Математика институти барча олимлар учун маърифат маркази бўлади
Президент Шавкат Мирзиёев 12 июнь куни Ўзбекистон Фанлар академиясининг Математика институтига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари Олий Мажлисга шу йил январь ойидаги Мурожаатномасида ҳар йили илм-фаннинг бир нечта устувор йўналиши ривожлантирилишини айтган эди. Жорий йилда математика ана шулардан бири сифатида белгиланди.
Бу халқимизни ҳам, илмий жамоатчиликни ҳам ғоят қувонтирди. Чунки математика юртимизда чуқур тарихий асосга эга ва бугунги кунда тараққиёт учун ғоят долзарб.
Мамлакатимизда ушбу йўналишни ривожлантиришда Фанлар академиясининг Математика институти катта ўрин тутади. 1943 йилда ташкил этилган бу даргоҳ ўтган даврда математик тадқиқотларнинг йирик марказларидан бирига айланган. Бу ерда шаклланган алгебра ва функционал анализ, дифференциал тенгламалар, эҳтимоллар назарияси ва математик статистика бўйича илмий мактаблар жаҳон олимлари томонидан эътироф этилган.
Лекин шу пайтгача институт эски, таъмирталаб бинода иш юритиб келаётган эди. Математикларга замонавий шароитлар яратиш мақсадида Олмазор туманидаги Талабалар шаҳарчасида янги бино қурилиб, фойдаланишга топширилди.
Президентимиз бу ерда яратилган қулайликлар билан танишди. Янги иморатда 7 та илмий лаборатория ва “Ёш математиклар” маркази фаолият юритади. Бинонинг шинам қаватларида ахборот-ресурс маркази ва семинар хоналари, академик ва тадқиқотчилар учун кабинетлар, кутубхона, мажлислар зали, ошхона жойлашган. Хоналар энг илғор техника ва ускуналар билан жиҳозланган.
- Бу замонавий институт барча олимлар учун маърифат маркази бўлиши керак. Математика кўп фанларга йўл очади. Уни Талабалар шаҳарчасида барпо этганимиз бежиз эмас. Бу институт таълим ва илм-фан ўртасида узвийликни таъминлаши, мамлакатимиз ривожига замин яратиши керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда таълим соҳаси мутасаддилари, ректор ва математик олимлар билан мулоқот бўлди.
– Математика фанининг тамал тошини Ал-Хоразмий, Аҳмад Фарғоний, Абу Райҳон Беруний каби улуғ боболаримиз қўйган. Бу бизнинг қонимизда бор. Лекин охирги йигирма йилда математикадан билим даражаси пасайиб кетди. Чунки ўқитувчиларга керакли эътибор, муносиб ойлик беролмадик, пировард мақсад қўя олмадик. Бунинг оқибати ҳозир кўпдан-кўп соҳаларда сезиляпти. Бугун бу фанни ривожлантиришдан мақсадимиз – математика бўйича рақобат муҳитини яратиш, саноат, муҳандислик йўналишлари бўйича етук кадрлар тайёрлаш, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 31 май куни олимлар билан учрашувда математик онгни боғчадан бошлаб шакллантириш зарурлигини таъкидлаган эди. Шундан келиб чиқиб, Математика институтида мактабгача таълим, мактаблар ва олий ўқув юртларидаги дарсларни мувофиқлаштирадиган тизим йўлга қўйилмоқда.
Шу борадаги тақдимот билан танишар экан, Президентимиз «математика ўқитувчиларининг билим ва малакаси бўйича ҳар бир туман кесимида таҳлил борми? Моддий ва ташкилий жиҳатдан яна нималар қилишимиз керак?» дея саволлар қўйди.
– Кечаги дарс бериш услуби билан математикани жадал ривожлантириб бўлмайди. Шу боис аввал амалда яхши натижа берган хорижий методика асосида таълим дастурлари яратиб, ўқитувчиларни қайта тайёрлаш зарур. Методика шундай бўлиши керакки, у болаларда математикага муҳаббат уйғотсин. Бунинг учун ўқувчилар бу фан ҳаётда, ҳар бир соҳада ўзига кераклигини англаши зарур. Ёшлар имтиҳондан ўтиш учун эмас, билимли мутахассис бўлиш учун ўқиши лозим, – деб таъкидлади давлатимиз раҳбари.
Охирги беш-ўн йилда математика йўналиши бўйича университетларни битирган ёшларни топиб, хоҳишига қараб қайта тайёрлаб, мактабларга, фан номзодларини эса олий таълим муассасаларига ишга жалб этиш муҳимлиги таъкидланди. Математика кафедра мудирларини сайлаш тартибини жорий қилиш, кафедра мудирлари кенгаши тузиб, доимий тажриба алмашинувни йўлга қўйиш бўйича кўрсатма берилди.
