Иқтисодиёт барқарорлигини таъминлаш бўйича асосий йўналишлар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 июнь куни миллий иқтисодиёт барқарорлигини таъминлашга доир долзарб масалалар муҳокамасига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Коронавирус пандемияси бутун дунё учун катта синов бўлмоқда. Вужудга келган глобал инқироз барча мамлакатлар иқтисодиётига жиддий таъсир кўрсатяпти. Жаҳон банкининг прогнози бўйича 2020 йилда ялпи глобал маҳсулот 5,2 фоизга, АҚШда ялпи ички маҳсулот 6,1 фоизга, Россияда 6 фоизга, Европа Иттифоқида 9,1 фоизга тушиши кутилмоқда. Шу билан бирга, Хитойда 1 фоиз, Ўзбекистонда эса 1,5 фоиз иқтисодий ўсиш бўлиши тахмин қилинмоқда.
Ўтган уч ойда юртимизда иқтисодиёт тармоқларига 2,3 триллион сўм солиқ имтиёзлари берилди, Инқирозга қарши курашиш жамғармасидан 3,6 триллион сўм ажратилди.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари янгича ёндашув ва инструментларни қўллаш орқали жорий йил иқтисодиётда ўсиш суръатларини таъминлаш учун барча имкониятлар борлигини таъкидлаб, шу борадаги 8 та асосий йўналишни кўрсатиб ўтди.
Биринчи – иқтисодиёт ва бюджет барқарорлигини таъминлаш;
иккинчи – камбағалликни қисқартириш ва аҳоли бандлигини ошириш;
учинчи – банк тизимидаги ислоҳотларни жадаллаштириш;
тўртинчи – тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни кўпайтириш;
бешинчи – экспорт салоҳиятини ошириш ва валюта тушумларини таъминлаш;
олтинчи – саноатда рақобатбардошликни кучайтириш;
еттинчи – кичик бизнесни ривожлантириш;
саккизинчи – рақамли технологияларни барча тармоқларда кенг жорий қилиш устувор вазифалар этиб белгиланди.
Биринчи масала муҳокама қилинар экан, бюджет тушуми ва харажатларини оптималлаштириш топширилди. Корхоналар фаолиятини қайта тиклаш ва солиқ маъмуриятчилигини яхшилаш ҳисобига қўшимча даромадларни таъминлаш, ташқи қарз битимларини тузишда белгиланган чекловдан ошмаслик бўйича кўрсатма берилди.
Иккинчи йўналиш бўйича бу йил 810 мингта доимий иш ўрнини қайта тиклаш, 310 минг доимий ва 633 мингта мавсумий иш ўрни яратиш зарурлиги таъкидланди.
Кеча, 8 июнь куни қабул қилинган “Тадбиркорлик фаолияти ва ўзини ўзи банд қилишни давлат томонидан тартибга солишни соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарорига мувофиқ, ўзини ўзи банд қилувчи фаолият турлари сони 24 тадан 67 тага кўпайтирилди.
Давлатимиз раҳбари Хитой тажрибасидан келиб чиқиб, камбағаллик даражаси юқори бўлган қишлоқларга вазирлик ва идораларни бириктириб, муҳтожларга кўмаклашиш тизимини яратиш, оилавий тадбиркорлик ва томорқачиликни ривожлантириш бўйича топшириқлар берди. Давлат гранти ҳисобига таҳсил олган талабаларни 3  йил муддатга шундай ҳудудларга меҳнат фаолияти учун йўналтириш таклифи билдирилди.
Маълумки, банк тизимида катта ислоҳотлар белгиланган. Йиғилишда бу чораларни жадаллаштириб, давлат улушига эга ўнта банкда трансформация жараёнини ўз вақтида амалга ошириш, фоиз ставкаларини инфляцияга қарши сиёсат билан уйғунлашган ҳолда пасайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Жорий йилда тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни  жалб этиш ва ўзлаштириш бўйича Бош вазир ўринбосарларига топшириқлар берилди.
Пандемия шароитида экспортни ошириш ва валюта тушумларини таъминлаш жуда долзарб масала. Ташқи бозорларда талабнинг кескин камайиши экспортчи корхоналаримизга жиддий таъсир қилмоқда.
Шу муносабат билан, бешинчи устувор йўналиш ўлароқ, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига экспорт кўрсаткичини 2019 йилгидан кам бўлмаган миқдорда таъминлаш бўйича қўшимча чоралар кўриш юзасидан топшириқлар берилди.
Йиғилишда саноатни ривожлантириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Айрим тармоқларда хомашёни чуқур қайта ишлаш ва қўшимча қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришнинг яхлит занжири яратилмагани кўрсатиб ўтилди.
Мисол учун, мисни қайта ишлаш 25 фоиз, ипакчиликда 20 фоизга ҳам етмайди. Тармоқлараро кооперация ҳам тўлиқ йўлга қўйилмаган. Жумладан, электротехника ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида  ўзаро кооперация ҳисобига камида 80 миллион долларлик маҳсулот тайёрласа бўлади. Ёки кимё саноати тўқимачилик учун синтетик тола ва полиэстер, автомобилсозлик ҳамда қурилиш материаллари соҳасига корд ва турли бўёқлар, озиқ-овқат саноатига ароматизаторлар етказиб бериши мумкин.
