Ўзбекистон ва Туркия Президентлари телефон орқали сўзлашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 май куни Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлат раҳбарлари бутун мусулмон олами учун шодлик ва шукроналик, хайр-саховат ва эзгулик айёми бўлган қутлуғ Рамазон ҳайити муносабати билан ўзаро табрик алмашдилар, бир-бирларига ва қардош халқларимизга бахт-саодат ва фаровонлик тиладилар.
Президентлар икки томонлама муносабатлар кун тартибидаги масалаларга алоҳида тўхталдилар. Замонавий таҳдид ва хатарларга қарши курашишда яқиндан ҳамкорлик қилинаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Коронавирус тарқалишига қарши курашиш борасида иккала мамлакатда кўрилаётган қатъий чора-тадбирлар, ушбу хавфли касалликнинг салбий оқибатларини камайтириш, аҳолига манзилли ёрдам кўрсатиш, иқтисодиётнинг муҳим тармоқлари ва бизнеснинг ривожланишига кўмаклашиш бўйича амалга оширилаётган инқирозга қарши дастур қўллаб-қувватланди.
Давлатимиз раҳбари Туркия Президентига пандемияга қарши курашда, шунингдек, Сардоба сув омборидаги фавқулодда ҳодиса муносабати билан кўрсатилган амалий ёрдам учун самимий миннатдорлик билдирди.
Ўзбекистон ва Туркия самарали минтақавий транспорт йўлакларини ривожлантириш, жумладан, "Боку-Тбилиси-Карс" темир йўлидан фаол фойдаланишдан, шунингдек, юк ташишлар ҳажмини ошириш учун қулай шароитларни шакллантиришдан манфаатдор.
Суҳбатда кўп қиррали Ўзбекистон-Туркия муносабатларини, аввало савдо-иқтисодий, инвестиция ва транспорт-коммуникация соҳаларида кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Олий даражада эришилган келишувларни, шу жумладан Стратегик ҳамкорлик кенгашининг жорий йил бошида Анқара шаҳрида ўтган биринчи йиғилиши қарорларини ўз вақтида амалга ошириш муҳим экани таъкидланди.
Савдо кўрсаткичлари динамикасини сақлаш ҳамда иқтисодиётнинг турли тармоқларида Ўзбекистон ва Туркиянинг етакчи компания ва банклари иштирокидаги устувор инвестиция лойиҳаларини илгари суриш бўйича биргаликдаги ишларни, шу жумладан икки томонлама Ҳукуматлараро комиссия фаолияти доирасида давом эттириш зарурлиги қайд этилди.
Мулоқот якунида минтақавий ҳамкорлик ва халқаро сиёсатнинг қатор долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Президентлар Туркий кенгашга аъзо мамлакатларнинг соғлиқни сақлаш, иқтисодиёт, савдо ва транспорт вазирликлари раҳбарлари ўртасидаги онлайн учрашувларнинг самарали натижаларини юксак баҳоладилар.

Сегодня, 23 мая, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева  с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В начале беседы главы государств обменялись теплыми поздравлениями по случаю Рамазан-хайита, являющегося для всего мусульманского мира праздником радости и благодарения, щедрости и доброты. Лидеры пожелали друг другу и братским народам двух стран благополучия и процветания.
Президенты особо остановились на вопросах двусторонней повестки. С удовлетворением отмечено тесное партнерство в борьбе с современными вызовами и угрозами.
Выражена взаимная поддержка принимаемым в обоих государствах решительным мерам по противодействию распространению коронавируса, осуществляемой антикризисной программе по минимизации негативных последствий этого опасного заболевания, оказанию адресной поддержки населению, содействию развитию ключевых отраслей экономики и бизнеса.
Глава нашего государства выразил искреннюю признательность лидеру Турции за оказанную практическую помощь в борьбе с пандемией, а также в связи с чрезвычайным происшествием на Сардобинском водохранилище.
В ходе беседы важное внимание было уделено расширению узбекско-турецких многоплановых отношений, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-коммуникационной сферах.
Узбекистан и Турция заинтересованы в развитии эффективных региональных транспортных коридоров, включая активное использование железной дороги «Баку-Тбилиси-Карс», а также формировании благоприятных условий для увеличения объемов грузоперевозок.
Отмечена важность своевременной реализации достигнутых договоренностей на высшем уровне, в том числе решений первого заседания Совета стратегического сотрудничества, состоявшегося в начале года в городе Анкаре.
Подчеркнута необходимость продолжения совместной работы, в том числе в рамках деятельности двусторонней Межправительственной комиссии, по сохранению динамики показателей торговли и продвижению приоритетных инвестиционных проектов в разных отраслях экономики с участием ведущих компаний и банков Узбекистана и Турции.
В завершение разговора рассмотрен ряд актуальных вопросов регионального сотрудничества и международной политики.
Президенты высоко оценили плодотворные итоги онлайн-встреч руководителей министерств здравоохранения, экономики, торговли и транспорта стран Тюркского совета.