Молия вазирлиги ва Давлат солиқ қўмитаси “Давлат тадбиркорлик субъектларини қандай қўллаб-қувватламоқда” видеоконференциясини ўтказади
2020-04-21 | Иқтисодиёт
Президентнинг «Коронавирус пандемияси ва глобал инқироз ҳолатларининг иқтисодиёт тармоқларига салбий таъсирини юмшатиш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида»ги (19.03.2020 йилдаги ПФ-5969-сон) ва «Коронавирус пандемияси даврида аҳоли, иқтисодиёт тармоқлари ва тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги (3.04.2020 йилдаги ПФ-5978-сон) Фармонлари карантин чораларининг мураккаб шароитларида тадбиркорлик субъектларини кўп томонлама қўллаб-қувватлашни назарда тутади.
Бу қандай қўллаб-қувватлаш эканлиги ва ундан қандай фойдаланиш мумкинлиги ҳақида - «Norma» ўқув марказининг онлайн платформасида ташкил этиладиган видеоконференцияда молия вазирининг ўринбосари Дилшод Султонов ва ДСҚ раисининг биринчи ўринбосари Мубин Мирзаев гапириб беради.
Видеоконференцияда иштирок этиш қуйидагиларни билиш имконини беради:
·      ҳукумат пандемия шароитларида кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш учун нима қилмоқда ва яна нима қилмоқчи эканлиги ҳақида;
·      қайси солиқлар бўйича, кимга ва қандай муддатга фоизсиз кечиктириш берилиши ҳақида;
·      кечиктириш (бўлиб-бўлиб тўлаш)ни олишнинг ариза бериш механизмидан ким ва қандай фойдаланишга ҳақли эканлиги ҳақида;
·      кечиктириш (бўлиб-бўлиб тўлаш)ни олишнинг хабардор қилиш механизмидан ким ва қандай фойдаланишга ҳақли эканлиги ҳақида;
·      ҚҚС тўлашнинг имтиёзли тартибини қандай қўллаш ҳақида;
·      солиқ маъмуриятчилигида нима ўзгарганлиги ҳақида;
·      солиққа оид чоралардан ташқари, давлат қўллаб-қувватлашнинг қандай бошқа чораларини қабул қилганлиги ҳақида.
Видеоконференциянинг дастлабки санаси 27 апрель куни соат 12.00 да ўзбек тилида, 15.00 да рус тилида ўтказилади. Иштирок этиш – бепул. Видеоконференцияда иштирок этиш учун ҳавола бўйича ўтинг ва рўйхатдан ўтинг(https://bit.ly/3bt3qVy)

Министерство финансов и Государственный налоговый комитет проведут видео конференцию «Как государство поддерживает субъектов предпринимательства»
2020-04-21 | Экономика
Указы Президента «О дополнительных мерах поддержки населения, отраслей экономики и субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии» (от 19.03.2020 г. № УП-5969) и "О дополнительных мерах поддержки населения, отраслей экономики и субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии" ( от 03.04.2020 г. N УП-5978) предусматривают многостороннюю поддержку субъектов предпринимательства в сложных условиях карантинных мероприятий.
О том, что это за поддержка и как ею воспользоваться,-  в видеоконференции, организуемой на онлайн платформе учебного центра «Norma», расскажут заместитель министра финансов Дильшод Султанов и первый заместитель ГНК Мубин Мирзаев
Участие в видеоконференции позволит узнать:
•          что правительство делает и собирается сделать для поддержки малого и среднего бизнеса в условиях пандемии;
•          по каким налогам, кому и на какой срок дается беспроцентная рассрочка;
•          кто и как вправе воспользоваться заявительным механизмом получения отсрочки ( рассрочки);
•          кто и как вправе воспользоваться уведомительным механизмом получения отсрочки ( рассрочки);
- как применять льготный порядок уплаты НДС;
•          что поменялось в налоговом администрировании;
•          какие иные меры поддержки, кроме налоговых, приняло государство.
Предварительная дата проведения видеоконференции 27 апреля с.г. в 12.00 – на узбекском языке, в 15-00 – на русском языке. Участие – бесплатное.