Шу боис замонавий технологиялар трансферини йўлга қўйиш, тармоқларнинг энергия самарадорлиги ва рақобатдошлигини оширишни назарда тутувчи Саноат сиёсати стратегиясини ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Кимё, тўқимачилик, қурилиш материаллари, автомобилсозлик, электр техникаси ҳамда озиқ-овқат саноатларига алоҳида эътибор қаратиш, давлат корхоналарини ислоҳ қилиш жараёнларини жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Мамлакатимизда кичик бизнес иқтисодиётнинг ўсиш нуқтаси этиб белгиланган. Йиғилишда тадбиркорларга эркин рақобат муҳитини яратиш учун хусусий мулкчиликни ҳимоя қилишга қаратилган суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ этиш зарурлиги таъкидланди.
Юқори технологияли тармоқларда кичик бизнес ҳиссаси камлиги қайд этилиб, бундай субъектларни давлат томонидан рағбатлантириш механизмини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Ҳудудларда кичик саноат зоналари ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Маълумки, кеча, 8 июнь куни Президентимиз ҳузурида ўтказилган тақдимот чоғида рақамли технологияларни тезкор ривожлантириш, уларни барча тармоқларда кенг жорий қилиш вазифалари келишиб олинган эди. Бу борадаги ишларни бугун белгиланган саккизинчи устувор йўналишга мувофиқ ташкил қилиш лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда мутасадди раҳбарлар иқтисодиётни ривожлантириш бўйича қисқа ва ўрта муддатда амалга ошириладиган ишлар юзасидан ўз таклифларини билдирди.

2020-06-09 | Politics
On June 9, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss pressing issues of ensuring the stability of the national economy.
The coronavirus pandemic is becoming a hardship for the whole world. The emerging global crisis has a serious impact on the economy of all countries. According to the World Bank forecast, in 2020 global GDP is expected to decline by 5.2 percent, the United States – by 6.1, Russia – by 6 percent, the European Union – by 9.1 percent. However, economic growth is anticipated at 1 percent in China and 1.5 percent in Uzbekistan.
Over the past three months, 2.3 trillion UZS of tax incentives were provided to economic sectors, 3.6 trillion UZS were allocated from the Anti-Crisis Fund.
At the meeting, the Head of the state noted the availability of all opportunities for ensuring further economic growth this year through the use of new approaches and tools, and outlined 8 key areas along this path.
So, the priority areas are identified:
the first is ensuring economic and financial stability;
the second is poverty reduction and employment growth;
the third is acceleration of banking system reforms;
the fourth is an increase in foreign direct investment;
the fifth is increasing the export potential and securing foreign exchange earnings;
the sixth is strengthening competitiveness in industry;
the seventh is development of small business;
the eighth is widespread introduction of digital technologies in all sectors.
During the discussion of the first direction of the action, it was entrusted to optimize budget revenues and expenses. Instruction was given to provide additional income by resuming the activities of enterprises and improving tax administration, and when entering into external loan transactions, not to allow exceeding the established limit.
Within the framework of the second direction, this year it is necessary to restore 810 thousand permanent jobs, create 310 thousand permanent and 633 thousand seasonal jobs.
In accordance with the resolution of the President “On measures to simplify state regulation of entrepreneurial activity and self-employment”, adopted yesterday, on June 8, the list of activities that self-employed people can engage in has been expanded from 24 to 67.
The Head of the state instructed, taking into account Chinese experience, to consolidate ministries and agencies for villages with a high level of poverty, to create a system of assistance for people in need, to develop a family business and a private household. It was proposed to send students to such areas, who studied at the expense of a state grant, for the implementation of labor activities for a period of 3 years.
Serious reforms have been launched in the banking system. The importance of accelerating the planned measures, timely implementation of the transformation process in ten banks with a state share, indexation of interest rates in accordance with anti-inflationary policy were emphasized at the meeting.
Deputy Prime Ministers were given instructions on attracting and mastering foreign direct investment.
Increasing exports and securing foreign exchange earnings are very relevant in a pandemic. A sharp decline in demand in foreign markets has a serious impact on domestic exporting enterprises.
In this regard, within the framework of the fifth priority area, the Ministry of Investments and Foreign Trade has been tasked with ensuring export performance no less than in 2019.
At the meeting, main attention was paid to industrial development issues. It was noted that in some sectors there is no integrated chain for deep processing of raw materials and production of value-added products.
For example, copper processing is less than 25 percent, silk – less than 20 percent. Intersectoral cooperation has not been fully established. In particular, cooperation in the electrical industry and agriculture will make it possible to produce products worth at least $80 million. The chemical industry can supply synthetic fibers and polyester for the textile industry, cords and various dyes for the automotive and construction materials industries, as well as flavorings for food industry.
In this regard, it is necessary to develop an Industrial Policy Strategy, which provides for the transfer of modern technologies, improving energy efficiency and competitiveness of industries.
Instruction was given to pay special attention to the chemical, textile, construction, automotive, electrical and food industries, to accelerate the process of reforming state enterprises.
Small business in Uzbekistan is considered as one of the main sectors of economic growth. The need for reforming the judicial system to protect private property of entrepreneurs for creating free competition was emphasized at the meeting.
A low share of small business in high-tech industries was noted and the task was set to develop a mechanism for government incentives for such entities. Instructions were given on creation of small industrial zones in the regions.
As is known, on June 8, at the meeting chaired by the President of Uzbekistan, the tasks were identified for accelerated development of digital technologies, their widespread adoption in all sectors. At today’s meeting, the need for organizing this work within the framework of the designated eighth priority was noted.
Responsible leaders expressed their proposals on the upcoming work on development of the economy in the short and medium term.