Карантин тадбирлари эълон қилинган вақтдан бугунги кунга қадар республикамиз бўйича карантин қоидаларига амал қилмаслик билан боғлиқ жами – 76 159 та ҳолат аниқланган.
- Тошкент шаҳрида – 13 635 та ҳолат;
- Фарғона вилоятида – 11 893 та ҳолат;
- Тошкент вилоятида – 11 136 та ҳолат;
- Самарқанд вилоятида – 6 730 та ҳолат;
- Сирдарё вилоятида – 5 269 та ҳолат;
- Қашқадарё вилоятида – 4 976 та ҳолат;
- Андижон вилоятида – 4 303 та ҳолат;
- Наманган вилоятида – 4 290 та ҳолат;
- Бухоро вилоятида – 3 115 та ҳолат;
- Қорақалпоғистон Республикасида – 2 775 та ҳолат;
- Хоразм вилоятида – 2 555 та ҳолат;
- Сурхондарё вилоятида – 2 416 та ҳолат;
- Жиззах вилоятида – 2 333 та ҳолат;
- Навоий вилоятида – 733 та ҳолатни ташкил этмоқда.
Мисол учун, 17 апрель куни Самарқанд шаҳар, “Саттепо” мавзесида яшовчи 1990 й.т. Акбар Э., Қашқадарё вилояти, Қамаши тумани, “Қорасув” маҳалласи, Қорасув кўчасида яшовчи 1977 й.т. Панжи А.лар жамоат жойида тиббий ниқобсиз юрганликлари аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси билан маъмурий жавобгарликка тортилганлар.
17 апрель куни Жиззах вилояти, Арнасой тумани, “Бобур” маҳалласи, Ибн Сино кўчасида яшовчи 1989 й.т. Жасур Т., Қорақалпоғистон Республикаси, Амударё тумани, “Бўз ёп” овулида яшовчи 1992 й.т. Атамурат Б., “Дурман” овулида яшовчи 1982 й.т. Шавкат У.лар рухсатномасиз ўз транспортида бемақсад юрганликлари аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси бўйича жавобгарликка тортилиб, автомашиналари жарима майдончасига жойлаштирилган.
17 апрель куни Бухоро вилояти, Шофиркон тумани, “Жилвон” маҳалласи, “Чақар” қишлоғида яшовчи 1992 й.т. Сардор Э. карантин қоидаларини бузиб, рухсатномасиз автомашина бошқариб, 3 нафар фуқарони олиб юрганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси бўйича жавобгарликка тортилиб, автомашинаси жарима майдончасига жойлаштирилган.
17 апрель куни Тошкент шаҳар, Учтепа тумани, 26-мавзеда яшовчи 1984 й.т. Евгений С., Наманган вилояти, Косонсой тумани, Тошнур кўчасида яшовчи 1995 й.т. Бобур М.лар ўз велосипедларида бемақсад юрганликлари аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси бўйича жавобгарликка тортилиб, велосипедлари жарима майдончасига жойлаштирилган.
17 апрель куни 13:00 ларда Сирдарё вилояти, Ширин шаҳар, “Бунёдкор” маҳалласи, 4-дахада яшовчи 2000 й.т. Фаррух Ж. карантин қоидаларини бузиб, майда безорилик содир қилганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54 ва 183-моддаларига асосан Ширин шаҳар Маъмурий ишлар суди томонидан 15 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланган.
17 апрель куни Наманган вилояти, Поп тумани, “Чиғаноқ” маҳалласида яшовчи 1977 й.т. Тохиржон О. ва “Исковут” маҳалласида яшовчи 1989 й.т. Мовлитали К. маст ҳолда ҳимоя ниқоби тақмасдан, фуқаролар осойишталигини бузганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54 ва 183-моддаларига асосан Поп тумани Маъмурий ишлар бўйича суди томонидан 15 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланган.
17 апрель куни Қашқадарё вилояти, Қамаши тумани, “Ўзбекистон” маҳалласи, Олмазор кўчасида яшовчи 1996 й.т. Шаҳзод Н. “Навоий” маҳалласи ҳудудида жойлашган “Файз” деҳқон бозори ҳудудида ички ишлар органлари ходимларининг қонуний талабини бажармасдан, жамоат тартибини бузганлиги ҳамда рухсатномасиз автомашинада 3 тадан ортиқ йўловчини ташиганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183 ва 194-моддаларига асосан Қамаши тумани Маъмурий ишлар суди томонидан 7 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланган.
17 апрель куни Жиззах шаҳар, “Наврўз” маҳалласи, Ш.Рашидов кўчасида яшовчи 1990 й.т. Гулхаё Н. карантин қоидаларини бузиб, яшаш уйида туғилган кунини нишонлаш учун 4 нафар танишлари билан йиғин ўтказаётганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддасига асосан маъмурий жавобгарлик тортилган.
17 апрель куни 13:00 ларда Сирдарё вилояти, Ширин шаҳар, “Фарҳод” маҳалласи, С.Рахимов кўчасида яшовчи 1988 й.т. Умид А. карантин қоидаларини бузиб, майда безорилик содир қилганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54 ва 183-моддаларига асосан Оқолтин тумани Маъмурий ишлар бўйича суди томонидан 7 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланган.
17 апрель куни Самарқанд вилояти, Булунғур тумани, “Соҳибкор” маҳалласида яшовчи 1988 й.т. Абдуллахон А. карантин қоидаларига амал қилмасдан, туғилган кун тадбири ташкил қилиб, яшаш уйида 11 нафар фуқароларни йиғиб ўтирганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддасига асосан маъмурий жавобгарликка тортилган.
