РАСМИЙ БАЁНОТ: Ўзбекистонда коронавирусдан соғайиш кўрсаткичи 32 фоиздан юқори, ўлим кўрсаткичи 0,4 фоизга етмаган
2020-04-24 | Соғлиқни сақлаш
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллиги билан 1778 бемор рўйхатга олинган. Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клиникасида даволанаётган 95 беморнинг 30 нафарида пневмония клиник белгилари кузатиляпти, 3 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтида даволанаётган 75 бемордан 2 нафарининг аҳволи оғир. Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасида даволанаётган 151 бемордан 46 нафарида пневмония клиник белгилари бор, 4 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир, деб баҳоланяпти.
Карантин тадбирлари давом этяпти. Ҳозирги вақтга келиб, касалликдан тўлиқ фориғ бўлиб, реабилитация марказларига ўтказилганлар сони 561 нафарни ташкил этяпти. Кечанинг ўзида 111 фуқаромиз соғайиб, реабилитация марказларига ўтказилди. Дунё ҳамжамиятида касалликка чалинганларнинг соғайиш кўрсаткичи 27 фоиз бўлган бир пайтда Ўзбекистон Республикасида 32 фоиздан юқори экани қайд этиляпти. Касалланганлар орасида ўлим кўрсаткичи дунёда 7 фоиз бўлган бир пайтда мамлакатимизда 0,4 фоизга етмагани қувонарли ҳол, албатта.
Лекин бундан хотиржамликка тушишимиз керак эмас. Ҳозирги пайтда 1190 фуқаромиз даволаш диагностика муолажаларини оляпти. Шундай экан, карантин тадбирларига риоя этишимиз шарт. Кўп давлатларда жиддийлашиб кетган вазият ҳар биримизга сабоқ бўлсин!

Официальное заявление: в Узбекистане уровень выздоровления превышает 32 процента, показатель смертности – около 0,4 процента
2020-04-24 | Здравоохранение
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров, главный государственный санитарный инспектор Республики Узбекистан Нурмат Отабеков:
– В нашей стране к настоящему моменту число зарегистрированных больных с коронавирусной инфекцией составляет 1778 человек. В соответствии с полученными сведениями из Научно-исследовательского института вирусологии, у 30 больных из 95 лечащихся в клинике института, наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние 3 больных оценивается как тяжелое, одного – критическое.
Из 75 больных, лечащихся в Научно-исследовательском институте эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний, состояние 2 больных оценивается как тяжелое. Из лечащихся в многопрофильной клинике Ташкентской медицинской академии 151 больного у 46 наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние 4 человек оценивается как тяжелое, одного - критическое
Карантинные мероприятия продолжаются. К настоящему времени количество полностью излечившихся и переведенных в реабилитационные центры составляет 561 человек. В то время, когда в мире показатель выздоровевших составляет 27 процентов, в Узбекистане он равен 32. В мире показатель смертности среди заболевших составляет 7 процентов, а в нашей стране – около 0,4 процента.
Но это не повод, чтобы предаваться беспечности. В настоящее время около 1190 граждан проходят диагностическое лечение. Значит, мы должны соблюдать карантинные ограничения. Пусть будут для нас уроком усложнившиеся ситуации в других странах!