Президент Шавкат Мирзиёев Олмазор тумани Талабалар шаҳарчасида барпо этилган Инновацион ривожланиш вазирлигининг янги биносини бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 29 ноябрдаги фармонига мувофиқ Инновацион ривожланиш вазирлиги ташкил этилган эди. Ўша йили декабрда бу янги идора учун бино қуриш бошланганди. Ўтган йил 24 майда Президентимиз бунёдкорлик ишларининг бориши билан жойнинг ўзида танишган эди.
Вазирликни ташкил этишда иқтисодиётнинг барча тармоқлари ва ижтимоий соҳаларни жаҳон илм-фани ютуқлари, инновацион ғоялар ва технологиялар асосида жадал ривожлантириш мақсад қилиб қўйилган. 5 қаватли бино шунга мос қурилган ва жиҳозланган.
Биринчи қаватда кўргазмалар зали, амфитеатр, ёш ихтирочилар хонаси, ахборот бўлими, электрон кутубхона, қаҳвахона, фуқаролар қабулхонаси жойлашган. Иккинчи қаватда Инновацион ишланмаларни жорий этиш илмий-амалий маркази, робототехника ва мехатроника, интернет дастурлари бўйича замонавий лабораториялар ташкил этилган. Илмий-техник ахборот маркази, Ўзбекистон Миллий университети ҳузуридаги Интеллектуал дастурий тизимлар илмий-амалий маркази, стартап хоналари учинчи қаватда жойлашган. Юқори қаватлардан вазирлик ходимлари учун кабинетлар, анжуман заллари ўрин олган. Бу ерда аэрокосмик тадқиқотлар ва 3D прототиплаштириш бўйича ўқув лабораториялар ҳам фаолият кўрсатади.
Бино атрофидаги боғда фаввора, ёзги амфитеатр, тақдимот майдончалари барпо этилган.
Шавкат Мирзиёв дастлаб интерфаол кўргазма зали - “Showroom” билан танишди. Бу ерда хорижий ва маҳаллий компанияларда ишлаб чиқарилаётган инновацион маҳсулотлар, стартап лойиҳалар тўғрисида маълумотлар олиш мумкин бўлади. У турли соҳалардаги 37 та лойиҳани қамраб олувчи 8 та блокдан иборат.
Масалан, робототехника бурчагида етакчи хорижий компанияларнинг роботлари жойлаштирилган. Бу ерга келувчилар роботларни ясаши ёки бошқариб кўриши мумкин. Соҳани чуқурроқ ўрганиш истагида бўлганлар ўрганишларини иккинчи қаватдаги робототехника ўқув-тадқиқот лабораториясида давом эттиради.
Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳага оид технологиялар трансфери бўлимида юқори технологиялар, “ақлли” қурилмалар, кундалик ҳаётда қўлланадиган инновацион жиҳозлар билан танишиш мумкин.
Қурилиш ва автосаноат соҳаларига тегишли яна бир лойиҳа – илк бор импорт ўрнини босувчи, экспортга йўналтирилган полиэфир шпатлёвка ва полиэфир елим ишлаб чиқариш технологиялар трансфери муваффақиятли амалга оширилди.
Вазирлик биносидаги интерактив студияда онлайн дарслар, вебинарлар ўтказиш, видеодарслар ёзиш мумкин. Бу студия “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси доирасида ёшларни ўқитиш, масофавий мулоқот орқали жойлардаги мутахассислар малакасини оширишда ҳам қўл келади.
- Мамлакатимиз юқори технологик соҳалар бўйича дунёдан ортда қолиб кетган. Барча соҳаларни модернизация қилиш, жаҳон билан ҳамқадам бўлиш учун Инновацион ривожланиш вазирлигини ташкил этиб, шундай шароитлар яратдик. Бу жамоа йил якуни бўйича бу борада аниқ амалий натижаларни кўрсатиши керак, - дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Вазирликка берилган ваколат ва яратилган шароитлардан самарали фойдаланиш, ишланмаларни соҳа ва тармоқларга татбиқ этиш бўйича топшириқлар берилди.
Президентимиз видеоалоқа орқали вазирликнинг Илғор технологиялар маркази мутахассислари билан мулоқот қилди.
Давлатимиз томонидан одамларни илм-фанга қизиқтириш ва рағбатлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Вазирликнинг янги замонавий биносида бунинг учун барча шароит муҳайё. Иқтидорли ёшлар бу ерда энг сўнгги ишланма ва технологиялар билан танишиш баробарида стартап лойиҳаларда иштирок этиш имкониятига эга бўлади.
