Соғлиқни сақлаш вазирлиги: Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти билан ҳамкорликда “COVID-19 бўйича миллий қўлланма” яратилди
2020-04-11 | Соғлиқни сақлаш
Мамлакатимизда дунё бўйлаб шиддат билан тарқалаётган коронавирус пандемиясига қарши самарали курашиш борасида тезкор ва қатъий чоралар кўрилмоқда.
Жумладан, коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олиш, касалликка чалинган беморларни самарали даволаш ҳамда лаборатория текширувларини ўтказиш каби муҳим жиҳатларга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти билан ҳамкорликда тайёрланган “COVID-19 бўйича миллий қўлланма”да айнан коронавирус инфекциясига қарши зарур чоралар батафсил баён этилган.
Қўлланмада COVID-19ни бошқариш алгоритми, жумладан, мулоқотда бўлган шахсларни, шубҳали ҳамда тасдиқланган ҳолатларни бошқариш, янги коронавирус туфайли келиб чиққан касалликнинг енгил формаси билан касалланган беморни уйда парвариш қилиш ва мулоқотда бўлган шахсларни бошқариш тактикасига батафсил тўхталиб ўтилган.
Шунингдек, қўлланмада коронавирус билан шубҳаланган шахсларни лаборатор текширувидан ўтказиш намуналарини олиш ва уларнинг транспортировкаси, касалланган беморларни клиник бошқарув, тиббиёт муассасаларида коронавирусга қарши курашиш учун инфекцион назорат чораларини ташкил этишда тиббиёт ходимларининг ваколат ва мажбуриятларига кенг ўрин ажратилганлиги билан ҳам эътиборга молик.
Энг муҳими, айни пандемия авж олган бир пайтда ушбу қўлланма барча учун бирдек фойдали. Негаки, унда коронавирус инфекцияси аломатлари сезилган беморларни, халқаро стандартлар асосида, самарали даволаш бўйича тавсиялардан тортиб, соғайган беморларни реабилитация қилишгача бўлган жиҳатлар акс эттирганлиги билан аҳамиятлидир.
Ушбу қўлланма билан танишган мутахассислар коронавирусга чалинганларни муолажа қилиш, хасталанганлар билан мулоқот қилганларни назорат қилиш, тиббий кузатув олиб бориш борасида керакли тавсияларга эга бўлишса, фуқаролар эса касаллик ҳақида, ундан сақланиш борасидаги стандарт эҳтиёт чоралари, ҳаво-томчи йўли, яқин мулоқотда бўлиш каби вирус юқиш хавфларидан сақланиш борасида зарур маълумотларга эга бўлишлари мумкин.
Мутахассислар ва кенг жамоатчилик учун мўлжалланган ушбу қўлланма Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг янги COVID-19 коронавируси бўйича тавсиялари асосида Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов ҳамда ЖССТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари, доктор Лианне Куппенс раҳбарлиги остида малакали мутахассислар томонидан тайёрланди.

Министерство здравоохранения: в сотрудничестве со Всемирной организацией здравоохранения подготовлено “Национальное руководство по COVID-19”
2020-04-11 | Здравоохранение
В нашей стране принимаются оперативные и решительные меры для эффективной борьбы с пандемией коронавируса.
В частности, особое внимание уделяется таким важным задачам, как профилактика распространения коронавирусной инфекции, эффективное лечение пациентов и проведение лабораторных анализов.
Министерством здравоохранения в сотрудничестве со Всемирной организацией здравоохранения подготовлено “Национальное руководство по COVID-19”, где описываются необходимые меры по борьбе с коронавирусной инфекцией.
В руководстве подробно описан алгоритм контроля COVID-19, включая управление случаев с контактными лицами, гражданами с подозрением на вирус и с подтвержденной инфекцией, домашний уход за больным с легкой формой заболевания, вызванного новым коронавирусом, тактика управления контактных лиц.
Стоит также отметить, что в руководстве подробно говорится о полномочиях и обязанностях медицинских работников в процессе забора образцов для лабораторных исследований у лиц с подозрением на коронавирус, их транспортировки, клинического управления инфицированных пациентов, организации в медицинских учреждениях мер инфекционного контроля в борьбе с коронавирусом.
Самое главное, в то время, когда в мире царит пандемия коронавируса, данное руководство одинаково полезно для всех. Это связано с тем, что оно отражает все аспекты: начиная от рекомендаций по эффективному лечению на основе международных стандартов больных с симптомами коронавирусной инфекции до реабилитации выздоровевших пациентов.
Руководство одинаково полезно для всех. Если специалисты, ознакомившись с ним, получают необходимые рекомендации по проведению лечебных процедур пациентов с коронавирусом, контролю лиц, контактировавших с больными, ведению медицинского наблюдения за ними, граждане будут информированы о заболевании, стандартных мерах предосторожности, путях избежания рисков заражения.
Данное руководство для профессионалов и широкой общественности было подготовлено квалифицированными специалистами под руководством министра здравоохранения Узбекистана Алишера Шадманова и главы Представительства ВОЗ в нашей стране Лиан Куппенс на основе рекомендаций Всемирной организации здравоохранения в отношении нового типа коронавируса COVID-19.