Соғлиқни сақлаш вазирлиги: коронавирус инфекциясига қарши курашаётган яна бир гуруҳ тиббиёт ходимлари ўрин алмашди
2020-04-12 | Соғлиқни сақлаш
Айни пайтда юртимиз бўйлаб минглаб тиббиёт ходимлари коронавирус инфекциясига чалинган беморларни даволашда, карантинда сақланаётган фуқароларни тиббий кузатувга олишда, ҳақиқий маънода, қаҳрамонлик кўрсатишмоқда.
Улар сафида пойтахтимиздаги Вирусология илмий-текшириш институти клиникасининг аҳил жамоаси ҳам фидойилик кўрсатиб меҳнат қилишмоқда.
Бугун ушбу клиниканинг бир гуруҳ тиббиёт ходимлари Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов томонидан чуқур миннатдорлик изҳор этилиб, юксак эҳтиром билан реабилитацияга кузатилди. Эндиликда улар ўрнида навбатдаги фидойи тиббиёт ходимлари фаолият бошлашади.
Шу ўринда эътироф этиш керакки, мазкур клиниканинг билимли ва матонатли жамоаси саъй-ҳаракатлари туфайли шу кунгача жами 37 нафар коронавирус инфекциясига чалинган бемор бутунлай соғайди. Тез фурсатларда ушбу клиникадан яна ўнлаб беморларнинг соғайиб чиқиши кутилмоқда. Айна пайтда бу ерда 112 нафар беморга шифокорлар томонидан кеча-ю кундуз халқаро стандартлар асосида, самарали даволаш муолажалари олиб борилмоқда.
– Беморларнинг соғайиши йўлида клиникамизда бор маҳоратини ишга солиб, фидойилик кўрсатаётган тиббиёт ходимларининг ўрни алоҳида, – дейди тиббиёт фанлари доктори, профессор, Вирусология илмий-текшириш институти директори Эркин Мусабаев. – Даволаш жараёнида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, шунингдек, Германия, Жанубий Корея, Хитой, Япония каби қатор давлатларнинг нуфузли мутахассислари тавсияларидан фойдаланилмоқда. Бундан ташқари, юртимизнинг пульмонолог, кардиолог, терапевт, эндокринолог каби етук мутахассислари билан телемулоқот ўрнатилиб, зарур тавсияларни олишаётгани ҳам шифокорларимизга қўл келмоқда. Коронавирус инфекциясига чалинган беморларни даволаётган вилоятларимиздаги тиббиёт муассасалари шифокорлари билан ҳам доимий мулоқотда бўлиб, тажриба алмашиб турибмиз.
Энг муҳими, оиласи, яқинлари, халқимиз учун ишда қолиб, коронавирус инфекциясига беморларни шифо улашишга интилаётган тиббиёт ходимлари ҳар қанча эътирофга лойиқ.
Мамлакатимиз Президентининг коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олишга қаратилган қатор видеоселектор йиғилишларида, уч марта халқимизга йўллаган мурожаатларида ҳам шифокорларимиз меҳнатига алоҳида эътибор қаратди. Жумладан, ушбу курашнинг олдинги сафларида чинакам жасорат ва матонат кўрсатаётган жонкуяр ва олижаноб шифокорларга чуқур миннатдорлик билдирдилар. Бу эътироф тиббиёт ходимларининг кучига куч қўшиши, эпидемия балосини аритишда янада фидойилик билан меҳнат қилишларида туртки бўлиши шубҳасиз.

Министерство здравоохранения: сменилась еще одна группа медицинских работников, борющихся против коронавирусной инфекции
2020-04-12 | Здравоохранение
В настоящее время тысячи медицинских работников по всей стране проявляют настоящий героизм в лечении пациентов с коронавирусной инфекцией, ведении медицинского наблюдения за гражданами, находящимися на карантине.
В их ряду самоотверженно трудится и дружный коллектив Научно-исследовательского института вирусологии в столице.
Сегодня группе медицинского персонала этой клиники со стороны министра здравоохранения Алишера Шадманова была выражена глубокая признательность и ее с огромным почетом проводили на реабилитацию. Теперь ее сменит очередная группа самоотверженных медицинских работников.
Следует отметить, что благодаря усилиям профессиональной и трудолюбивой команды этой клиники на сегодняшний день полностью выздоровели 37 пациентов с коронавирусной инфекцией. Ожидается, что в ближайшее время выздоровеют еще десятки больных. На данный момент здесь круглосуточно, в соответствии с международными стандартами, эффективными методами лечения проходят процедуры 112 пациентов.
– В выздоровлении больных в нашей клинике роль самоотверженного медицинского персонала особенная, – говорит директор Научно-исследовательского института вирусологии Эркин Мусабаев. – В процессе лечения используются рекомендации Всемирной организации здравоохранения, а также ведущих экспертов из Германии, Южной Кореи, Китая и Японии. Кроме того, наши врачи организуют телесвязь с такими ведущими специалистами нашей страны, как пульмонологи, кардиологи, терапевты, эндокринологи, и получают от них необходимые рекомендации. Мы находимся в постоянном контакте с врачами медицинских учреждений в регионах, где лечат пациентов с коронавирусной инфекцией, делимся с ними опытом.
Медицинские работники, которые ради своих семей, близких, народа остаются на работе и стараются вылечить больных с коронавирусной инфекцией, заслуживают всяческого признания. Глава нашего государства во время ряда видеоселекторных совещаний, направленных на предотвращение распространения коронавирусной инфекции, а также в трех обращениях к нашему народу уделил особое внимание труду врачей. В частности, выразил глубокую благодарность самоотверженным и благородным врачам, которые проявляют истинное мужество и настойчивость, трудясь на передовой. Это признание, несомненно, прибавляет им сил, мотивируя их работать более самоотверженно.