РАСМИЙ БАЁНОТ: қарийб 92 мингга яқин фуқаро карантин муддатини ўтаяпти, 8 беморнинг аҳволи оғир
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллиги билан 1565 бемор рўйхатга олинган. Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клиникасида даволанаётган 94 беморнинг 29 нафарида пневмония клиник белгилари кузатиляпти, 4 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтида даволанаётган 83 бемордан 2 нафарининг аҳволи оғир. Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасида даволанаётган 194 бемордан 54 нафарида пневмония клиник белгилари бор, 5 нафарининг аҳволи оғир, деб баҳоланяпти.
Карантин тадбирлари давом этяпти. Қарийб 92 мингга яқин фуқаромиз карантин муддатларини ўтаяпти. Охирги бир кун давомида 11 минг 800 дан кўпроқ ҳолатда вирусологик текширишлар ўтказилди. Бундан асосий мақсад, касалликка чалинганларни эрта аниқлаш, касаллик ўчоғини жиловлашдир. Карантин тадбирларига риоя қилишимиз шарт. Қачонки, ушбу тартиб-қоидаларга риоя этарканмиз, вазиятни барқарорлаштиришга кўмаклашган бўламиз. Бу ҳеч биримизни ёдимиздан чиқиши керак эмас. Келинг, соғлиғимизга қаратилган тадбирларга тўлиқ риоя қилиб, карантин муддатини сабр-қаноат билан ўтказайлик.

Официальное заявление: в Узбекистане около 92 тысяч человек находятся на карантине, состояние восьми - тяжелое
2020-04-20 | Здравоохранение
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров, главный государственный санитарный инспектор Республики Нурмат Отабеков:
– В нашей стране зарегистрированных больных с коронавирусной инфекцией 1565 человек. В соответствии с полученными сведениями из Научно-исследовательского института вирусологии, у 29 больных из 94 лечащихся в клинике института наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние 4 человек оценивается как тяжелое, одного – критическое. Из 83 больных, проходящих лечение в Научно-исследовательском институте эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний, состояние 2 больных оценивается как тяжелое. Из лечащихся в многопрофильной клинике Ташкентской медицинской академии 194 больных, у 54 наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние пяти человек оценивается как тяжелое.
Карантин продолжается! Около 92 тысяч наших граждан находятся на карантине. За последний день проведены более 11800 вирусологических проверок. Основная цель – раннее выявление заболевших, прекращение распространения заболевания. Мы должны соблюдать карантинные требования, тем самым поможем стабилизировать ситуацию. Мы всегда должны об этом помнить. Давайте, будем строго соблюдать меры, направленные на охрану нашего здоровья!