Агентлик фаолиятига бағишланди
Давлат активларни бошқариш агентлиги илк бор “Zoom” платформасида матбуот анжуманини ўтказди. Унда мамлакатимиз ва хориждан 25 га яқин журналист, блогерлар иштирок этди. Анжуман доирасида хусусийлаштириш, давлат корхоналари самарадорлигини ошириш ҳамда “E-Auksion” электрон савдо майдончасида яратилган қулайликлар бўйича тақдимот қилинди.
Қайд этилганидек, Агентлик ташкил этилгандан буён ўтган давр мобайнида давлатга тегишли бўлган 1187 та актив реализация қилинди. Жорий йил бошидан эса то шу кунга қадар жами 352 та давлат активи, шу жумладан 77 та жамият акция (улуш)лари ва 275 та кўчмас мулк объектлари 2,9 трлн сўм қийматда 1,0 трлн сўм инвестиция киритиш ва 4,3 минг иш ўрни яратиш шарти билан савдога чиқарилди. Шу давр мобайнида, 359 та давлат активи 391,2 млрд сўмга (шундан 294 таси 3,2 трлн сўм инвестиция киритиш ва 5,1 минг иш ўрни яратиш шарти билан) инвесторларга сотилди. Энг муҳими, барча фаолият очиқлик ва шаффофлик асосида олиб бориляпти.
Инвестиция мажбурияти билан сотилган 1327 та, шу жумладан жорий йилда сотилган 223 та давлат активи бўйича мониторинг ўрнатилган бўлиб, ушбу объектларга ўтган давр мобайнида 1,1 трлн. сўм инвестиция киритилди, 266 та объект ишга туширилиб, 8,4 минг иш ўрни яратилди.
Зарар кўриб ишлаётган 84 такорхонадан 46 таси хусусий секторга сотилиб, 18 таси соғломлаштирилди ва 6,3 млрд сўмсоф фойдага эришилди. Давлат бюджетига жами 1,4 трлн. сўм (15,5 баробар кўп) маблағ туширилди. Жумладан хусусийлаштиришдан – 113,1 млрд сўм (14,9 баробар кўп); давлат иштирокидаги корхоналар тўланган дивидендлардан – 1,3 трлн. сўм (25,6 баробар кўп); давлат мулкларини ижарага беришдан эса, – 6,6 млрд. сўм.
Журналистларга маълумот берилганидек, давлатга тегишли 1 849 та бўш турган объектнинг 1 424 тасидан самарали фойдаланиш йўлга қўйилди. Шунингдек, давлат улуши мавжуд жамиятлардаги 1 373 та объектнинг 340 тасидан самарали фойдаланиш йўлга қўйилди, қолган 1033 таси бўйича хусусийлаштириш, давлат-хусусий шериклик асосида сотиш ва ижарага бериш таклифлари тайёрланмоқда. Давлат иштирокидаги Ўзбекнефтгаз, Ўзбекэнерго, Асакабанк, Миллий банк фаолиятини ўрганиш натижаларига кўра, 171 та носоҳавий объект Агентлик тасарруфига ўтказилиб, бугунги кунда уларнинг 10 таси сотилган, 93 таси бўйича савдо жараёнлари давом этмоқда, қолган 68 таси савдога тайёрланмоқда.
Давлат активларини самарали бошқаришни ташкил этиш мақсадида Ўзбекнефтгаз, Ўзбекэнерго, Ўзсувқурилиш, Ўзсувтаъминот, Ўзмиллийбанк, Humo Air авиакомпанияси, шу жумладан таркибидаги 95 та тизим корхоналарининг реструктуризацияси тўлиқ якунланди.
Бугунги кунда “Ўзпахтасаноат”, “Ўздонмаҳсулот”, “Навоий КМК”, “Ўзагросервис”, геология-қидирув, йўл қурилиш, нашриёт-матбаа корхоналари ва футбол клублари), шу жумладан таркибидаги 1184 та тизим корхоналари реструктуризацияси амалга оширилмоқда. Тармоқ корхоналари “Янги Ангрен ИЭС” АЖ, “Ангрен ИЭС” АЖ, “Ўзбеккўмир” АЖ – “Central Asia Energy” МЧЖга; “Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи” МЧЖ – “Jizzakh Petroleum” МЧЖ ҚКга; “Тошкент ҳайвонот боғи” МЧЖ – “Wildlife Care” МЧЖга ҳамда “Аммофос-Максам” АЖ – “Олмалиқ ТМК” АЖга) ишончли бошқарувга берилди.
Мулоқотда агентлик фаолиятини янада такомиллаштиришга хизмат қиладиган 20 га яқин ҳужжат лойиҳалари хусусида қайд этилиб, шу куни Вазирлар Маҳкамаси томонидан қабул қилинган "Хусусийлаштириш жараёнларини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги янги қарор ҳақида ҳам маълумот берилди.