Бинода кенгайтирилган виртуал реаллик технологияси - NazzAR платформаси ишга туширилган. Бу технология фойдаланувчиларга қўлидаги смартфони орқали дунё объектлари билан интерфаол муносабатларга киришиш имконини беради.
Бугунги кунда Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан илм-фан ва ишлаб чиқариш ўртасидаги интеграцияни таъминлаш учун зарур тизим яратилди. Илмий-тадқиқот муассасалари ва олимларнинг инновацион ғоя ва лойиҳалари қўллаб-қувватланиб, қиймати 28,2 миллиард сўмлик 31 та стартап лойиҳа молиялаштирилди. Халқаро ҳамкорлик доирасида ҳозирги кунда Германия, Россия ва Беларусдаги шериклар билан 9,6 миллиард сўмлик 38 та қўшма лойиҳа амалга оширилмоқда.

Президент посетил Министерство инновационного развития
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с новым зданием Министерства инновационного развития, возведенным на территории Студенческого городка в Алмазарском районе.
Министерство инновационного развития было создано в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 29 ноября 2017 года. В декабре того же года началось строительство здания для нового ведомства. 24 мая минувшего года глава государства на месте ознакомился с ходом строительных работ.
Министерство создано с целью ускорения развития всех отраслей экономики и социальной сферы на основе достижений мировой науки, инновационных идей и технологий. В соответствии с этим сооружено и оснащено пятиэтажное здание ведомства.
На первом этаже - выставочный зал, амфитеатр, кабинет молодых изобретателей, информационный отдел, электронная библиотека, кафе и приемная граждан. На втором этаже находятся научно-практический центр по внедрению инновационных разработок, современные лаборатории робототехники и мехатроники, веб-программированию. Научно-технический информационный центр, Научно-практический центр интеллектуальных программных систем при Национальном университете Узбекистана, помещения для стартапов расположены на третьем этаже. На верхних этажах расположились кабинеты для сотрудников министерства, конференц-залы. Имеются также учебные лаборатории для аэрокосмических исследований и прототипирования 3D-моделей.
В саду вокруг здания созданы фонтан, летний амфитеатр и площадка для презентаций.
Шавкат Мирзиёев сперва ознакомился с интерактивным выставочным залом. В шоуруме представлена информация об инновационных продуктах, разрабатываемых зарубежными и отечественными компаниями, стартап-проектами. Зал разделен на 8 блоков, охватывающих 37 проектов в различных областях.
К примеру, секция робототехники, в которой представлены роботы от ведущих зарубежных компаний. Посетители могут попробовать собрать или управлять роботами. Те, кто захотел всерьез заняться робототехникой, могут посетить учебно-исследовательскую лабораторию на втором этаже.
В секции трансфера технологий в экономической и социальной сферах можно узнать о высоких технологиях, «умных» устройствах, инновациях для повседневной жизни.
В рамках этой работы успешно реализован трансфер технологий по производству импортозамещающей, ориентированной на экспорт полиэфирной шпатлевки и полиэфирного клея, применяемых в строительной и автомобильной индустрии.
Интерактивная студия в здании министерства предлагает онлайн-занятия, вебинары и видеоуроки. Студия также поможет обучению молодежи и повышению квалификации специалистов посредством дистанционных технологий в рамках проекта «Один миллион программистов».
- Наша страна отстает от мира в сфере высоких технологий. Мы создали Министерство инновационного развития, вот такие вот условия, чтобы модернизировать все сферы и идти в ногу с миром. Эта команда должна показать конкретные практические результаты к концу года, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Министерству поручено эффективно использовать полномочия и созданные условия, внедрить разработки в отраслях и сферах.
Президент посредством видеоконференцсвязи провел диалог со специалистами Центра передовых технологий министерства.
Государство уделяет большое внимание привлечению людей к науке и стимулированию научных изысканий. В новом современном здании министерства есть все условия для этого. Талантливая молодежь получит возможность познакомиться с новейшими разработками и технологиями, а также поучаствовать в стартап-проектах.
В здании используется технология дополненной реальности на платформе NazzAR. Она позволяет пользователям интерактивно взаимодействовать с объектами мира через смартфон.
Сегодня Министерством инновационного развития создана необходимая система для обеспечения интеграции науки и производства. Оказывается поддержка инновационным идеям и проектам научно-исследовательских учреждений и ученых, профинансирован 31 стартап-проект на сумму 28,2 миллиарда сумов. В рамках международного сотрудничества в настоящее время реализуются 38 совместных проектов на сумму 9,6 миллиарда сумов совместно с партнерами в Германии, России и Беларуси.