Оролбўйи минтақаси учун инсон хавфсизлиги бўйича кўпшериклик Траст фонди фаолиятини қўллаб-қувватлаш бўйича “Йўл харитаси”нинг амалга оширилиши жамоатчилик мониторинги натижалари муҳокамасига бағишланган онлайн давра суҳбати ўтказилди.
17 июнь – Бутунжаҳон қурғоқчилик ва чўлланишга қарши кураш кунига бағишланган тадбирда “Logos” нодавлат нотижорат ташкилоти, Ўзбекистон Экологик партияси ва Ўзбекистон экологик ҳаракати, қатор экологик жамоат ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
Тадбирда асосий эътибор татбиқ этилаётган “Оролбўйи бўйича Йўл харитасининг амалга оширилишини жамоатчилик мониторинги” грант лойиҳаси доирасида “Yuksalish” умуммиллий ҳаракати, Фуқаролик жамиятини ривожлантириш Ассоциацияси (АРГО) ва USAIDнинг бевосита кўмагида амалга оширилиши режалаштирилган ишларга қаратилди.
Қайд этилганидек, 1994 йил 17 июнь куни БМТ томонидан “Чўлланишга қарши кураш тўғрисида”ги Конвенция қабул қилинган. Уни ратификация қилган давлатлар ўртасида халқаро ҳамкорликни ўрнатиш, аҳолининг мазкур муаммо юзасидан хабардорлигини ошириш, шунингдек, қурғоқчилик оқибатларини бартараф этиш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш муҳим аҳамиятга эга. Шу сабабли Траст фондининг лойиҳалари Орол фожиаси оқибатларининг олдини олиш, минтақа аҳолиси саломатлиги ва атроф-муҳитга чўлланишнинг салбий таъсирини камайтиришга йўналтирилгани билан ҳам аҳамиятлидир.
Мутахассислар томонидан тайёрланган "Йўл харитаси"даги айрим тадбирларнинг белгиланган муддатларда бажарилмагани, фойдаланилмаган имкониятлар мавжудлиги айтилди. Жумладан, маҳаллий ташкилотлар имкониятлари жалб қилинмагани танқид қилинди. Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида қатор муҳим ҳукумат ҳужжатлари ижроси устидан жамоатчилик назорати имкониятларидан етарли даражада фойдаланилмаган. Шунингдек, бундай тадбирларни амалга оширишга фуқаролик жамияти институтлари жуда ҳам кам жалб қилинган.
– Ҳозирга қадар мазкур фондга мамлакатимиздан ташқари, Норвегия, Финляндия каби давлатлардан 26 миллион доллар миқдорда маблағ жалб қилинган, – дейди “Logos” нодавлат нотижорат ташкилоти кенгаши раиси Саидрасул Сангинов. – Эндиликда ушбу молиявий ёрдамлардан унумли фойдаланишимиз зарур. Айниқса, бу ишларда кенг жамоатчилик ва ёшлар фаоллигини ошириш зарур. Бунда вазирлик ва идоралар, жойлардаги давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, жамоат ташкилотлари ҳам масъулият билан ёндашса, саъй-ҳаракатлар тўлақонли бажарилса, Оролбўйида табиий аҳвол яхшиланишига олиб келади.
Давра суҳбати иштирокчилари ҳудудда юзага келган экологик муаммолар, жумладан, янги “Оролқум” саҳросининг пайдо бўлиши, экотизимлар деградациясининг давом этиши билан боғлиқ муаммоларни ҳал этишда саъй-ҳаракатларни бирлаштириш, янгича ёндашув ва инновацион технологияларни талаб этишини айтиб ўтди. Муҳокамалар бўйича якуний ҳужжат лойиҳасини тайёрлаш ва зарур вазифаларни ўз вақтида амалга ошириш ҳолати бўйича келишиб олинди.

Общественное обсуждение вопроса охраны окружающей среды приаралья
Состоялась онлайн-беседа, посвященная обсуждению результатов общественного мониторинга реализации "дорожной карты" по поддержке деятельности Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья.
В мероприятии, приуроченном к 17 июня – Всемирному дню борьбы с опустыниванием и засухой, приняли участие представители негосударственной некоммерческой организации “Logos”, Экологической партии, Экологического движения Узбекистана и других ответственных общественных организаций.
Основное внимание на мероприятии уделялось работе, намеченной к проведению при поддержке Общенационального движения “Юксалиш”, Ассоциации развития гражданского общества (АРГО) и USAID в рамках внедряемого грантового проекта “Общественный мониторинг реализации “Дорожной карты” по Приаралью”.
Отмечалось, что 17 июня 1994 года ООН приняла Конвенцию по борьбе с опустыниванием. Очень важно принять меры по установлению международного сотрудничества между странами, ратифицировавшими данную конвенцию, ликвидации последствий засухи, повышению осведомленности населения об этой проблеме. Поэтому проекты Трастового фонда значимы направленностью на предотвращение последствий Аральской катастрофы, смягчение негативного воздействия опустынивания на здоровье жителей региона и окружающую среду.
Подчеркивалось, что некоторые мероприятия в “дорожной карте”, разработанной специалистами, не выполнены в установленные сроки, имеющиеся возможности использованы не в полной мере. В частности, критике подвергнут тот факт, что не были привлечены возможности местных организаций. Не полностью использованы возможности общественного контроля за исполнением ряда важных документов правительства в области охраны окружающей среды. Кроме того, к реализации намеченных мероприятий в минимальной степени были привлечены институты гражданского общества.
– К настоящему времени помимо средств нашей страны в этот фонд привлечено 26 миллионов долларов из Норвегии, Финляндии и других стран, – говорит председатель совета негосударственной некоммерческой организации “Logos” Саидрасул Сангинов. – Теперь нам нужно эффективно использовать эту финансовую помощь. Особенно необходимо повысить активность широкой общественности и молодежи в этой работе. Если министерства и ведомства, органы государственной власти и управления на местах будут ответственно подходить к этому вопросу, полноценно осуществлять намеченную работу, то естественное экологическое состояние Приаралья улучшится.
Участники мероприятия отметили, что решение возникших в регионе экологических проблем, в том числе связанных с формированием новой пустыни Аралкум, продолжением деградации экосистем, требует объединения усилий, нового подхода и инновационных технологий. По итогам обсуждений достигнута договоренность о разработке проекта документа и своевременном выполнении необходимых задач.