Қишлоқ хўжалигида замонавий тажриба: инновацион “Агрохизматлар маркази” фаолияти йўлга қўйилади
Бугунги кунда аграр соҳа ривожланган етакчи хорижий давлатларда фан, таълим ва ишлаб чиқаришни интеграциялаш мақсадида Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар тизими (AKIS) йўлга қўйилган. Натижада улар томонидан янги инновацион билим ва технологиялар кенг жорий этилиши билан бир қаторда агрохизматлар ҳам кўрсатилади.
Бундай жаҳон тажрибаларини инобатга олган ҳолда Ўзбекистон қишлоқ хўжалигини ривожлантириш стратегияси доирасида замонавий инновацион “Агрохизматлар маркази” фаолияти илк бор Фарғона вилоятида йўлга қўйиладиган бўлди.
Давлатимиз раҳбари Фарғона вилоятига ташрифлари чоғида ҳар бир ҳудуднинг ери, ресурслари, имкониятларини тўлиқ сафарбар этиш, қишлоқ хўжалиги соҳасида агрохизматлар кўрсатиш тизимини янги босқичга олиб чиқиш бўйича муҳим кўрсатмалар берган эди.
Мазкур ҳудудий марказ томонидан “ягона дарча тамойили” асосида давлат-хусусий шерикчилик шартларида 500 дан ортиқ агросаноат мажмуига оид хизматлар кўрсатилади. Шундан 40 дан ортиқ янги турдаги инновацион технологиялар асосидаги қатор хизматлар, жумладан, геоахборот тизимлари, дрон хизматлари, халқаро стандартлар, “Organic”, “Global G.A.P” ва “Halol” сертификатлари жорий этилади.
Шунингдек, марказда 15 та аграр соҳага ихтисослашган илмий-тадқиқот институтларининг олимлари, 30 дан ортиқ маҳаллий ва хорижий агробизнес вакиллари доимий фаолият олиб боради.
Халқаро аккредитациядан ўтган 5 турдаги замонавий лаборатория , яъни қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари хавфсизлиги, In-vitro кўчатчилиги, тупроқ, сув ва фитосанитария таҳлил лабораториси вилоятдаги 9 минг фермер хўжаликлари ҳамда 500 дан ортиқ агробизнес вакилларига хизмат кўрсатади.
Марказда замонавий билим ва тажрибаларга эга бўлган 133 нафар ходим учун янги иш жойлари яратилган. Шундан 40 нафар мутахассис бугунги кунга қадар дунёнинг етакчи давлатларида (АҚШ, Туркия, Исроил, Голландия, Германия, Хитой, Латвия давлатлари) малака ошириб қайтди. Қолган мутахассислар ҳам йил якунига қадар халқаро қишлоқ хўжалиги марказларида тажриба ўтайди.
Ушбу марказ фаолиятини йўлга қўйишга Жаҳон банкининг кредит лойиҳаси, Европа Иттифоқининг грант кўмаклари ва хусусий инвесторларнинг маблағлари йўналтирилади. Кейинги босқичларда мазкур марказлар фаолияти республикамизнинг бошқа барча ҳудудлари ва туманларида йўлга қўйилиши белгиланган.

Современный опыт в сельском хозяйстве: налаживается деятельность инновационного “Центра агроуслуг”
Сегодня в странах с развитой агросферой в целях интеграции науки, образования и производства функционирует Система знаний и инноваций в сельском хозяйстве (AKIS). В результате с широким внедрением ими новых инновационных знаний и технологий оказываются и агроуслуги.
Опираясь на мировой опыт в данной сфере, в рамках стратегии развития сельского хозяйства Узбекистана принято решение открытия первого современного инновационного “Центра агроуслуг” в Ферганской области.
Во время визита в Ферганскую область главой нашего государства были даны важные указания по полной мобилизации земель, ресурсов и возможностей каждой территории, выведению системы оказания агроуслуг в области сельского хозяйства на новую ступень.
Данным территориальным центром по принципу “одно окно” будут оказаны услуги свыше 500 агропромышленным комплексам в условиях государственно-частного партнерства. В том числе, более 40 видов таких новых услуг на основе инновационных технологий, как системы геоинформации, служба дронов. Будут внедрены международные стандарты “Organic”, “Global G.A.P”, сертификат “Halol”.
Также, в центре будут вести постоянную деятельность 15 ученых научно-исследовательских институтов аграрной сферы, свыше 30 представителей местного и зарубежного агро-бизнеса.
Современная лаборатория, прошедшая Международную акредитацию, где проводятся исследования 5 видов, - безопасность продукций сельского хозяйства, питомник саженцев In-vitro, проведение анализов почвы, воды и фитосанитарии – оказывает услуги 9 тысяч фермерским хозяйствам и свыше 500 представителям агробизнеса.
В центре будет обеспечена занятость 133 работников, владеющих современными знаниями и опытом. Из них 40 специалистов повысили квалификацию в ведущих странах мира (США, Турции, Израиле, Голландии, Германии, Китае, Латвии). Остальные кадры до конца этого года пройдут стажировку в международных центрах сельского хозяйства.
На организацию деятельности данного центра будут направлены кредитного проекта Всемирного банка, гранты Европейского Союза и средства частных инвесторов. В следующих этапах планируется налаживание деятельности таких центров и в других регионах республики.