Бугун ўзбек футболининг ёрқин вакилларидан бири Биродар Абдураимов ўз таваллуд айёмини нишонламоқда.
Абдураимов Биродар Ҳасанович 1943 йил 14 май куни Тошкентда таваллуд топган. Футболчилик фаолияти давомида “Пахтакор” ва ЦСКА (Москва) клубларидаги ёрқин ўйинлари билан нафақат ўзбек, балки ўз даврида Собиқ Иттифоқ футбол мухлислари кўнглини забт этган.
Биродар Ҳасанович фаолияти давомида 100 дан ошиқ гол уриб, ўтган асрда таъсис этилган Григорий Федотов клубига (Собиқ Иттифоқ клублари таркибида 100 дан ошиқ гол урган футболчилардан иборат рамзий клуб) аъзосига айланди. 1968 йил рақиблар дарвозасини 22 бор ишғол қилиб, СССР чемпионатининг энг яхши тўпурари бўлди. ХХ асрда ўзбек футболининг энг яхши ўйинчиларидан бири деб тан олинган.
У кишининг мураббийлик фаолияти ҳам футболимиздаги ёрқин саҳифалардан бирини яратди. 1994 йил Хиросимада ўтган Осиё ўйинларида жамоамизга айнан Рустам Акрамов ва Биродар Абдураимов мураббийлик қилишган эди.
Биродар Ҳасановичнинг хизматлари давлатимиз томонидан ҳам муносиб тақдирланган ва у турли йилларда «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози», «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ёшлар мураббийи», «Ўзбекистон ифтихори» фахрий унвонлари ва “Шуҳрат” медали билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси бугун 77 ёшни қарши олаётган Биродар Абдураимовни табриклаб, у кишига узоқ умр, мустаҳкам саломатлик тилаб қолади.

Поздравляем Биродара Абдураимова!
Сегодня знаменитый представитель узбекского футбола Биродар Абдураимов празднует свой день рождения.
Биродар Абдураимов родился 14 мая 1943 года в городе Ташкенте. Абдураимов играл за «Пахтакор» с 17 лет. Он сыграл рекордные 358 матчей за «Пахтакор» на чемпионатах, забил более 200 голов и был признан лучшим бомбардиром страны в XX веке.
Выступления Абдураимова были популярны во всей территории СССР, и многие поклонники приходили на стадион, чтобы посмотреть, как он играет.
В 1968 году он стал самым лучшим бомбардиром в премьер-лиге СССР с 22 голами, а в 1972 году в Первой лиге с 34 голами.
Он забил 106 голов в престижных турнирах и стал членом «Клуба Григория Федотов».
Тренерская деятельность Биродара Абдураимова оставила яркий след в истории узбекского футбола. На Азиатских играх 1994 года тренерами сборной Узбекистана были Рустам Акрамов и Биродар Абдураимов.
За свои заслуги награжден почётным званием «Узбекистон ифтихори», «Заслуженный тренер Республики Узбекистан», «Заслуженный наставник молодёжи» и медалью «Шухрат».
Национальный олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Биродара Абдураимова с днём рождения и желает ему долгих лет жизни.