Математика институтида 72 нафар илмий ходим, жумладан, 5 нафар академик фаолият юритмоқда. Охирги икки йилда 11 нафар фан доктори ва 14 нафар фан номзоди тайёрланган. 422 та илмий мақола (245 таси чет элда), 9 та монография (5 таси чет элда) чоп этилган.
Соҳадаги фундаментал тадқиқотларни молиялаштириш ҳажми бир ярим баробарга оширилди. Халқаро фан олимпиадаларида ғолиб бўлган ёшлар ва уларнинг устозларини рағбатлантириш тизими жорий этилди.
2019 йил 9 июлда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Математика таълими ва фанларини янада ривожлантиришни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг В.И.Романовский номидаги математика институти фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ҳамда 2020 йил 7 майда “Математика соҳасидаги таълим сифатини ошириш ва илмий-тадқиқотларни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинган.

The Institute of Mathematics to become an enlightenment center for all scientists
On June 12, President Shavkat Mirziyoyev visited the Institute of Mathematics of the Academy of Sciences of Uzbekistan.
In his Address to the Oliy Majlis in January this year, the Head of the state initiated the development of several priority areas of science every year. This year, mathematics has been identified as one of these important areas.
This made our people and the scientific community very happy, since in Uzbekistan it has deep historical roots and today is very significant for development.
The Institute of Mathematics of the Academy of Sciences plays an important role in promoting this science in the country. Founded in 1943, the institution has become one of the main centers of mathematical research. The scientific schools of algebra and functional analysis, differential equations, probability theory and mathematical statistics that have appeared here are recognized by the world scientific community.
But until now, the institute has been operating in an old building in need of repair. In order to create modern conditions for mathematicians, a new building was built and commissioned in the campus in Tashkent’s Almazar district.
The President got acquainted with the amenities created here. There are 7 scientific laboratories and Young Mathematicians Center in the new building. The building has an information resource center and classes for workshops, offices of academicians and researchers, a library, a conference hall and a dining room. The rooms are equipped with the latest technologies and equipment.
“This modern institute should become an enlightenment center for all scientists. Mathematics paves the way to many sciences. It is no coincidence that we built the institute here on the campus. The institution should ensure a close relationship between education and science, lay the foundation for development of our country”, said Shavkat Mirziyoyev.
A conversation took place with education officials, rectors and mathematicians.
“The cornerstone of mathematics was laid by our great ancestors, such as Al-Khwarizmi, Ahmad Fergani, Abu Reyhan Beruni. The mathematics is in our blood. But over the past twenty years, the level of knowledge in this science has declined. Since we did not pay due attention to teachers, did not give them a decent salary, did not set a specific goal for them. The consequences of this are now felt in many areas. Today, our goal in development of this area is to create a competitive environment in mathematics, to prepare good industrial and engineering personnel”, the President said.
At the meeting with scientists on May 31 this year, the Head of the state emphasized the need for formation of mathematical consciousness from an early age. Therefore, a system is being created in which the Institute of Mathematics will coordinate the teaching of mathematics in preschool education institutions, schools and higher education institutions.
Getting acquainted with the corresponding presentation, the President asked: “Is there an analysis of knowledge and skills of mathematics teachers by district? What else do we need to do in financial and organizational terms?”
“It is impossible to accelerate the development of mathematics by yesterday’s teaching methodology. Therefore, it is necessary to retrain teachers by creating educational programs based on well-established foreign practice. The methodology should arouse in children a love for mathematics. Students should understand that this science is needed in life, in every area. Young people should not study in order to pass the exam, but in order to become educated specialists”, emphasized Shavkat Mirziyoyev.
It was noted that it is important to find and invite to school young people who over the past five to ten years have graduated from universities in mathematics, and candidates of sciences to higher education institutions. An instruction has been given to introduce the election procedure for the heads of departments of mathematics, create a council of heads of departments and establish a regular exchange of experience.
The Institute of Mathematics has 72 researchers, including five academicians. Over the past two years, 11 doctors and 14 candidates of science have been trained. 422 scientific articles (245 abroad), 9 monographs (5 abroad) have been published.
Basic research funding in this area has been increased by one and a half times. An incentive system has been introduced for young people who have won international scientific olympiads, as well as their teachers.
The President of the Republic of Uzbekistan on July 9, 2019 signed a resolution “On measures of the state support for further development of mathematical education and science, as well as radical improvement of the activities of the V.I. Romanovsky Institute of Mathematics of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan”, on May 7, 2020 – a resolution “On measures of improving the quality of education and development of scientific research in mathematics”.