Тошкент тиббиёт академияси клиникасида бир йўла 21 нафар бемор буткул соғайди
Дунёнинг аксарият давлатлари аҳолисининг қай даражада ҳамжиҳат, бардошли ва тадбирли эканини синовдан ўтказаётган коронавирус пандемияси соғлиқни сақлаш соҳасига қаратилаётган эътиборни янада кучайтириш лозимлигини кўрсатди. Шу боис юртимизда ушбу йўналишда тезкор ва самарали чораларни кўрмоқда.
Ушбу саъй-ҳаракатлар натижаси ўлароқ, айни синовли дамларда халқимизнинг бир ёқадан бош чиқариб, ҳаракат қилаётгани, айниқса, шифокорларимизнинг фидойилик билан кураш олиб бораётгани бугунги ва эртанги муваффақиятларимизга замин яратмоқда.
Жумладан, Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасидан коронавирус инфекциясига чалинган 21 нафар бемор буткул соғайди. Улар Соғлиқни сақлаш вазирлиги масъуллар иштирокида Республика ихтисослаштирилган терапия ва тиббий реабилитация илмий-амалий тиббиёт марказига кузатилди.
Соғайганларнинг 13 нафари чартер рейс орқали Туркиядан Тошкентга келишган бўлиб, “Ботаника” санаторийси ҳамда Ўртасарой карантин марказига жойлаштирилган эди. Уларда коронавирус инфекцияси тасдиқлангач, Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасида даволанишни бошлашган. Қолган 8 нафари эса коронавирус инфекциясига чалинган беморлар билан мулоқот орқали касалликни юқтириб олишган. Беморлардан 5 нафари эркак, 16 нафари аёллардир. Улардан 13 нафари пойтахтимиздан, 6 нафари Тошкент вилоятидан, Фарғона ва Навоий вилоятларидан эса 1 нафардан. Улар орасида энг ёши каттаси 57 ёшда бўлса, энг ёши кичиги 5 ёшда.
Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасида шу пайтга қадар 11 нафар бемор соғайган бўлса, эндиликда улар 32  нафарга етди.
Аҳамиятли томони, нафақат коронавирус инфекциясига чалинганлар, балки бутун аҳолининг умид кўзлари шифокорларда. Шундай жиддий масъулиятни зиммасига олган тиббиёт ходимлари эса жасорат ва шиддат билан қаҳрамонларча коронавирус балосига қарши курашишга киришиб, самарали натижаларга эришмоқдалар.
Бугун мамлакатимиз бўйлаб коронавирус инфекциясидан бутунлай соғайган беморлар 36 нафарга етиб, жами 261 нафарни ташкил этмоқда.

В клинике Ташкентской медицинской академии полностью выздоровело 21 человек
Пандемия коронавируса, которая проверяет степень сплоченности, терпимости и организованности населения большинства стран мира, показала, что акцент на сферу здравоохранения должен быть еще более усилен. Поэтому наша страна принимает оперативные и эффективные меры в этом направлении.
В результате этих усилий наши люди в эти трудные времена работают более спроченно, особенно самоотверженная борьба наших врачей закладывает фундамент сегодняшним и завтрашним достижениям.
В частности, сегодня полностью выздоровело еще 21 пациент с коронавирусной инфекцией из многопрофильной клиники Ташкентской медицинской академии. С участием представителей Министерства здравоохранения их проводили в Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр терапии и медицинской реабилитации.
13 выздоровевших прибыли из Турции в Ташкент чартерным рейсом и были помещены на карантин в санаторий “Ботаника” и Уртасарайский карантинный центр. После выявления коронавирусной инфекции их перевели в многопрофильную клинику Ташкентской медицинской академии, где они проходили лечение. Остальные 8 заразились в результате контакта с пациентами с коронавирусной инфекцией. Из пациентов 5 мужчин и 16 женщин. Из них 13 из города Ташкента, 6 из Ташкентской области, по одному – из Ферганской и Навоийской областей. Среди них самой старшей 57 лет, младшей 5 лет.
До этого в многопрофильной клинике Ташкентской медицинской академии вылечились 11 пациентов, и теперь их количество составляет 32.
Примечательно, что не только больные с коронавирусной инфекцией, но и все население надеются на врачей. Медицинский персонал, взявший на себя такую серьезную ответственность, мужественно и энергично борется с коронавирусом и добивается эффективных результатов.
Сегодня число пациентов с полным выздоровлением от коронавирусной инфекции в стране увеличилось на 36 и составило всего 261.