Тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатини қўллаб-қувватлашга доир кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида
2020-05-06 | Ҳужжатлар
Коронавирус пандемияси билан боғлиқ жаҳон иқтисодий инқирозининг тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатини ривожлантиришдаги салбий таъсирини юмшатиш мақсадида:
маҳаллий ишлаб чиқарилган базавий сифатдаги пахта толасининг бошланғич нархи Нью-Йорк товар биржасининг энг яқин етказиб бериш ойи учун фьючерс котировкаси қийматидан келиб чиққан ҳолда сотувчи томонидан белгиланади;
маҳаллий тўқимачилик корхоналарига биржа савдоларида 2020 йил 1 апрелга қадар миллий валютада сотилган пахта толаси учун якуний ҳисоб-китобларни амалга ошириш муддати 90 кундан 150 кунгача узайтирилади.
2. Иловага мувофиқ импорт қилинадиган хомашё ва материаллар 2022 йил 1 январга қадар божхона божи тўлашдан озод қилинсин.
3. Белгилансинки, 2020 йил 1 майдан 31 декабрга қадар қўшилган қиймат солиғини қайтаришнинг соддалаштирилган тартиби амал қилади, унга биноан калава ва толадан ташқари, экспорт қилинадиган тўқимачилик ва тикув-трикотаж товарлари (хизматлари) учун фойдаланилган, ҳақиқатда олинган товарлар (хизматлар) бўйича тўланиши лозим бўлган (тўланган) қўшилган қиймат солиғи тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноати корхонасининг Ўзбекистон Республикаси тижорат банкларидаги ҳисоб рақамига келиб тушган валюта тушуми суммасидан қатъи назар, ҳисобга олинади ҳамда экспорт қилувчининг ўрнатилган тартибда бериладиган аризасига асосан қайтарилиши шарт.
Бунда, қўшилган қиймат солиғининг қайтарилган суммаси ёки унинг бир қисми товарлар экспорт божхона режими остида чиқарилган кундан эътиборан бир юз саксон календарь куни ичида валюта тушуми ёки унинг бир қисми экспорт қилувчининг Ўзбекистон Республикаси тижорат банкларидаги ҳисоб рақамига келиб тушмаган тақдирда, шунингдек, аризада қайтарилиши кўрсатилган қўшилган қиймат солиғи суммаси асослантирилганлигини камерал солиқ текширувидан ўтказиш давомида аниқланган ғайриқонуний ҳисобга олинган қўшилган қиймат солиғи суммаси 5 кун ичида пеня ҳисобланган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетига қайтарилиши шарт.
Қўшилган қиймат солиғини қайтаришнинг мазкур банд билан белгиланган соддалаштирилган тартиби тўқимачилик ва тикув-трикотаж корхоналарига улар томонидан охирги 12 ой давомида товарлар экспорти амалга оширилган, шунингдек, экспорт қилинган товарлар бўйича 10 минг АҚШ долларидан кўп миқдорда муддати ўтган дебитор қарздорлик мавжуд бўлмаган тақдирда татбиқ этилади. Бунда, товарлар экспорт божхона режими остида чиқарилган кундан эътиборан бир юз саксон календарь куни ичида валюта тушуми экспорт қилувчининг Ўзбекистон Республикаси тижорат банкларидаги ҳисоб рақамига келиб тушмаган тақдирда, дебитор қарздорлик муддати ўтган деб ҳисобланади.
4. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси икки ҳафта муддатда қуйидагилар бўйича идоралараро ишчи гуруҳлари таркибини тасдиқласин:
тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноати корхоналарининг хомашёлари, материаллари, тайёр маҳсулотлари, шунингдек, ишлаб чиқариш ходимларини ташиш ва логистика масалаларини тезкор ҳал этиш – транспорт вазири Э.Ганиев бошчилигида;
ишлаб чиқарилаётган тўқимачилик ва тикув-трикотаж маҳсулотлари таннархини пасайтириш ҳамда рақобатбардошлигини ошириш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш – молия вазири Т.Ишметов ва Давлат солиқ қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари М.Мирзаев бошчилигида;
янги истиқболли ташқи бозорларни излаш, маҳаллий тўқимачилик ва тикув-трикотаж маҳсулотлари экспортини рағбатлантириш – инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов бошчилигида;
либослар дизайни ва коллекцияларини ишлаб чиқиш ҳамда уларни тармоқ корхоналарига жорий қилиш – “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси раиси И.Хайдаров бошчилигида.
5. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси:
бир ой муддатда тўқимачилик ва тикув-трикотаж маҳсулотларини етказиб бериш бўйича экспорт шартномаларини глобал карантин чекловлари шароитида бажариш истиқболлари нуқтаи назаридан батафсил ўргансин ва истиқболсиз экспорт шартномалари ўрнига, биринчи навбатда, карантин чора-тадбирлари юмшатилаётган давлатлардаги ҳамкорлар билан янги шартномалар тузишга ҳар томонлама ёрдам кўрсатсин;
икки ой муддатда экспортга йўналтирилган тайёр тикув-трикотаж маҳсулотларига ихтисослашган жаҳон брендлари вакиллари билан ушбу маҳсулотларни Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқаришни ташкил этиш ва тайёр маҳсулотларни, шу жумладан, республиканинг ишлаб турган корхоналари қувватларида тикиш бўйича йирик буюртмаларни шакллантириш юзасидан музокаралар ўтказсин;
“Ўзстандарт” агентлиги билан биргаликда халқаро ташкилотлар кўмагида АҚШ ва Европада тан олинган замонавий халқаро сертификатлар тармоқ корхоналари томонидан ҳар йили тасдиқланадиган рўйхатлар бўйича олинишини таъминласин;
Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда Европа Иттифоқи, Туркия, Корея, Ҳиндистон ва бошқа давлатлардан тикув-трикотаж маҳсулотларини ишлаб чиқариш соҳасидаги етакчи экспертларни мазкур соҳани ислоҳ қилиш бўйича маслаҳатчилар сифатида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни рағбатлантириш агентлиги маблағлари ҳисобидан жалб қилсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси ва тижорат банклари билан биргаликда:
йирик тўқимачилик саноати корхоналари фаолиятини уларнинг молиявий барқарорлиги нуқтаи назаридан стресс-тестдан ўтказсин;
стресс-тест натижаларига кўра тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноати корхоналарининг унумдорлиги, молиявий самарадорлиги ва рақобатбардошлигини ошириш бўйича таклифларни ҳамда маҳаллий тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноати рақобатбардошлигини таъминлашни ҳисобга олган ҳолда тармоқни ривожлантириш дастурини ишлаб чиқсин ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан келишилган ҳолда икки ой муддатда инфратузилма мажмуасини (сертификатлаш, стандартлаштириш, логистика ва бошқалар) яратишни ҳисобга олган ҳолда йирик ҳудудий тўқимачилик-тикувчилик кластерларида тайёр тикув-трикотаж маҳсулотлари чиқариш бўйича экспортга йўналтирилган ишлаб чиқаришларни жойлаштириш ва уларни ривожлантириш юзасидан таклифларни киритсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси 2020 йил 1 сентябрга қадар жаҳон брендларини жалб қилган ҳолда ташқи бозорларда талаб катта бўлган юқори қўшилган қийматга эга тайёр тикув-трикотаж маҳсулотлари ва ярим тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш, шу жумладан, уларни йирик ҳудудий тўқимачилик-тикувчилик кластерлари ҳудудида жойлаштириш бўйича 2021-2025 йилларга мўлжалланган инвестиция лойиҳалари тасдиқланишини таъминласин.
Бунда ҳар бир янги тикувчилик-тўқимачилик ишлаб чиқариши, қоида тариқасида, машҳур халқаро брендлар маҳсулотларини реализация қилиш ва камида мингта иш ўрнини ташкил этишга мўлжалланган бўлиши лозим.
