Ҳиндистон билан инвeстиция ва савдо-иқтисодий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 21 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари - Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков Ҳиндистон Республикаси Савдо ва саноат вазири П. Гоял билан видеоконференция ўтказди.
Икки томонлама инвестицион ва савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг жорий ҳолати ва ривожланиш истиқболлари, шу жумладан, коронавирус пандемиясининг икки мамлакат ўртасидаги товар айланмасининг даражасига салбий таъсирини минималлаштириш бўйича қўшма чоралар қабул қилиниши муҳокама қилинди. Шу нуқтаи назардан, икки мамлакат бозорларига маҳсулотнинг киришини енгиллаштириш учун карантин чекловларини бекор қилиш бўйича Ўзбекистон ва Ҳиндистоннинг ваколатли вазирлик ва идоралари ўртасида ўзаро фаолият механизмлари ишлаб чиқилди.
Ушбу йўналишда томонлар қўшма лойиҳаларни амалга оширишни мувофиқлаштириш ва қўллаб-қувватлаш бўйича ташкил этилган Ўзбекистон-Ҳиндистон Қўмитасининг фаолияти билан боғлиқ масалаларга алоҳида тўхталиб ўтилди. Суҳбат давомида Қўмитанинг биринчи йиғилишини яқин келажакда видеоконференция шаклида ўтказиш таклиф этилди. Мазкур формат қўшма ташаббусларнинг амалга оширилиши жорий ҳолатини кузатиш, муаммоли масалаларни аниқлаш ва уларни ҳал қилиш бўйича биргаликда саъй-ҳаракатлар механизмларини ишлаб чиқиш имконини беради.
Бундан ташқари, инвестицион ҳамкорлик кўламини кенгайтириш мақсадида глобал эпидемиологик вазият яхшилангандан сўнг ўтказилиши режалаштирилган қўшма тадбирлар давомида Ўзбекистон ва Ҳиндистон инвесторлари ва шериклари ўртасида мустаҳкам битимлар имзолаш истиқболларини кўзлаган ҳолда, ахборот технологиялари, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик маҳсулотлари ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш соҳаларида аниқ инвестиция таклифлари ҳамда экспорт шартномаларини ишлаб чиқиш ва келишиш учун иккала томоннинг саъй-ҳаракатлари бир-бирига мослаштирилади.
Шунингдек, молиявий ва техник ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди, яъни Ҳиндистон Эксимбанки маблағлари ҳисобига амалга оширилиши режалаштирилаётган ижтимоий ва инфратузилма лойиҳаларининг техник-иқтисодий параметрларини ишлаб чиқиш ва келишиш учун Ҳиндистоннинг етакчи экспертларини жалб этган ҳолда икки мамлакат вазирликлари ва идораларининг биргаликдаги фаолияти жадаллаштирилади. Бундан ташқари, ижтимоий-иқтисодий ривожланиш соҳасида, хусусан, таълим, муқобил энергетика, соғлиқни сақлаш, қишлоқ хўжалиги, микро суғориш ва бошқа соҳаларда инфратузилмани ривожлантириш орқали кичик лойиҳаларни амалга ошириш учун Ҳиндистон грантларини жалб қилиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Транспорт ва лолгистика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Халқаро транспорт коридорлари тизимга қўшилишдаги Ҳиндистон тажрибасини ўрганиш учун ихтисослаштирилган тузилмалар мутахассисларидан иборат эксперт гуруҳлари тузилади.
Шунингдек, Ўзбекистон транспорт инфратузилмасини қуриш ва реконструкция қилиш соҳасида янги лойиҳалар ва таклифлар ишлаб чиқиш бўйича ишлар жадаллаштирилади.
Томонлар яқин келажакда Инвестицияларни ўзаро ҳимоя қилиш ва қўллаб-қувватлаш тўғрисидаги ва Преференциал савдо тўғрисидаги битимлар бўйича музокараларни якунлаш бўйича мақсадида ушбу ҳужжатлар лойиҳаларини экспертлар даражасида ишлаб чиқиш ва келишиш жараёнларини тезлаштиришга келишиб олдилар.
Видеоконференция якунида тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари даражасида доимий алоқани давом эттириш тўғрисида келишувга эришилди, бу эса икки томонлама инвестицион ва савдо-иқтисодий ҳамкорлик масалаларини тезда ҳал қилиш ҳамда умумий лойиҳалар ва ташаббусларни амалга оширишни жадал суръатларда ривожлантириш имконини беради.

Обсуждены вопросы инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества с Индией
21 апреля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел видеоконференцию с министром торговли и промышленности Республики Индии П.Гоялом.
Обсуждались текущее состояние и перспективы развития двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества, в том числе принятие совместных мер для минимизации негативного влияния пандемии коронавируса на уровень товарооборота между двумя странами. В данном контексте были проработаны механизмы взаимодействия профильных министерств и ведомств Узбекистана и Индии по снятию карантинных ограничений для облегчения доступа продукции на рынки двух стран.
В этом ключе стороны особо остановились на вопросах, связанных с деятельностью созданного Узбекско-Индийского Комитета по координации и продвижению практической реализации двусторонних проектов – в ходе беседы было озвучено предложение провести первое заседание Комитета в ближайшей перспективе в формате видеоконференции. Данный формат позволит отследить текущее состояние имплементации совместных инициатив, выявить проблемные вопросы и выработать механизмы совместной работы по решению имеющихся проблем.
Более того, в целях расширения масштабов инвестиционного сотрудничества будут синхронизированы усилия обеих сторон по разработке и согласованию конкретных инвестиционных предложений в сфере информационных технологий, фармацевтики, текстильного производства, сельского хозяйства, производства строительных материалов, а также экспортных контрактов с перспективой подписания твердых соглашений между узбекскими и индийскими инвесторами и партнерами в ходе совместных мероприятий, запланированных к проведению после улучшения глобальной эпидемиологической обстановки.
Также были затронуты вопросы финансово-технического сотрудничества – будет активизирована совместная деятельность министерств и ведомств двух стран с привлечением ведущих индийских консультантов по проработке и согласованию технико-экономических параметров социальных и инфраструктурных проектов, финансирование которых планируется осуществить за счет средств, выделяемых Эксимбанком Индии. Помимо этого, были обсуждены возможности привлечения индийских грантов для реализации малых проектов в сфере социально-экономического развития, в частности, путем развития инфраструктуры в образовании, альтернативной энергетике, здравоохранении, сельском хозяйстве и микроорошении и других сферах.
Отдельное внимание было уделено развитию сотрудничества
в транспортно-логистической сфере – будут сформированы экспертные группы из числа специалистов профильных структур для изучения индийского опыта по интеграции в систему международных транспортных коридоров.
Также будет усилена работа по выработке новых проектов и инициатив в области строительства и реконструкции транспортной инфраструктуры Узбекистана.
Стороны договорились ускорить проработку и согласование на экспертном уровне проектов Соглашения о взаимной защите и поощрении инвестиций и Соглашения о преференциальной торговле с тем, чтобы завершить переговоры по данным документам в ближайшее время.
По итогам видеоконференции была достигнута договоренность на постоянной основе поддерживать тесную связь на уровне руководителей профильных министерств и ведомств, что позволит оперативно решать вопросы двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества и быстрыми темпами продвигаться в реализации общих проектов и инициатив.