17 апрель куни Тошкент вилояти, Бекобод тумани, “Ўзбекобод” маҳалласида яшовчи 1970 й.т. Эргашали М. карантин қоидаларини бузиб, ички ишлар ходимларини қонуний талабини бажармаганлиги учун Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 194-моддасига асоасан ҳужжатлар расмийлаштирилган.
17 апрель куни Тошкент вилояти, Ангрен шаҳар, 2/2-мавзесида яшовчи 1994 й.т. Аслиддин Т. жамоат тартибини бузганлиги учун Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддасига асосан ҳужжатлар расмийлаштирилди.

2020-04-18 | Общество
С момента объявления карантина по сегодняшний день, в республике выявлены 76 159 фактов нарушения мер карантинного ограничения.
- городе Ташкенте – 13 635 фактов;
- Ферганской области – 11 893 факта;
- Ташкентской области – 11 136 фактов;
- Самаркандской области – 6 730 фактов;
- Сырдарьинской области – 5 269 фактов;
- Кашкадарьинской области – 4 976 фактов;
- Андижанской области – 4 303 факта;
- Наманганской области – 4 290 фактов;
- Бухарской области – 3 115 фактов;
- Республике Каракалпакстан – 2 775 фактов;
- Хорезмской области – 2 555 фактов;
- Сурхандарьинской области – 2 416 фактов;
- Джизакской области – 2 333 факта;
- Навоийской области – 733 факта.
Например, 17 апреля выявлено, что граждане Акбар Э. 1990 г.р., проживающий на массиве «Саттепо» города Самарканда и Панжи А. 1977 г.р., проживающий по улице Карасу махалли «Карасу» Камашинского района Кашкадарьинской области, разгуливали в общественном месте без медицинских масок, за что привлечены к административной ответственности по статье 54 Кодекса об Административной ответственности.
17 апреля установлено, что граждане Жасур Т. 1989 г.р., проживающий по улице Ибн Сино махалли “Бобур” Арнасайского района Джизакской области, Атамурат Б. 1992 г.р., проживающий в ауле “Боз ёп” и Шавкат У. 1982 г.р., проживающий в ауле “Дурман” Амударьинского района Республики Каракалпакстан, разъезжали бесцельно и без разрешения на своем личном транспорте, за что привлечены к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и их автомобили помещены на штрафстоянку.
17 апреля установлено, что гражданин Сардор Э. 1992 г.р., проживающий в кишлаке “Чакар” махалли “Жилвон” Шофирконского района Бухарской области, развозил 3 человек на своем автомобиле, за что привлечен к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, а автомобиль помещен на штрафстоянку.
17 апреля установлено, что граждане Евгений С. 1984 г.р., проживающий на 26-квартале Учтепинского района города Ташкента и Бобур М. 1995 г.р., проживающий по улице Тошнур Касансайского района Наманганской области, бесцельно разъезжали на своем велосипеде, за что привлечены к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и их велосипеды помещены на штрафстоянку.
17 апреля в 13:00 часов гражданин Фаррух Ж. 2000 г.р., проживающий на 4-массиве махалли «Бунёдкор» города Ширин Сырдарьинской области, нарушив правила карантина, совершил мелкое хулиганство, за что в отношении него был оформлен административный протокол в соответствии со статьями 54 и 183 Кодекса об Административной ответственности, и Административным судом города Ширин приговорен к 15 суткам административного ареста.
17 апреля граждане Тохиржон О. 1977 г.р., проживающий в махалле «Чиганок» и Мовлитали К. 1989 г.р., проживающий в махалле «Исковут» Папского района Наманганской области, в пьяном состоянии и находясь без маски, совершили мелкое хулиганство, за что в соответствии со статьями 54 и 183 Кодекса об Административной ответственности Административным судом Папского района приговорены к 15 суткам административного ареста.
17 апреля гражданин Шахзод Н. 1996 г.р., проживающий по улице Олмазор махалли «Узбекистон» Камашинского района Кашкадарьинской области, нарушил общественный порядок на территории дехканского рынка «Файз» в махалле «Навои» не подчинившись законным требованиям сотрудников ОВД, а также развозил 3 человек на своем автомобиле, за что в соответствии со статьями 183 и 194 Кодекса об Административной ответственности Административным судом Камашинского района приговорен к 7 суткам административного ареста.
17 апреля выявлено, что гражданка Гулхаё Н. 1990 г.р., проживающая по улице Ш.Рашидова махалли «Навруз» города Джизака, нарушив правила карантина, у себя дома справляла свой день рождения с участием 4 своих знакомых, за что в соответствии со статьей 54 Кодекса об Административной ответственности составлен административный протокол.
17 апреля граждане Умид А. 1988 г.р., проживающий по улице С.Рахимова махалли «Фарход» города Ширин Сырдарьинской области, нарушив правила карантина, совершил мелкое хулиганство, за что в соответствии со статьями 54 и 183 Кодекса об Административной ответственности Административным судом Акалтынского района приговорен к 7 суткам административного ареста.
17 апреля выявлено, что гражданин Абдуллахон А. 1988 г.р., проживающий в махалле «Сохибкор» Булунгурского района Самаркандской области, нарушив правила карантина, у себя дома устроил посиделку с участием 11 своих знакомых, за что в соответствии со статьей 54 Кодекса об Административной ответственности составлен административный протокол.
17 апреля гражданин Эргашали М. 1970 г.р., проживающий в махалле «Узбекобод» Бекабадского района Ташкентской области, не подчинившись законным требованиям сотрудников ОВД, нарушил правила карантина, за что в соответствии со статьей 194 Кодекса об Административной ответственности составлен административный протокол.
17 апреля гражданин Аслиддин Т. 1994 г.р., проживающий в массиве 2/2 города Ангрен Ташкентской области, нарушил общественный порядок, за что в соответствии со статьей 183 Кодекса об Административной ответственности составлен административный протокол.