Агентлик ўзининг келгуси режалари ҳақида тўхталар экан, эндиликда шу форматдаги матбуот анжумани, брифинг ва турли мулоқотларни ҳар ойнинг 3 душанба куни ўтказишга келишиб олинди. Анжуман давомида ОАВ вакиллари Марказий аппарат ва ҳудудий бошқармалар, агентлик таркибидаги муаммоларни ўрганувчи Марказ фаолияти, хусусийлаштириш, давлат активларини сотишда хорижий инвесторларнинг иштироки, давлат мулкининг реализациясида тадбиркорларнинг ҳуқуқлари бузилишининг олдини олиш борасида кўрилаётган чоралар, шунингдек, инвесторлар учун энг жозибали ва аксинча, улушларни сотишдаги қийинчиликлар ҳақидаги саволларни ўртага ташладилар.

Итоги пресс конференции агентства
Агентство по управлению государственным активами впервые провело пресс-конференцию по платформе «Zoom». К конференции подключились около 25 журналистов и блогеров нашей страны, а также за рубежа.
В рамках конференции представителями агентства были проведены презентации по проделанной работе в сфере приватизации, повышения эффективности работы государственных предприятий, а также в области соблюдения открытости и прозрачности при реализации госактивов через электронную площадку «E-Auksion».
Как отметили презентующие, за прошедший период было реализовано 1187 государственных активов. С начала года было выставлено на продажу 352 актива, в том числе акции (доли) 77 обществ и 275 объектов недвижимости (стоимостью 2,9 трлн сумов, при условии инвестирования 1,0 трлн сумов и создания 4,3 тыс рабочих мест). За этот период 359 государственных активов были проданы инвесторам за 391,2 млрд сумов (в том числе 294 при условии инвестирования 3,2 трлн сумов и создании 5,1 тыс рабочих мест).
Установлен мониторинг за 1327 государственными активами, проданных с инвестиционными обязательствами, в том числе за проданными 223 активами в этом году. За прошедший период в эти объекты было инвестировано 1,1 трлн сумов, введено в эксплуатацию 266 объекта и создано 8,4 тысячи рабочих мест.
Из 84 убыточных предприятий 46 были проданы частному сектору, 18 были реабилитированы (чистая прибыль - 6,3 млрд сумов). Всего в государственный бюджет было перечислено 1,4 трлн сумов (в 15,5 раза больше). В том числе от приватизации – 113,1 млрд сумов (в 14,9 раза больше); из дивидендов, выплачиваемых предприятиями с государственным участием - 1,3 трлн сумов (в 25,6 раза больше); от аренды государственного имущества - 6,6 млрд сумов.
Журналистам также рассказали о том, что было установлено эффективное использование 1424 из 1849 пустующих государственных объектов. Кроме того, 340 из 1373 объектов от обществ с государственной долей были введены в эффективное использование, а по оставшимся 1 033 готовятся предложения по приватизации, продаже и аренде на основе государственно-частного партнерства. По результатам исследования деятельности 4 предприятий с государственным участием (Узбекнефтегаз, Узбекэнерго, Асака банк, Национальный банк), 171 несекторных объектов были переданы Агентству. На сегодняшний день 68 из них готовятся к продаже, по 93 идут торговые процессы а 10 были проданы.
Для организации эффективного управления государственными активами завершена реструктуризация Узбекнефтегаза, Узбекэнерго, Узсувкурилиш, Узсувтаминот, Узмиллийбанк, Humo Air, в том числе 95 системных предприятий.
В настоящее время проводится реструктуризация 9 секторов («Узпахтасаноат», «Уздонмахсулот», ГМК «Навои», «Узагросервис», геологоразведочные, дорожно-строительные, издательские и полиграфические компании и футбольные клубы), в том числе 1184 системных предприятия. Кроме того, 6 сетевых предприятий (АО «Янги Ангрен ТЭС», АО «Ангренская ТЭС», АО «Узбеккумир» - ООО «Central Asia Energy»; ООО «Фаргона нефтни кайта ишлаш заводи» - СП ООО «Jizzakh Petroleum»); ООО «Ташкентский зоопарк» - ООО «Wildlife Care», а также АО «Аммофос-Максам» - АО «Алмалык ТМК») были переданы в доверительное управление.
В ходе встречи стороны отметили около 20 проектов нормативно правовых актов, направленных на дальнейшее совершенствование деятельности агентства, а также новое постановление Кабинета Министров «О дополнительных мерах по улучшению процесса приватизации».
Говоря о своих планах на будущее, агентство договорилось проводить пресс-конференции, брифинги и различные диалоги в этом формате 3-го понедельника каждого месяца. В рамках конференции представителей СМИ интересовали вопросы касаемые создаваемого Центра изучения проблем приватизации и государственного управления активами, участия иностранных инвесторов в продаже государственных активов, предпринимаемых мер для предотвращения нарушений прав предпринимателей в связи с продажей госимущества, а также о наиболее привлекательных и наоборот затруднительных в продаже госактивов.