а) 2020-2025 йилларда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари, шунингдек, тўқимачилик ва тикув-трикотаж корхоналарини айланма маблағлар билан таъминлаш Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармасининг 300 миллион АҚШ доллари миқдоридаги кредит линиялари маблағлари, тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноати учун очилган тижорат банклари кредитлари, халқаро молия институтлари қарз маблағлари ва хорижий банклар кредит линиялари ҳисобига, шу жумладан, қуйидагилар орқали молиялаштирилади:
янги инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш;
икки-уч сменали иш режимидаги ишлаб чиқариш, энг аввало, тайёр тикув-трикотаж маҳсулотларини тикиш фаолияти учун револьвер кредитлар тақдим этиш;
мустаҳкам экспорт шартномаларига эга бўлган тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноати корхоналарини экспортолди молиялаштириш ҳажмларини кенгайтириш;
б) Ўзбекистон Республикаси божхона чегараси орқали пахта ип-калаваси ва трикотаж матони олиб чиқишда 2021 йил 1 январдан бошлаб олиб чиқиладиган ҳар бир килограмм ип-калава учун 0,01 АҚШ доллари, 2022 йил 1 январдан олиб чиқиладиган ҳар бир килограмм ип-калава ва трикотаж мато учун 0,05 АҚШ доллари, 2023 йил 1 январдан – 0,1 АҚШ доллари, 2025 йил 1 январдан – 0,2 АҚШ доллари миқдорида йиғим ундирилади.
9. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат захираларини бошқариш қўмитаси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда маҳаллий корхоналардан 2020 йилда харид қилинадиган қуйидаги қўшимча ҳажмлар сотиб олинишини таъминласин:
қариялар уйларига етказиб бериш учун кийимлар ва пойабзаллар комплектлари, шунингдек, ёлғиз ва кам таъминланган қариялар учун қишки кийимлар ва пойабзаллар комплектлари;
Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги ва Фавқулодда вазиятлар вазирлиги тизими ходимлари ва ҳарбий хизматчилари учун формали кийимлар ва пойабзаллар комплектлари;
Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги ва Фавқулодда вазиятлар вазирлиги муассасалари, касалхоналар, болалар боғчалари, қариялар уйлари учун чойшаблар, тўшаклар, ёстиқлар, ўрин ёпинғичлари ва бошқа тўқимачилик маҳсулотлари комплектлари;
давлат захираси номенклатураси бўйича тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноати маҳсулотлари.
10. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги:
икки ҳафта муддатда ўз марказий аппаратлари тузилмасида белгиланган штат бирликлари доирасида тўқимачилик саноати масалалари бўйича тузилмаларни ташкил этсин;
бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда тўқимачилик ва тикув-трикотаж маҳсулотларини ишлаб чиқаришнинг бутун даври (пахтани етиштиришдан бошлаб тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришгача) бўйича қўшилган қиймат занжири шаклланишини батафсил таҳлил қилиш асосида маҳаллий тайёр маҳсулотларнинг экспорт бозорларида (шу жумладан, Европа Иттифоқи, Осиё мамлакатлари ва АҚШда) рақобатбардошлигини таъминлаш мақсадида тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноати корхоналарининг нарх шакллантириш механизмларини такомиллаштириш бўйича таклифларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

О неотложных мерах по поддержке текстильной и швейно-трикотажной промышленности
В целях смягчения негативного влияния мирового экономического кризиса в связи с пандемией коронавируса на развитие текстильной и швейно-трикотажной промышленности:
стартовая цена хлопкового волокна отечественного производства базового качества определяется продавцом исходя из значения котировки фьючерса Нью-Йоркской товарной биржи на ближайший месяц поставки;
срок, в течение которого осуществляется проведение окончательных расчетов за хлопковое волокно, реализованное отечественным текстильным предприятиям на биржевых торгах за национальную валюту до 1 апреля 2020 года, продлевается с 90 до 150 дней.
