Корхона қўллаб-қувватланиб, кластерга айлантирилади
Бугун давлатимиз иқтисодий сиёсатининг асосий моҳияти – маҳаллийлаштириш, рақобат, иш ўрни, даромад. Ҳар бир корхонани ташкил этишга шу нуқтаи назардан ёндашилмоқда.
Фарғона туманида ишга туширилган «Экокерама» масъулияти чекланган жамияти ҳам шундай.
Бу ерга ташриф чоғида Президент Шавкат Мирзиёев юртимиз фойдали қазилмаларга бойлиги, лекин улар асосида тайёрланадиган материаллар катта миқдорда четдан келтирилаётганига эътибор қаратди.
Масалан, Андижон вилоятида кальцит, Самарқандда кварц, Тошкент вилоятида каолин, Қашқадарёда дала шпати ва Фарғонада доломит хомашёси бор. Лекин йилига қарийб 650 минг дона сантехника товарлари импорт қилиб келинган.
- Шунча имконият бўла туриб, биз кимни боқяпмиз? Халқимизни боқсак бўлмайдими? - дея ҳақли савол қўйди Президент. - Мамлакатимизнинг ҳар бир қарич ери, ҳар бир бойлиги аҳоли жон бошига даромадни кўпайтиришга хизмат қилиши керак.
«Экокерама» йилига 500 минг дона 20 турдаги сантехника маҳсулотлари ишлаб чиқариш қувватига эга. Яъни, импортнинг аксарият қисми ўрнини тўлдиради. Бундан ташқари, минтақамиз давлатларида 50 миллион долларлик бозор бор. Корхона қувватини ошириб, маҳсулотларнинг 60 фоизини экспортга йўналтириш режалаштирилган. 100 фоиз маҳаллий хомашёдан фойдаланилиши ҳамда энергия тежовчи технологиялар қўлланилиши сабабли «Экокерама» маҳсулотлари хорижий муқобилларига нисбатан арзон бўлади.
Корхонанинг лойиҳа қиймати 15 миллион доллар. Жумладан, 11 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестиция жалб этилган. Ҳозирда 500 киши иш билан таъминланиб, тест режимида дастлабки буюмлар тайёрланган.
Давлатимиз раҳбари бу корхонани кластерга айлантириш, карьерлар ажратиб бериб, камида 30 йиллик хомашё захираси билан таъминлаш зарурлигини таъкидлади. Корхонага маҳсулотларини сотишда кўмаклашиш, хусусан, қурилиш материаллари бозорларида дўконларини ташкил этиш, давлат томонидан қурилаётган объектларда бу сантехника буюмларидан фойдаланиш бўйича кўрсатмалар берди. Ўз навбатида, компания раҳбариятига маҳсулотлар номенклатурасини кенгайтириш, бошқа вилоятларда ҳам шундай корхоналар очиб, янада кўп ёшларни иш билан таъминлаш тавсия қилинди.
Шу ерда Фарғона вилоятида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари тақдимоти ўтказилди. Хусусан, енгил саноатдаги проектлар самарасида пахта толасини қайта ишлаш ҳажми кескин ошади. Жорий йил якунида калава ип қайта ишлаш даражаси 56 фоизга, келгуси йили 71 фоизга етади. Илгари вилоятда жами 80 миллион долларлик пахта толаси оддий хомашё сифатида сотилган бўлса, бу йил қарийб 314 миллион долларлик тайёр маҳсулот экспорт қилинади. Бу кўрсаткични 2021 йилда 540 миллионга, келгусида 1 миллиард долларга етказиш режалаштирилган.

The enterprise to receive support and expand to a cluster
Localization, competition development, creation of jobs and sources of income are the essence of our economic policy today. It is these factors that are taken into account when creating enterprises.
One of them is Ecokerama Limited Liability Company established in the Ferghana district.
During a visit to this production facility, President Shavkat Mirziyoyev noted that our land is rich in minerals, yet a large number of goods that could be produced on their basis are imported from abroad.
For example, Andijan region is home to deposits of calcite, Samarkand hosts quartz, kaolin is in Tashkent region, Kashkadarya houses feldspars, and Ferghana province boasts dolomite. Nevertheless, about 650 thousand units of sanitation products are imported to Uzbekistan annually.
The President posed a fair question: we have plentiful opportunities, but whom do we feed? Isn’t it better to feed our own people? Every inch of land, every piece of wealth of our country should serve to increase people’s incomes, the head of state emphasized.
Ecokerama is capable of manufacturing 500 thousand units of sanitation facilities a year and hence can replace a significant portion of imports. Moreover, the Central Asian market of sanitary ware is estimated at $ 50 million. It is planned to enlarge the capacities of the enterprise and export 60 percent of its goods. Thanks to the use of entirely local raw materials and energy-saving technologies, Ecokerama products will be cheaper than their foreign counterparts.
The enterprise has cost $ 15 million, including $ 11 million of direct investment. Currently, 500 people are working here, a test batch of goods has been released.
The President stressed the need to turn the factory into a cluster, allocate open pits for it and provide it with at least a 30-year guaranteed supply of raw materials. Instructions were given to assist the enterprise in the sales of its products, in particular, by opening branded stores in the building materials markets, and to use Ecokerama sanitation goods at government-built facilities. In turn, the company was recommended to expand the range of products, open similar enterprises in other regions and employ more youth.
Here, the head of our state was briefed on investment projects intended for implementation in the Ferghana region. Thus, as a result of schemes designed in the light industry, the volume of processing of cotton fiber is anticipated to increase sharply. This year, the yarn processing level will reach 56 percent, and 71 percent next year. The $ 80 million-worth cotton fiber harvested in the region was sold previously as ordinary crude, but this year it is planned to export finished goods worth about 314 million US dollars. This figure is expected to grow to $ 540 million in 2021 and up to 1 billion in the future.