Экспорт салоҳиятини ривожлантириш бўйича Республика комиссияси Жиззах вилояти тадбиркорларининг муаммоларини ўрганиб чиқди
2020-04-17 | Иқтисодиёт
13-16 апрель кунлари Жиззах вилоятига ташриф буюрган ҳудудлар ва тармоқлар экспорт салоҳиятини ривожлантириш бўйича Республика комиссияси аъзолари COVID-19 пандемияси туфайли юзага келган иқтисодий вазият шароитида вилоят тадбиркорлари ва экспортчиларининг жорий фаолияти билан танишдилар.
Бир неча кун давомида комиссия аъзолари, вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларидан иборат бўлган ишчи гуруҳлар тадбиркорлик субъектларининг муаммоларини батафсил ўрганиб чиқиб, уларни қўллаб-қувватлаш бўйича фавқулодда ва ностандарт чора-тадбирларни биргаликда ишлаб чиқдилар.
Комиссия аъзолари вилоятда инвестиция лойиҳаларини амалга ошираётган 525 та корхоналар фаолиятини таҳлил қилдилар ва уларнинг 126 тасида муаммоли масалалар борлиги аниқланди. Ҳусусан 82 та корхонада кредит маблағларини ажратиш зарурати, 9 тасида - кредитни қайтариш муддатини узайтириш, 8 тасида - ишлаб чиқариш ускуналарини етказиб берилиши ва ўрнатилиши кечикиши, 7 тасида - муҳандислик коммуникацияларига уланиш муаммолари, 5 тасида - ер участкалари, бўш бинолар ва иншоотларни ажратиш зарурати билан боғлиқ масалалардир. Барча аниқланган муаммолар тегишли давлат идоралари, тижорат банклари ва хориждаги дипломатик ваколатхоналар иштирокида тезкорлик билан ҳал қилинди.
Шунингдек барча 94 экспортёр корхоналарнинг фаолияти алоҳида ўрганилиб натижада 60 та муаммоли масалалар аниқланди. 23 та тадбиркорда олинган кредитлар бўйича фоиз тўловлари муддатларини узайтириш зарурати, 13 таси - хорижий харидорларни топиш ва халқаро сертификатларни олишда қийнчиликлари борлиги, 9 тасида - айланма маблағлар учун кредит ресурсларини ажратиш зарурати, 8 тасида – илгари тўланган қўшилган қиймат солиғини қайтаришдаги қийинчиликлар, 5 тасида - табиий газ ва электр энергияни узлуксиз етказиб берилишидаги муаммолар, 2 тасида эса Хитой давлатига айрим турдаги маҳсулотлатларни экспорт қилиш учун рухсат олишда амалий ёрдам кўрсатилишига мухтожлиги каби масалалар мавжудлиги маълум бўлди.
Юқорида қайд ўтилган барча муаммоларни ҳал қилишнинг калитини ҳам шу жойнинг ўзида ваколатли вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликлар фаолиятини яқиндан мувофиқлаштириш орқали топишга эришилди.
Натижада, жахон иқтисодиётидаги кризис ҳодисалари боис юзага келган мураккаб иқтисодий вазиятга қарамасдан, Жиззах вилоятининг ишлаб чиқарувчилари ва экспортчилари қўллаб-қувватланиши ва уларнинг корхоналарини узлуксиз фаолияти таъминланди.
Ушбу ҳудудда ишлар якунига етгач, Республика комиссияси тадбиркорлар ва экспортчиларга фавқулодда ёрдам кўрсатишни давом этиш учун Сирдарё вилоятига йўл олди.

Республиканская комиссия по развитию экспортного потенциала изучила проблемы предпринимателей Джизакской области
2020-04-17 | Экономика
В период с 13 по 16 апреля члены Республиканской комиссии по развитию экспортного потенциала регионов и отраслей, посетив Джизакскую область, ознакомились с текущей деятельностью предпринимателей и экспортеров региона в условиях экономической обстановки, развернувшейся на фоне вспышки пандемии COVID-19.
В течение нескольких дней рабочие группы в составе членов комиссии, руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти проводили детальное изучение проблем субъектов предпринимательства, совместными усилиями вырабатывали экстренные и нестандартные меры по оказанию им поддержки.
Члены Комиссии проанализировали деятельность 525 предприятий, реализующих инвестиционные проекты в области, и выявили у 126 из них проблемные вопросы. К примеру, у 82 предприятий была обнаружена потребность в выделении кредитных средств, у 9 – необходимость в продлении сроков погашения кредитов, у 8 – задержка в поставке и монтаже производственного оборудования, у 7 – проблемы с подключением к сетям инженерных коммуникаций, у 5 – потребность в выделении земельных участков, зданий и сооружений. Все выявленные проблемы были оперативно решены с подключением соответствующих государственных структур, коммерческих банков и дипломатических представительств Республики за рубежом.
Отдельно была изучена деятельность всех 94 предприятий-экспортеров, в результате чего было определено 60 проблемных кейсов. Как выяснилось, 23 предпринимателя нуждались в пролонгации процентных выплат по действующим кредитам, 13 – испытывали сложности в поиске новых зарубежных заказчиков и получении международных сертификатов, у 9 – выявлена потребность в выделении дополнительных кредитных ресурсов для пополнения оборотных средств, у 8 – сложности в возврате ранее оплаченных сумм налога на добавленную стоимость, у 5 – необходимость в обеспечении бесперебойных поставок природного газа и электроэнергии, а у 2 – потребность в практической помощи в получении разрешения на экспорт некоторых видов продукции в Китай.
Ключ к решению всех вышеперечисленных проблем также удалось найти  непосредственно на месте путем тесной координации действия профильных министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти.
В результате, несмотря на непростую экономическую ситуацию из-за кризисных явлений в мировой экономике, обеспечена поддержка производителей и экспортёров Джизакской области и бесперебойное функционирование их предприятий.
По завершению работы в данном регионе, Республиканская комиссия направилась в Сырдарьинскую область для дальнейшего оказания экстренной поддержки предпринимателям и экспортерам.