координации совместных усилий в данных направлениях.
С удовлетворением отмечено расширение практического узбекско-казахстанского сотрудничества, основанного на принципах многовековой дружбы, добрососедства и стратегического партнерства. Реализуются совместные проекты в приоритетных направлениях взаимовыгодного сотрудничества. Согласована «дорожная карта» по углублению промкооперации, предусматривающая реализацию более десятка новых проектов.
Состоялся также обмен мнениями по графику предстоящих встреч и мероприятий.
В завершение разговора лидеры двух государств обменялись пожеланиями мира, благополучия и процветания народам Узбекистана и Казахстана.