Ривожланиш бўйича ҳамкорлар Ўзбекистонга ёрдам беришга тайёр
Инвестиция ва ташқи савдо вазирлиги, ташқи ёрдам дастурлари ва ривожланиш бўйича ҳамкорлар билан ўзаро алоқалар бўйича расмий мувофиқлаштирувчиси сифатида, "Мамлакатлар платформаси" доирасида халқаро молия институтлари, БМТ ташкилотлари, АҚШ, Туркия, Корея, Япония, шунингдек, Европа Иттифоқи мамлакатлари халқаро ҳамкорлик учун ҳукумат агентликларининг 40 дан ортиқ вакиллари иштирок этган кенгайтирилган видеоконференцияни ўтказди.
Тадбир иштирокчилари Ўзбекистон Республикаси Президентининг 22.04.2020 йилдаги №ПҚ-4691-сонли "Коронавирус пандемияси даврида аҳоли, бюджет, базавий инфратузилма ва тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш учун ташқи ёрдам маблағларини жалб қилиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарори билан тасдиқланган Инқирозга қарши чоралар дастури самарадорлигига юқори баҳо бердилар.
Видеоконференция кун тартибига коронавирус пандемиясининг иқтисодий оқибатларини баҳолаш билан боғлиқ масалалар, шунингдек, Ўзбекистон ҳукумати томонидан глобал инқироз ҳодисаларининг республика аҳолиси ва иқтисодиётига салбий таъсирини юмшатиш бўйича чора-тадбирларни қўллаб-қувватлаш механизмлари киритилди.
Ривожланиш бўйича ҳамкорлар Ўзбекистон ҳукуматининг кенг кўламли ижтимоий-иқтисодий масалаларни ҳал этиш учун тезкор сафарбарлик ва ташқи ёрдамдан фойдаланишга нисбатан юқори савияда ташкил этилган ва барча ҳамкорлар билан мувофиқлаштирилган ёндашувини қайд этди.
Мисол тариқасида БМТ ташкилотларининг глобал платформаларидан фойдаланган ҳолда тиббий асбоб-ускуналар ва маҳсулотларни харид қилиш бўйича жадаллаштирилган ёндашувлардан фойдаланиш келтирилган. Бундай ёндашув ҳамкорларни қўллаб-қувватлаш самарадорлигини максимал даражада ошириш, харидлар такрорланишини бартараф этиш ва шаффофлигини таъминлаш имконини беради.
Ривожланиш бўйича ҳамкор ташкилотлар, жумладан, Осиё тараққиёт банки, Жаҳон банки, Осиё инфратузилма инвестициялари банки, Ислом Тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Европа инвестиция банки, ОПЕК жамғармаси, Бирлашган Миллатлар ташкилоти, Франция тараққиёт агентлиги, Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги, Германия тараққиёт банки, АҚШ халқаро тараққиёт агентлиги, Туркия ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлиги вакиллари Бухоро ва Сирдарё вилоятларидаги воқеалар оқибатларини тезкор бартараф этишда ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёр эканликларини билдирдилар.

Партнёры по развитию готовы поддержать Узбекистан
Министерство инвестиций и внешней торговли, в качестве официального координатора программ внешнего содействия и взаимодействия с партнёрами по развитию, в рамках “Страновой платформы”, провело расширенную видеоконференцию, в которой приняли участие более 40 представителей международных финансовых институтов, организаций ООН, правительственных агентств международного сотрудничества США, Турции, Кореи, Японии, а также стран Европейского Союза.
Участники мероприятия высоко оценили эффективность Антикризисной программы, утверждённой Постановлением Президента Республики Узбекистан от 22.04.2020г. №ПП-4691 «О мерах по привлечению средств внешнего содействия для поддержки населения, бюджета, базовой инфраструктуры и субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии».
В повестку видеоконференции вошли вопросы, связанные с оценкой экономических последствий пандемии коронавируса, а также механизмы поддержки мер, принимаемых Правительством Узбекистана для смягчения негативного влияния глобальных кризисных явлений на население и экономику Республики.
Партнеры по развитию отметили организованный и скоординированный со всеми партнерами подход Правительства Узбекистана к оперативной мобилизации и использованию внешнего содействия для решения широкого круга социально-экономических вопросов.
В качестве примера приведено применение ускоренных подходов к закупке медицинского оборудования и изделий с использованием глобальных платформ организаций ООН. Данный подход позволяет обеспечить максимальную эффективность поддержки партнёров, исключить дублирование и гарантировать прозрачность закупок.
Представители организаций-партнёров по развитию, включая Азиатский банк развития, Всемирный банк, Азиатский банк инфраструктурных инвестиций, Исламский банк развития, Европейский банк реконструкции и развития, Европейский инвестиционный банк, Фонд ОПЕК, ООН, Французское агентство по развитию, Японское агентство по международному сотрудничеству, Немецкий банк развития, Агентство США по международному развитию, Турецкое агентство по сотрудничеству и координации, выразили готовность оказать всесторонную поддержку в скорейшей ликвидации последствий событий в Бухарской и Сырдарьинской областях.
Данное содействие будет предоставлено в виде грантов, кредитов, гуманитарной помощи и технического содействия.