Президент Шавкат Мирзиёев Олмазор тумани Талабалар шаҳарчасида барпо этилган Инновацион ривожланиш вазирлигининг янги биносини бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 29 ноябрдаги фармонига мувофиқ Инновацион ривожланиш вазирлиги ташкил этилган эди. Ўша йили декабрда бу янги идора учун бино қуриш бошланганди. Ўтган йил 24 майда Президентимиз бунёдкорлик ишларининг бориши билан жойнинг ўзида танишган эди.
Вазирликни ташкил этишда иқтисодиётнинг барча тармоқлари ва ижтимоий соҳаларни жаҳон илм-фани ютуқлари, инновацион ғоялар ва технологиялар асосида жадал ривожлантириш мақсад қилиб қўйилган. 5 қаватли бино шунга мос қурилган ва жиҳозланган.
Биринчи қаватда кўргазмалар зали, амфитеатр, ёш ихтирочилар хонаси, ахборот бўлими, электрон кутубхона, қаҳвахона, фуқаролар қабулхонаси жойлашган. Иккинчи қаватда Инновацион ишланмаларни жорий этиш илмий-амалий маркази, робототехника ва мехатроника, интернет дастурлари бўйича замонавий лабораториялар ташкил этилган. Илмий-техник ахборот маркази, Ўзбекистон Миллий университети ҳузуридаги Интеллектуал дастурий тизимлар илмий-амалий маркази, стартап хоналари учинчи қаватда жойлашган. Юқори қаватлардан вазирлик ходимлари учун кабинетлар, анжуман заллари ўрин олган. Бу ерда аэрокосмик тадқиқотлар ва 3D прототиплаштириш бўйича ўқув лабораториялар ҳам фаолият кўрсатади.
Бино атрофидаги боғда фаввора, ёзги амфитеатр, тақдимот майдончалари барпо этилган.
Шавкат Мирзиёв дастлаб интерфаол кўргазма зали - “Showroom” билан танишди. Бу ерда хорижий ва маҳаллий компанияларда ишлаб чиқарилаётган инновацион маҳсулотлар, стартап лойиҳалар тўғрисида маълумотлар олиш мумкин бўлади. У турли соҳалардаги 37 та лойиҳани қамраб олувчи 8 та блокдан иборат.
Масалан, робототехника бурчагида етакчи хорижий компанияларнинг роботлари жойлаштирилган. Бу ерга келувчилар роботларни ясаши ёки бошқариб кўриши мумкин. Соҳани чуқурроқ ўрганиш истагида бўлганлар ўрганишларини иккинчи қаватдаги робототехника ўқув-тадқиқот лабораториясида давом эттиради.
Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳага оид технологиялар трансфери бўлимида юқори технологиялар, “ақлли” қурилмалар, кундалик ҳаётда қўлланадиган инновацион жиҳозлар билан танишиш мумкин.
Қурилиш ва автосаноат соҳаларига тегишли яна бир лойиҳа – илк бор импорт ўрнини босувчи, экспортга йўналтирилган полиэфир шпатлёвка ва полиэфир елим ишлаб чиқариш технологиялар трансфери муваффақиятли амалга оширилди.
Вазирлик биносидаги интерактив студияда онлайн дарслар, вебинарлар ўтказиш, видеодарслар ёзиш мумкин. Бу студия “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси доирасида ёшларни ўқитиш, масофавий мулоқот орқали жойлардаги мутахассислар малакасини оширишда ҳам қўл келади.
- Мамлакатимиз юқори технологик соҳалар бўйича дунёдан ортда қолиб кетган. Барча соҳаларни модернизация қилиш, жаҳон билан ҳамқадам бўлиш учун Инновацион ривожланиш вазирлигини ташкил этиб, шундай шароитлар яратдик. Бу жамоа йил якуни бўйича бу борада аниқ амалий натижаларни кўрсатиши керак, - дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Вазирликка берилган ваколат ва яратилган шароитлардан самарали фойдаланиш, ишланмаларни соҳа ва тармоқларга татбиқ этиш бўйича топшириқлар берилди.
Президентимиз видеоалоқа орқали вазирликнинг Илғор технологиялар маркази мутахассислари билан мулоқот қилди.
