Ўзбекистон Республикаси ва Хитой Халқ Республикаси ўртасидаги инвестицион ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
2020-04-17 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 15 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Хитой Халқ Республикаси савдо вазири Чжун Шань билан телеконференция орқали ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг долзарб масалалари, шунингдек, пандемиянинг икки мамлакат иқтисодиётига таъсирини олдини олиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни муҳокама қилди.
ХХР савдо вазири жаноб Чжун Шань Хитойда «COVID-19» вируси тарқалишининг энг юқори даврида кўрсатилган ёрдам учун Ўзбекистон Республикаси ҳукуматига чуқур миннатдорчилигини изҳор қилди.
Ўз навбатида, Хитой ҳукумати пандемия билан курашиш ва унинг асоратларини бартараф қилиш учун Ўзбекистонга қўшимча зарур тиббий асбоб-ускуналар ва шахсий гигиена воситаларини жўнатиш масаласини ўрганиб чиқишга тайёрлигини билдирди.
Хитой савдо вазири Хитой томони савдо-иқтисодий ва транспорт-логистика соҳасида икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришдаги ташаббуслар ҳар томонлама қўллаб қуватлашини таъкидлаб ўтди. Ўзбекистонда инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун йирик Хитой компанияларини жалб етиш, электрон савдо ва хизматлар савдосини ривожлантириш, шунингдек, Ўзбекистон-Хитой ҳукуматлараро қўмита ва ишчи гуруҳлари ишини фаоллаштириш бўйича биргаликда амалга оширилиши лозим бўлган ишларнинг устуворлигини қайд этиб ўтди.
Яқин келажакда қишлоқ хўжалиги, гўшт ва сут маҳсулотлари сегментида савдо ҳажмини оширишга алоҳида эътибор қаратилади ҳамда мазкур мақсадларда натижалари икки томонни ҳам қаноатлантирадиган Ўзбекистон-Хитой сертификатлаш ва фитосанитария назорат марказларини ташкил этиш тезлаштирилади. Шу мақсадда Хитой грантларини жалб қилиш орқали Андижон, Наманган ва Тошкент вилоятларида фитосанитария лабораторияларини жиҳозлаш масаласи ҳам муҳокама қилинди. Мазкур чора-тадбирлар ўзбек ишлаб чиқарувчиларининг Хитой бозоридаги мавқеини сезиларли даражада мустаҳкамлашга имкон беради.
Шунингдек, суҳбат давомида Ўзбекистонда умумий қиймати 4 млрд. долларлик тўғридан-тўғри Хитой инвестицияси иштирокида ташкил қилиниши режалаштирилган инвестицион лойиҳалар амалга оширилишининг давом эттирилиши таъкидланди.
Музокара якунида томонлар икки вазирлик ўртасидаги яқин алоқаларни давом эттириш ва икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқадиган бевосита, доимий ҳамкорликни кенгайтириб боришга келишиб олдилар.

Обсуждены вопросы развития сотрудничества Узбекистана и Китая в инвестиционной и торгово-экономической сфере
2020-04-17 | Экономика
15 апреля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков посредством телеконференцсвязи обсудил с министром коммерции Китайской Народной Республики (КНР) Чжун Шанем актуальные вопросы развития взаимовыгодного сотрудничества, а также предпринимаемые меры по предотвращению влияния пандемии на экономики двух стран.
Министр коммерции КНР господин Чжун Шань выразил искреннюю благодарность Руководству Республики Узбекистан за своевременно оказанную помощь Узбекистана на самом пике распространения «COVID-19» в Китае.
В свою очередь, китайская сторона выразила готовность проработать вопрос направления в Узбекистан дополнительной гуманитарной помощи в виде необходимых медицинских изделий, оборудования, средств личной гигиены для борьбы с пандемией, а также оказать комплексное содействие в ликвидации ее последствий.
Министр коммерции КНР заверил, что китайской стороной будут приложены все усилия для успешной реализации совместных инициатив Узбекистана и Китая по развитию двустороннего сотрудничества в торгово-экономической и транспортно-логистической сферах. Была отмечена приоритетность совместной работы по привлечению крупных китайских компаний к реализации инвестиционных проектов в Узбекистане, развития электронной коммерции и торговли услугами, а также активизации работы узбекско-китайских межправительственных комитетов и рабочих групп.
В ближайшей перспективе особое внимание будет уделено наращиванию объемов торговли в сегменте сельскохозяйственной и мясомолочной продукции, для чего будет ускорена реализация инициативы по созданию узбекско-китайских центров сертификации и фитосанитарного контроля, результаты испытаний которых будут признаваться обеими странами. В данном контексте также был проработан вопрос оснащения фитосанитарных лабораторий в Андижанской, Наманганской и Ташкентской областях за счет привлечения китайских грантов. Данные меры позволят существенно укрепить позиции узбекских производителей на китайском рынке.
Также в ходе разговора была подтверждена приверженность обеих сторон продолжить реализацию инвестиционных проектов, запланированных к реализации в Узбекистане за счет прямых китайских инвестиций, на общую сумму свыше 4 млрд.долларов.
В завершении переговоров стороны договорились о продолжении тесных контактов между двумя министерствами и поддерживать прямое, постоянное взаимодействие, которое позволит вывести двусторонние отношения на качественно новый уровень.