Гўшт нархини арзонлаштириш бўйича тавсиялар берилди
Давлатимиз раҳбари Андижон вилоятига сафари чоғида Марҳамат туманидаги “Водий ҳамкор агрофирмаси” томонидан ташкил этилган қуёнчилик кластери билан ҳам танишди.
1 гектардан зиёд майдонда ташкил қилинган мазкур кластер жорий йил 1 майдан ишга тушди.
Кооперация усулида 50 та хонадонга қуёнлар тарқатилиб, улардаги одамлар бандлиги таъминланди. Шунингдек, қуён терисини ошлаш ва теридан телпак тикиш цехида 20 та иш жойи яратилади.
Корхонага “Калифорния”, “Янги Зеландия”, “Фландер”, “Рекс” ва “Великан” зотли 1000 бош қуён олиб келинган бўлиб, бир йил давомида улар сони 30 минг бошга етиши кутилмоқда.
Қуёнчилик кластери томонидан бир йилда жами 3 миллиард сўмликдан зиёд маҳсулот ишлаб чиқариш, 150 минг долларлик экспорт қилиш режалаштирилган.
Шу ерда чорвачилик, паррандачилик, балиқчилик корхоналари салоҳияти ҳақида маълумот берилди.
- Андижонда чорва кам, гўшт бошқа жойлардан олиб келиняпти. Қуён, парранда, балиқ кўпайтирилиб, гўшти истеъмолга чиқарилса, вилоятда гўшт нархи тушади. Камбағал оилаларга тарқатилиб, кластерлар томонидан қайта сотиб олинса, уларга даромад бўлади. Иқтисодий комплекс ва сектор раҳбарлари шу билан шуғулланиши керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Вилоятда омихта ем ишлаб чиқаришни кўпайтириш, қуёнчиликни 1 миллион бошга етказиш бўйича топшириқлар берилди.

Recommendations given on increasing the affordability of meat
During a trip to Andijan region, the Head of the state got acquainted with the activities of the rabbit breeding cluster organized by Vodiy Hamkor Agrofirmasi in Marhamat district.
The cluster, on an area of more than 1 hectare, began its activities on May 1 this year.
Rabbits were distributed among 50 households based on cooperation, which ensured the employment of families. Another 20 jobs will be created in the workshop for tanning rabbit hides and making fur hats.
The company imported a thousand rabbits of California, New Zealand, Flander, Rex and Giant breed. It is expected that this year their number will reach 30 thousand.
The rabbit breeding cluster plans to produce products worth more than 3 billion UZS in a year and export $150 thousand.
Information was provided on the potential of livestock, poultry and fish farming enterprises.
“Andijan has few livestock, meat is imported from other regions. If to breed rabbits, poultry, fish, saturate the consumer market, meat prices in the region will decrease. Distribution of animals to low-income families with further redemption by clusters will be beneficial to everyone. The leaders of the economic complex and sectors should deal with these issues”, said Shavkat Mirziyoyev.
Instructions were given on increasing the production of animal feed in the region, bringing the number of rabbits to 1 million.