Шавкат Мирзиёев: Тошкентда илмий тадқиқотлар учун жуда катта манба бор
Эслатиб ўтамиз, Президент Шавкат Мирзиёев жорий йил 11 январь куни пойтахтимиздаги бунёдкорлик ишлари билан танишув чоғида Тошкент шаҳри музейини ташкил этиш бўйича тавсиялар берган эди. Адиблар хиёбони ёнидаги бино реконструкция қилиниб, мазкур музей шу ерга жойлаштирилди.
Буюк ипак йўлининг гавжум чорраҳасида жойлашган Тошкент асрлар давомида илм-фан, маданият ва маърифат марказларидан бўлиб келган. Ватанимизнинг олтин остонаси бўлмиш пойтахтимиз бугунги кунда янада ривожланиб, гўзал ва обод мегаполислардан бирига айланиб бормоқда. Лекин шундай катта шаҳар шу вақтга қадар ўзининг музейига эга эмас эди.
Тошкент шаҳри музейи 2200 йиллик тарихга эга бўлган ҳудуднинг қадим ўтмиши, урф-одат ва анъаналари, илм-фани, маданияти ва санъатини ўзида акс эттиради. Ҳозиргача бу ерда мингга яқин экспонатлар тўпланган. Музей фондини бойитиш изчил давом эттирилмоқда.
Биринчи қаватда “Тошкент – илм-фан маркази”, “Тошкент – бағрикенглик шаҳри”, “Амалий санъат. Кундалик ҳаёт ва маданият” деб номланган экспозициялар ташкил этилган. Иккинчи қаватда қадимий иш қуроллари, хўжалик буюмлари, қадамжоларнинг макетлари намойишга қўйилган.
Экспонатларга ўзбек, рус ва инглиз тилларидаги матнлар билан шарҳ берилади. Мониторлар, инфокиосклар ва бошқа технологиялар ёрдамида қўшимча маълумотлар тақдим этилади.
- Бу биринчи қадам, - деди Шавкат Мирзиёев. - Тошкентда илмий тадқиқотлар учун жуда катта манба бор. Лекин шу пайтгача яхлит ва тўлиқ ўрганилмаган. Энди 2200 йиллик тарихни даврма-давр ўрганиш, музейни ашёвий далиллар билан бойитиб, шаҳар цивилизациясини тўла юзага чиқариш керак.
Шу мақсадда илмий-тадқиқот институти ташкил қилиш, археологларга шароит яратиш, изланишлар натижаси бўйича китоблар чоп этиш зарурлиги таъкидланди. Маҳалла ва мактаб ёшларини бу ерга олиб келиш, бошқа шаҳарларда ҳам шундай музейлар ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Музей Адиблар хиёбони ёнида ташкил этилгани ҳам бежиз эмас. Ёзувчи ва шоирлар, тарихнавислар унинг фаолиятини жонлантириш, хорижликларга тарғиб этишга ҳисса қўшади.

Shavkat Mirziyoyev: Tashkent is a wide source for scientific research
President Shavkat Mirziyoyev, getting acquainted with the construction activity in the capital of the country on January 11 this year, made recommendations on creation of Tashkent City Museum. For this purpose, the building was reconstructed near the Alley of Litterateurs and a museum was organized in it.
Located at the intersection of the Great Silk Road, Tashkent has been a center of science, culture and enlightenment for centuries. Today, the capital of Uzbekistan is developing and becoming one of the most beautiful and prosperous cities. But in such a big city, there was still no museum dedicated to it.
The exposition reflects the ancient past, customs and traditions, science, culture and art of the region with a history of 2200 years. To date, about a thousand exhibits have been collected here. Replenishment of the museum fund continues.
“Tashkent – the center of science”, “Tashkent – the city of tolerance”, “Applied art. Everyday life and culture” sections are organized on the ground floor. Objects of work and life of antiquity, models of attractions are exhibited on the second floor.
The exhibits are commented in Uzbek, Russian and English. Additional information is provided using monitors, information kiosks and other technologies.
“This is the first step. Tashkent is a wide source for scientific research. But so far there has been no integrity and completeness in this work. Now it is necessary to study the 2200-year-old history of the city by epoch, enrich the museum with subject exhibits and reflect urban civilization as much as possible”, said Shavkat Mirziyoyev.
It was noted that for this it is necessary to establish a scientific-research institute, create conditions for archaeologists, publish the results of research. It was instructed to organize mahalla and school excursions to the museum, as well as similar museums in other cities.
It is not by chance that the museum was created near the Alley of Litterateurs. Writers and poets, historians will contribute to the improvement of the museum and its promotion among the foreign public.