РАСМИЙ БАЁНОТ: коронавирусдан тузалганлар сони 621 нафар, 9 беморнинг аҳволи оғир
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллиги билан 1836 бемор рўйхатга олинган. Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клиникасида даволанаётган 103 беморнинг 30 нафарида пневмония клиник белгилари кузатиляпти, 2 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтида даволанаётган 66 бемордан 2 нафарининг аҳволи оғир. Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасида даволанаётган 145 бемордан 47 нафарида пневмония клиник белгилари бор, 3 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир, деб баҳоланяпти.
Карантин тадбирлари давом этяпти. Ҳозирги вақтга келиб, 85 мингдан кўпроқ фуқаро тиббий кузатув остига олинган. Касалликдан тўлиқ соғайиб, реабилитация марказларига ўтказилганлар сони 621 нафарни, умумий касалланганлар сонига нисбатан 34,4 фоизни ташкил этяпти. Бу жуда яхши кўрсаткич бўлиб, дунё ҳамжамиятида энг самарали даволаш усуллари татбиқ этилаётган давлатлар қаторида турибмиз.
Карантин тадбирлари амалга оширилаётган даврни бошимиздан кечиряпмиз. Атрофда касалликка чалинганлар йўқлигига ҳеч ким кафолат беролмайди. Шундай экан, кўчага чиқишга, мулоқотга киришишга, ҳар хил баҳона ва сабабларни ўйлаб топишга уринманг. Барчамиз биргаликда тартиб-интизом, сабр-қаноат билан карантин тадбирларини ўтайдиган бўлсак, касалликни енга оламиз.

Официальное заявление: в Узбекистане от коронавируса вылечились 621 человек, состояние 9 больных – тяжелое
2020-04-25 | Здравоохранение
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров, главный государственный санитарный инспектор Республики Нурмат Отабеков:
– В нашей стране количество зарегистрированных больных с коронавирусной инфекцией составляет 1836 человек. В соответствии с полученными сведениями из Научно-исследовательского института вирусологии у 30 больных из 103, лечащихся в клинике института, наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние 2 больных оценивается как тяжелое, одного – критическое. Из 66 больных, проходящих лечение в Научно-исследовательском институте эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний, состояние 2 больных оценивается как тяжелое. Из лечащихся в многопрофильной клинике Ташкентской медицинской академии 145 больных у 47 наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние 3 человек оценивается как тяжелое, одного - критическое.
Карантинные мероприятия продолжаются. К сегодняшнему дню более 85 тысяч граждан находятся под медицинским наблюдением. Количество полностью выздоровевших и переведенных в реабилитационные центры составляет 621 человек, по отношению к общему количеству заболевших это составляет 34,4 процента. Это очень хороший показатель, мы находимся в ряду государств, применяющих самые эффективные методы лечения.
Мы живем в период, когда реализуются карантинные мероприятия. Никто не даст гарантию того, что вокруг нет заболевших. Значит, не надо выходить на улицу, общаться с другими людьми. Только сообща, придерживаясь карантинных ограничений, мы сможем победить болезнь.