Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг сифат ва хавфсизлик кўрсаткичлари халқаро стандартларга мувофиқлигини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
2020-05-19 | Ҳужжатлар
Сўнгги йилларда ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш, маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва экспорт географиясини кенгайтириш бўйича изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
2016-2019 йиллар давомида ялпи қишлоқ хўжалиги маҳсулоти ҳажми – 171,2 фоизга, жумладан, мева-сабзавотчилик – 172,6 фоизга, чорвачилик маҳсулотлари – 170 фоизга, ўрмон ва балиқчилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш – 177,5 фоизга ошди.
Мева-сабзавот маҳсулотларининг экспорт ҳажми 1,4 миллион тоннадан ошиб, 2016 йилга нисбатан 1,5 баробарга ўсишга эришилди.
Шу билан бирга, жаҳон бозорида маҳсулотларга қўйилган сифат ва хавфсизлик талабларининг тобора кучайиб бориши, республикамизда етиштирилаётган маҳсулотларнинг халқаро бозорлардаги ўрнини мустаҳкамлаш учун қўшимча чоралар кўришни талаб қилмоқда.
Республикада Organic ва Global G.A.P. халқаро стандартлари талабларига мувофиқ маҳсулот ишлаб чиқариш, тартибга солиш ва мувофиқлаштириш тизимларини ривожлантириш, қишлоқ ва ўрмон хўжалиги маҳсулотларининг сифат ва хавфсизлик кўрсаткичларини яхшилаш, экспорт географиясини кенгайтириш, шунингдек, мамлакатимизнинг органик маҳсулот ишлаб чиқариш салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш имкониятини ошириш мақсадида:
Ўзбекистон Республикасида органик қишлоқ хўжалиги ва органик озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқаришни ривожлантириш концепцияси (кейинги ўринларда – Концепция) 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикасида органик қишлоқ хўжалиги ва органик озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқаришни ривожлантириш концепциясини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” 2-иловага мувофиқ;
2020-2025 йилларда қишлоқ хўжалиги ва ўрмон фонди ерларида босқичма-босқич органик ишлаб чиқаришга ўтишнинг прогноз кўрсаткичлари 3-иловага мувофиқ;
2020-2025 йилларда мақбул қишлоқ хўжалиги амалиёти (Global G.A.P.) халқаро стандарти талаблари бўйича сертификатланадиган ер майдонларининг асосий экспортбоп экин турлари бўйича прогноз кўрсаткичлари 4-иловага мувофиқ;
Пахта-тўқимачилик ишлаб чиқариши корхоналари ва кластерлари томонидан органик пахта хомашёси етиштириш ҳамда органик тўқимачилик маҳсулотларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси 5-иловага мувофиқ;
Республика ҳудудларида агроэкотуризм жозибадорлигини янада ошириш учун органик бозорлар ва ресторанлар ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар режаси 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
а) Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги органик маҳсулотларни ишлаб чиқариш ва мақбул қишлоқ хўжалиги амалиёти (Global G.A.P.) доирасидаги барча манфаатдор ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва тартибга солиш бўйича ваколатли давлат органи ҳисобланади;
б) Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлигига:
барча манфаатдор вазирликлар, идоралар, ҳокимликлар, хўжалик юритувчи субъектлар ва тадбиркорлардан органик ишлаб чиқариш ва мақбул қишлоқ хўжалиги амалиёти (Global G.A.P.) доирасидаги зарурий маълумотларни олиш;
органик маҳсулот ва хом ашёларни ишлаб чиқариш, қайта ишлаш, ташиш, сақлаш, сотиш ва сертификатлаш билан шуғулланувчи хўжалик субъектлари фаолиятининг эквивалентлигини баҳолаш ва авторизациялаш тизимини яратиш ҳуқуқи берилади.
3. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ органик қишлоқ хўжалигига ўтказилган ер участкаларида экинларни жойлаштириш органик стандарт талабларини ҳисобга олган ҳолда илмий асосланган алмашлаб экиш схемаларига мувофиқ амалга оширилади ва экинларни жойлаштиришда давлат аралашувига йўл қўйилмайди.
4. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги:
а) Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, “Ўзбекозиқовқатхолдинг” холдинг компанияси, Фанлар академияси билан биргаликда 2020 йил 1 октябрга қадар органик қишлоқ хўжалиги ва ишлаб чиқариш тизимларини халқаро стандартлар асосида ташкил этиш бўйича Ўзбекистон Республикасининг “Органик қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш тўғрисида”ги қонуни лойиҳасини;
“Ўзстандарт” агентлиги билан биргаликда икки ой муддатда органик қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқаришни ихтиёрий сертификатлашдан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомни Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
б) Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда Тошкент давлат аграр университетида “Органик қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш, сақлаш ва қайта ишлаш” йўналишида мутахассислар тайёрлаш учун ўқув-услубий материалларни ишлаб чиқсин ва 2021-2022 ўқув йилидан бошлаб ушбу йўналишда талабалар қабул қилишни йўлга қўйсин;
в) бир ой муддатда вазирлик тузилмасида белгиланган штатлар доирасида 4 та штат бирлигидан иборат органик ишлаб чиқариш ва мақбул қишлоқ хўжалиги амалиётини ривожлантириш бошқармасини ташкил этсин;
д) 2021 йил 1 январга қадар қишлоқ хўжалиги йўналишидаги илмий-тадқиқот институтларида мавжуд лабораторияларни замонавий юқори технологик асбоб-ускуналар билан жиҳозласин ва бирламчи органик уруғ етиштирувчи хўжаликлар фаолиятини йўлга қўйсин;
е) 2020 йил 31 декабрга қадар Жаҳон банкининг қишлоқ хўжалигини модернизациялаш ва рақобатбардошлигини ошириш бўйича кредит маблағлари ҳисобидан “Қишлоқ хўжалигида стандартлаштириш маркази” давлат унитар корхонаси қошида Organic ва Global G.A.P. халқаро стандартлари талабларига мувофиқ комплекс синов лабораторияси мажмуасини ташкил этиш чораларини кўрсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда органик маҳсулотларни етиштириш (ишлаб чиқиш), қайта ишлаш, сақлаш ва қадоқлашга ҳамда органик уруғчиликни ривожлантиришга йўналтирилган беш йиллик давлат илмий-техник дастурларни ишлаб чиқсин ва лойиҳаларни танловлар асосида шакллантирсин.
6. “Ўзстандарт” агентлиги:
Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекцияси, “Ўзбекозиқовқатхолдинг” холдинг компанияси, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда Кодекс Алиментариус Комиссияси стандартлари талабларига мувофиқ Европа Иттифоқи билан савдо фаолиятини жадаллаштириш бўйича 2020–2024 йилларга мўлжалланган чора-тадбирлар дастурлари режасини ишлаб чиқсин;
2020 йил 1 сентябрга қадар ISO 28000 “Етказиб бериш занжирида хавфсизликни бошқариш тизимлари” халқаро стандартлари серияларини қабул қилсин;
уч ой муддатда қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотларининг қўшимча қиймат занжирини ташкил этишда иштирок этувчи барча корхона ва ташкилотлар фаолиятларида бажариладиган жараёнларни ISO 28000 “Етказиб бериш занжирида хавфсизликни бошқариш тизимлари” халқаро стандарти талабларига мувофиқлигини баҳолашнинг белгиланган тартибда амалга оширилишини таъминласин.
7. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекцияси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда органик маҳсулотларни зарарсизлантириш бўйича халқаро тажрибада қўлланилаётган усуллар
ва воситалар рўйхатини шакллантирсин ҳамда экспортга йўналтирилаётган органик маҳсулотларни зарарсизлантириш ишларининг халқаро талабларга мувофиқ амалга оширилишини таъминласин.
8. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
9. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда ушбу Фармон мазмун-моҳияти ҳамда мақсад ва вазифаларининг оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилишини таъминласин.
10. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ў.И.Барноев зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по обеспечению соответствия показателей качества и безопасности сельскохозяйственной продукции международным стандартам
2020-05-19 | Документы
В последние годы реализуются последовательные реформы по эффективному использованию водных и земельных ресурсов, повышению объема производства и расширению географии экспорта продукции.
В 2016–2019 годах валовой объем производства сельскохозяйственной продукции увеличился на 171,2 процента, в том числе плодоовощной – на 172,6 процента, животноводческой – на 170 процентов, лесной и рыбной – на 177,5 процента.
Достигнут рост объема экспорта плодоовощной продукции – более 1,4 млн тонн, что в 1,5 раза больше по отношению к 2016 году.
Вместе с тем растущие требования, предъявляемые к качеству и безопасности продукции на мировом рынке, требуют принятия дополнительных мер для укрепления позиции выращиваемой в республике продукции на международных рынках.
В целях развития в республике производства продукции, систем регулирования и соответствия на основе международных требований Organic и Global G.A.P., улучшения показателей качества и безопасности, расширения географии экспорта продукции сельского и лесного хозяйства, а также повышения возможности наиболее полного использования потенциала производства органической продукции в стране:
Концепцию развития производства органической сельскохозяйственной и органической продовольственной продукции в Республике Узбекистан (далее – Концепция) согласно приложению №1;
«Дорожную карту» по реализации Концепции развития производства органической сельскохозяйственной и органической продовольственной продукции в Республике Узбекистан согласно приложению №2;
Прогнозные показатели поэтапного перехода на органическое производство на сельскохозяйственных землях и землях лесного фонда в 2020–2025 годах согласно приложению №3;
Прогнозные показатели по основным видам экспортоориентированных культур земельных площадей, сертифицируемых по требованиям международных стандартов надлежащей сельскохозяйственной практики (Global G.A.P.), в 2020–2025 годах согласно приложению №4;
План практических мер по организации выращивания органического хлопка-сырца и производству органической текстильной продукции хлопково-текстильными производственными предприятиями и кластерами согласно приложению №5;
План мер по созданию органических рынков и ресторанов для дальнейшего повышения привлекательности агроэкотуризма в регионах республики согласно приложению №6.
а) Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан является уполномоченным государственным органом по координации и регулированию деятельности всех заинтересованных организаций в рамках органического производства и надлежащей сельскохозяйственной практики (Global G.A.P.);
б) Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан предоставляется право:
получения от всех заинтересованных министерств, ведомств, хокимиятов, хозяйствующих субъектов и предпринимателей необходимой информации в рамках органического производства и надлежащей сельскохозяйственной практики (Global G.A.P.);
создания системы оценки и авторизации эквивалентности деятельности хозяйствующих субъектов, занимающихся производством, переработкой, транспортировкой, хранением, реализацией и сертификацией органической продукции и сырья.
3. Установить порядок, в соответствии с которым размещение культур на земельных участках, отведенных под органическое сельское хозяйство, осуществляется в соответствии с научно обоснованными схемами севооборота с учетом требований органических стандартов, при этом не допускается государственное вмешательство в размещение культур.
4. Министерству сельского хозяйства:
а) внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан:
совместно с Министерством здравоохранения, Государственным комитетом по лесному хозяйству, Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства, Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды, холдинговой компанией «Узбекозиковкатхолдинг» и Академией наук в срок до 1 октября 2020 года проект закона Республики Узбекистан «О выращивании органической сельскохозяйственной продукции» с целью организации органического сельского хозяйства и систем производства на основе международных стандартов;
совместно с Агентством «Узстандарт» в двухмесячный срок Положение о порядке добровольного проведения сертификации производства органической сельскохозяйственной и продовольственной продукции;
б) совместно с Министерством высшего и среднего специального образования разработать учебно-методические материалы для подготовки в Ташкентском государственном аграрном университете специалистов по направлению «Выращивание, хранение и переработка продукции органического сельского хозяйства», начиная с 2021/2022 учебного года организовать прием студентов на данное направление образования;
в) в месячный срок образовать в структуре министерства в пределах установленной штатной численности управление по развитию органического производства и надлежащей сельскохозяйственной практике, состоящее из четырех штатных единиц;
д) в срок до 1 января 2021 года оснастить действующие лаборатории в научно-исследовательских институтах сельскохозяйственного направления современным высокотехнологичным оборудованием и организовать деятельность хозяйств, выращивающих первичные органические семена;
е) в срок до 31 декабря 2020 года принять меры по созданию комплекса испытательной лаборатории при Государственном унитарном предприятии «Центр стандартизации сельского хозяйства» в соответствии с требованиями международных стандартов Organic и Global G.A.P. за счет кредитных средств Всемирного банка, выделенных на модернизацию и повышение конкурентоспособности сельского хозяйства.
5. Министерству инновационного развития совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан в двухмесячный срок разработать пятилетние государственные научно-технические программы, направленные на выращивание (производство), переработку, хранение и упаковку органической продукции, а также развитие органического семеноводства, с формированием проектов на конкурсной основе.
6. Агентству «Узстандарт»:
совместно с Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды, Министерством здравоохранения, Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства, Государственной инспекцией по карантину растений при Кабинете Министров Республики Узбекистан, холдинговой компанией «Узбекозиковкатхолдинг», Министерством сельского хозяйства, Министерством инновационного развития, Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством иностранных дел в месячный срок разработать план программ мер по активизации торговой деятельности с Европейским Союзом в соответствии с требованиями стандартов Комиссии Кодекса Алиментариус на 2020–2024 годы;
в срок до 1 сентября 2020 года принять серии международных стандартов ISO 28000 «Системы менеджмента безопасности цепи поставок»;
в трехмесячный срок обеспечить проведение в установленном порядке оценки соответствия процессов, осуществляемых в деятельности всех предприятий и организаций, принимающих участие в организации цепочки добавленной стоимости сельскохозяйственной и продовольственной продукции, требованиям международных стандартов ISO 28000 «Системы менеджмента безопасности цепи поставок».
7. Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров Республики Узбекистан совместно с Министерством сельского хозяйства в двухмесячный срок сформировать перечень методов и средств обезвреживания органической продукции, используемых в международной практике, а также обеспечить проведение работ по обезвреживанию органической продукции, направляемой на экспорт, в соответствии с международными требованиями.
8. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
9. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Министерством сельского хозяйства обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации сути и содержания, а также целей и задач настоящего Указа.
10. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Барноева У.И.