2. Освободить сроком до 1 января 2022 года от уплаты таможенных пошлин импортируемые сырье и материалы согласно приложению.
3. Определить, что с 1 мая по 31 декабря 2020 года действует упрощенный порядок возмещения налога на добавленную стоимость, согласно которому сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая уплате (уплаченная) по фактически полученным товарам (услугам), использованным для экспортируемых текстильных и швейно-трикотажных товаров (услуг), за исключением пряжи и волокна, принимается к зачету вне зависимости от суммы валютной выручки, поступившей на счета предприятия текстильной и швейно-трикотажной промышленности в коммерческом банке Республики Узбекистан, и подлежит возврату на основании заявления экспортера, подаваемого в установленном порядке.
При этом возмещенная сумма налога на добавленную стоимость или ее часть, если валютная выручка или ее часть не поступают на счета экспортера в коммерческих банках Республики Узбекистан в течение ста восьмидесяти календарных дней со дня выпуска товаров под таможенный режим экспорта, а также сумма неправомерного зачета налога на добавленную стоимость, выявленная при проведении камеральной налоговой проверки обоснованности суммы налога на добавленную стоимость, заявленной к возмещению, подлежат возврату в Государственный бюджет Республики Узбекистан в течение 5 дней с начислением пени.
Упрощенный порядок возмещения налога на добавленную стоимость, установленный настоящим пунктом, распространяется
на предприятия текстильной и швейно-трикотажной промышленности при условии осуществления ими экспорта товаров в течение последних 12 месяцев, а также отсутствия у них просроченной дебиторской задолженности по экспортированным товарам в размере более 10 тысяч долларов США. При этом дебиторская задолженность признается просроченной, если валютная выручка не поступает на счета экспортера в коммерческих банках Республики Узбекистан при истечении ста восьмидесяти календарных дней со дня выпуска товаров под таможенный режим экспорта.
4. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухнедельный срок утвердить составы межведомственных рабочих групп по:
оперативному решению вопросов логистики и транспортировки сырья, материалов, готовой продукции, а также производственного персонала предприятий текстильной и швейно-трикотажной промышленности – во главе с министром транспорта Э. Ганиевым;
выработке и реализации мер по снижению себестоимости и повышению конкурентоспособности производимой текстильной и швейно-трикотажной продукции – во главе с министром финансов Т. Ишметовым и первым заместителем председателя Государственного налогового комитета М. Мирзаевым;
поиску новых перспективных внешних рынков и стимулированию экспорта отечественной текстильной и швейно-трикотажной продукции – во главе с первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли А. Воитовым;
разработке дизайна и коллекций одежды и их внедрению на предприятиях отрасли – во главе с председателем Ассоциации «Узтекстильпром» И. Хайдаровым.
5. Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Ассоциации «Узтекстильпром»:
в месячный срок провести детальное изучение экспортных контрактов на поставку текстильной и швейно-трикотажной продукции на предмет перспектив их исполнения в условиях глобальных карантинных ограничений и оказать всестороннее содействие в заключении новых экспортных контрактов взамен бесперспективных, в первую очередь с партнерами из стран, смягчающих карантинные меры;
в двухмесячный срок провести переговоры с представителями мировых брендов, специализирующихся на готовой экспортоориентированной швейно-трикотажной продукции, на предмет создания их производств в Республике Узбекистан и формирования крупных заказов на пошив готовой продукции, в том числе на мощностях действующих предприятий республики;
совместно с Агентством «Узстандарт» обеспечить при содействии международных организаций получение предприятиями отрасли современных международных сертификатов, признанных в США и Европе, по ежегодно утверждаемым перечням;
совместно с Министерством иностранных дел привлечь ведущих экспертов в сфере производства швейно-трикотажных изделий из стран Европейского Союза, Турции, Кореи, Индии и других стран в качестве советников по реформированию данной сферы за счет средств Агентства по продвижению экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли.