Давлатимиз томонидан одамларни илм-фанга қизиқтириш ва рағбатлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Вазирликнинг янги замонавий биносида бунинг учун барча шароит муҳайё. Иқтидорли ёшлар бу ерда энг сўнгги ишланма ва технологиялар билан танишиш баробарида стартап лойиҳаларда иштирок этиш имкониятига эга бўлади.
Бинода кенгайтирилган виртуал реаллик технологияси - NazzAR платформаси ишга туширилган. Бу технология фойдаланувчиларга қўлидаги смартфони орқали дунё объектлари билан интерфаол муносабатларга киришиш имконини беради.
Бугунги кунда Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан илм-фан ва ишлаб чиқариш ўртасидаги интеграцияни таъминлаш учун зарур тизим яратилди. Илмий-тадқиқот муассасалари ва олимларнинг инновацион ғоя ва лойиҳалари қўллаб-қувватланиб, қиймати 28,2 миллиард сўмлик 31 та стартап лойиҳа молиялаштирилди. Халқаро ҳамкорлик доирасида ҳозирги кунда Германия, Россия ва Беларусдаги шериклар билан 9,6 миллиард сўмлик 38 та қўшма лойиҳа амалга оширилмоқда.

President visits the Ministry of Innovative Development
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a new building of the Ministry of Innovative Development, built in Almazar district’s campus.
The Ministry of Innovative Development was established in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of November 29, 2017. The construction of new agency building began in December of the same year. On May 24, 2019, the Head of the state became familiar with the progress of construction activities.
The Ministry was created to accelerate the development of all sectors of the economy and social sphere based on the achievements of world science, innovative ideas and technologies. A five-storey building of the ministry was constructed and equipped.
There is an exhibition hall, an amphitheater, young inventors’ office, an information department, e-library, a cafe and a reception on the first floor. On the second floor there is a scientific and practical center for implementation of innovative developments, modern laboratories for robotics and mechatronics and web programming. Scientific-technical information center, Scientific-practical center for intelligent software systems at the National University of Uzbekistan, startups rooms are located on the third floor. The upper floors have offices for employees of the Ministry, conference halls. There are also training laboratories for aerospace research and 3D model prototyping.
A fountain, a summer amphitheater and a presentation area have been created in the garden around the building.
Shavkat Mirziyoyev got acquainted with Interactive Exhibition Hall. The showroom provides information about innovative products developed by foreign and domestic companies, startup projects. The hall is divided into 8 blocks covering 37 projects in various fields.
For example, the Robotics Section, which features robots from leading foreign companies. Users can try to assemble or control robots. Those who want to become robotics engineers can visit training-research laboratory on the second floor.
In Technology Transfer Section in the economic and social spheres, visitors can learn about high technologies, smart devices and innovations for everyday life.
Transfer of technologies for production of import-substituting, export-oriented polyester putty and polyester glue used in construction and automotive industries has been successfully implemented within the framework of this work.
An Interactive Studio in the Ministry building offers online classes, webinars and video tutorials. The studio will also help train youth and improve specialists’ skills through remote technologies within the framework of “One million programmers” project.
“Our country lags behind the world in high technologies. We have established the Ministry of Innovative Development and these are the conditions for modernizing all areas and keeping up with the world. This team should show concrete practical results by the end of the year”, said Shavkat Mirziyoyev.
The Ministry was instructed to effectively use powers and conditions, implement developments in industries and sectors.
The President held a videoconference with specialists of the Ministry's Center for Advanced Technologies.
The government focuses on attracting people to science and stimulating scientific researches. New modern building of the Ministry has all conditions for this. Talented youth will have the opportunity to get acquainted with the latest developments and technologies, as well as participate in startup projects.
The building uses augmented reality technology based on NazzAR platform. It allows users to actively interact with world objects via a smartphone.
Today, the Ministry of Innovative Development has created necessary system to ensure integration of science and production. Innovative ideas and projects of research institutions and scientists are supported and 31 startup projects worth 28.2 billion UZS have been funded. Within the framework of international cooperation, 38 joint projects worth 9.6 billion UZS are currently being implemented together with partners in Germany, Russia and Belarus.