РАСМИЙ БАЁНОТ: Ўзбекистонда коронавирусга чалинган 16 фуқаронинг аҳволи оғир
– Мамлакатимизда коронавирус инфекциясига чалинган фуқаролар сони 5 минг 293 нафарга етди. 15 июнь куни 76, касаллик қайд этилгандан буён 4 минг 19 нафар, яъни 76 фоиз бемор тўлиқ соғайган. Соғлиқни сақлаш вазирлиги тақдим этган маълумотга кўра, шифохоналарда 1 минг 255 бемор даволанмоқда, 14 нафарининг аҳволи оғир, 2 нафарининг аҳволи ўта оғир. Барча беморлар тиббиёт ходимлари назорати остида ва тегишли стандартлар асосида даволаш муолажаларини оляпти.
Кейинги кунларда касалланганлар сон жиҳатдан ортиб боряпти. Бунга бир неча сабаблар бор, хусусан, карантинга олаётган фуқароларимиз сони кўпаймоқда, хорижий давлатлардан фуқароларимиз олиб келиняпти. Ҳозирги пайтда 48 минг фуқаро кузатув остида бўлиб, 21 мингдан ортиғи стационар шароитда карантинга жойлаштирилган. Улар орасида касаллик аниқланиши муқаррар. Буни инкор қила олмаймиз. Охирги ахборот тақдим этилгандан буён яна 30 фуқарода касаллик қайд этилди.
Халқаро юк машина ҳайдовчиларида деярли ҳар куни касаллик аниқланяпти. Улар хизмат тақозоси юзасидан хорижий давлатларга, айниқса, эпидемик нохуш ҳудудларга бориб келади. Республика ҳудудига қайтиб келган заҳоти улардан коронавирусга текшириш учун намуна олиниб, 14 кун кузатувда бўлади. Хорижий давлатлардан келган ҳайдовчилардан ҳам чегарадан кирган заҳоти намуна олиб текширилади. Таҳлил натижалари манфий бўлсагина Ўзбекистон ҳудудида ҳаракатланиши ёки бошқа бир давлатга ўтиб кетишига рухсат берилади.

Официальное заявление: 16 человек в тяжелом состоянии
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров Республики Узбекистан, главный санитарный инспектор Республики Узбекистан Нурмат Отабеков:
- В нашей стране число заболевших коронавирусной инфекцией достигло 5 293 человека. 15 июня выздоровели 76 пациентов, со дня выявления первого заразившегося – 4019 пациентов, то есть 76 процентов.
Согласно данным, предоставленным Министерством здравоохранения, в больницах проходят лечение 1255 человек, состояние 14 оценивается как тяжелое, а двух – как крайне тяжелое. Все пациенты находятся под наблюдением медиков и получают лечение по соответствующим стандартам.
В последние дни растет число заразившихся. Этому есть несколько причин, в частности, растет число граждан, помещенных на карантин, из зарубежных стран возвращаются граждане нашей страны. На данный момент 48 тысяч граждан находятся под наблюдением, свыше 21 тысячи размещены на карантин в стационарных условиях. Выявление заболевания среди них неизбежно. Мы не можем этого отрицать. С момента предоставления последней информации заболевание выявлено еще у 30 человек.
Почти ежедневно заболевание фиксируется у водителей международных грузовых автомобилей. Они посещают зарубежные страны, в особенности регионы с неблагоприятной эпидемической обстановкой. По возвращении в нашу страну они сдают анализы и 14 дней находятся под наблюдением. У водителей, прибывающих из зарубежных стран, на границе также берут пробы. Если результаты теста оказались отрицательными, им разрешают передвигаться по Узбекистану или отправиться в другую страну.