6. Министерству экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан совместно с Ассоциацией «Узтекстильпром» и коммерческими банками:
провести стресс-тесты деятельности крупных предприятий текстильной промышленности на предмет их финансовой устойчивости;
по результатам стресс-тестирования разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по повышению производительности, финансовой эффективности и конкурентоспособности предприятий текстильной и швейно-трикотажной промышленности, а также программу развития отрасли с учетом обеспечения конкурентоспособности отечественной текстильной и швейно-трикотажной промышленности;
по согласованию с Министерством инвестиций и внешней торговли в двухмесячный срок внести предложения по развитию крупных региональных текстильно-швейных кластеров с размещением в них экспортоориентированных производств по выпуску готовой швейно-трикотажной продукции с учетом создания комплекса инфраструктуры (сертификация, стандартизация, логистика и др.).
7. Кабинету Министров Республики Узбекистан до 1 сентября 2020 года обеспечить утверждение инвестиционных проектов по созданию, в том числе размещению на территории крупных региональных текстильно-швейных кластеров, производств по выпуску готовой швейно-трикотажной продукции и полуфабрикатов, востребованных на внешних рынках, с высокой добавленной стоимостью и привлечением мировых брендов на 2021–2025 годы.
При этом каждое новое швейно-трикотажное производство должно быть ориентировано, как правило, на реализацию продукции известных международных брендов и создание не менее тысячи рабочих мест.
а) инвестиционные проекты, реализуемые в 2020–2025 годах, а также обеспечение оборотными средствами текстильных и швейно-трикотажных предприятий финансируются за счет средств кредитных линий Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан в размере 300 млн долларов США, кредитов коммерческих банков, заемных средств международных финансовых институтов и кредитных линий зарубежных банков, открытых для текстильной и швейно-трикотажной промышленности, в том числе путем:
финансирования новых инвестиционных проектов;
предоставления револьверных кредитов на производственную деятельность в режиме двух-трехсменной работы, прежде всего по пошиву готовой швейно-трикотажной продукции;
расширения объемов предэкспортного финансирования предприятий текстильной и швейно-трикотажной промышленности, имеющих твердые экспортные контракты;
б) при вывозе хлопчатобумажной пряжи и трикотажного полотна через таможенную границу Республики Узбекистан с 1 января 2021 года взимается сбор за каждый килограмм вывозимой пряжи в размере 0,01 доллара США, с 1 января 2022 года за каждый килограмм вывозимой пряжи и трикотажного полотна – 0,05 доллара США, с 1 января 2023 года – 0,1 доллара США, с 1 января 2025 года – 0,2 доллара США.
9. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов, Комитету по управлению государственными резервами Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок обеспечить закупку у отечественных предприятий дополнительных объемов на приобретение в 2020 году:
комплектов одежды и обуви для поставки в дома престарелых, а также комплектов зимней одежды и обуви для одиноких и малообеспеченных престарелых граждан;
комплектов форменной одежды и обуви для сотрудников и военнослужащих системы Министерства обороны, Министерства внутренних дел и Министерства по чрезвычайным ситуациям;
комплектов постельного белья, матрацев, подушек, покрывал
и других текстильных принадлежностей для больничных учреждений, детских садов, домов престарелых, учреждений Министерства обороны, Министерства внутренних дел и Министерства по чрезвычайным ситуациям;
изделий текстильной и швейно-трикотажной промышленности по номенклатуре государственного резерва.
10. Министерству финансов и Министерству экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан:
в двухнедельный срок создать в структурах центральных аппаратов в пределах установленной штатной численности подразделения по вопросам текстильной промышленности;
совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок на основе детального анализа формирования цепочки добавленной стоимости по всему циклу производства текстильной и швейно-трикотажной продукции (от выращивания хлопка до выпуска готовых изделий) внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по совершенствованию механизмов ценообразования предприятий текстильной и швейно-трикотажной промышленности, обеспечивающих конкурентоспособность отечественной готовой продукции на экспортных рынках (в том числе в странах Европейского Союза, Азии и США).
11. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
12. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.