РАСМИЙ БАЁНОТ: Ўзбекистонда 357 фуқаро коронавирус касаллигидан фориғ бўлган, 12 беморнинг аҳволи оғир
2020-04-22 | Соғлиқни сақлаш
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллиги билан 1692 бемор рўйхатга олинган. Мазкур касалликдан тўлиқ фориғ бўлиб, реабилитация марказларига ўтказилаётган беморлар сони кундан кунга ортиб бораяпти. Кечанинг ўзида 96 фуқаро касалликдан тузалиб, реабилитация марказларига ўтказилди. Бугунги кунга қадар касалликдан соғайганлар сони 357 нафарга етди.
Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клиникасида даволанаётган 100 беморнинг 34 нафарида пневмония клиник белгилари кузатиляпти, 4 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтида даволанаётган 76 бемордан 2 нафарининг аҳволи оғир. Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасида даволанаётган 138 бемордан 46 нафарида пневмония клиник белгилари бор, 4 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир, деб баҳоланяпти.
Карантин тадбирлари давом этмоқда. 92 мингдан кўпроқ фуқаро тиббий кузатув остига олинган ва карантин муддатларини ўтаяпти. Улардан олинган намуналар мунтазам равишда вирусология лабораторияларида текширувдан ўтказиляпти.
Карантин тадбирлари ўз самарасини беряпти. Касалликнинг кенг кўламда тарқалиб кетишига йўл қўйилмаяпти. Ижобий натижалар ҳам пайдо бўла бошлади. Ушбу жараён давомий бўлиши учун сиз уйда қолишингиз, карантин талабларига риоя қилишингиз, мулоқотдан ўзингизни тийишингиз ва мулоқотга эҳтиёж туғилса, масофани сақлашингиз керак бўлади.

Официальное заявление: в Узбекистане от коронавируса выздоровели 357 человек, состояние 12 пациентов - тяжелое
2020-04-22 | Здравоохранение
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров Республики Узбекистан, главный государственный санитарный инспектор страны Нурмат Отабеков:
- В нашей стране зарегистрировано 1692 пациента с коронавирусной инфекцией. С каждым днем растет число пациентов, полностью излечившихся от данного заболевания. Их переводят в реабилитационные центры. Только вчера 96 граждан вылечились от коронавируса и были направлены в реабилитационные центры. До сегодняшнего дня число выздоровевших составляет 357 человек.
Согласно данным Научно-исследовательского института вирусологии, у 34 из 100 получающих лечение в этом институте пациентов наблюдаются клинические симптомы пневмонии, состояние 4 пациентов – тяжелое, одного – критическое. Состояние 2 из 76 получающих лечение в Научно-исследовательском институте эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний оценивается как тяжелое. У 46 из 138 пациентов, получающих лечение в многопрофильной клинике Ташкентской медицинской академии имеются клинические проявления пневмонии, состояние 4 пациентов – тяжелое, одного - критическое.
Карантинные мероприятия продолжаются. Свыше 92 тысяч граждан взято под медицинское наблюдение, они проходят карантинный период. Взятые у них образцы регулярно проверяют в вирусологических лабораториях.
Карантинные мероприятия дают свои результаты. Не допускается широкомасштабное распространение заболевания. Положительные изменения есть. Для продолжения этого процесса нужно оставаться дома, соблюдать правила карантина, меньше контактировать с людьми, сохранять дистанцию.