Азиз Абдуҳакимов: Карантин қўл қовуштириб ўтириш учун сабаб эмас - Ўзбекистонда “онлайн туризм” ва “масофавий спорт” ривожлантирилади
2020-04-11 | Туризм
Бугунги кунда коронавирус билан боғлиқ сокинлик даврида туризм ва спорт соҳасида қандай ишлар олиб борилмоқда? Ушбу соҳаларни ривожлантиришда қандай янгича ёндашувлар қўлланмоқда? Қандай янги лойиҳалар режалаштирилмоқда?
Шу ва бошқа саволларга Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов жавоб беради.
- Азиз Абдуқаҳҳорович, мамлакатимизда коронавирус билан боғлиқ вазият сабаб туризм ва спорт йўналишидаги тадбирлар кечиктирилган, авиақатновлар бекор қилинган бир даврда бу икки соҳани ривожлантириш йўлида қандай ишлар амалга оширилмоқда?
- Ҳа, айни дамда юртимизда карантин ва ўз-ўзини изоляция қилиш режими ҳукмрон, лекин бу даврда қўл қовуштириб ўтириш керак эмас, аксинча, ушбу сокинлик давридан унумли фойдаланиб, соҳаларни ривожлантиришда янгидан-янги усуллар ва жиҳозларни қўллаш лозим. Масалан, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси бугунги кунда  "онлайн туризм"ни ривожлантириш, тадбиркорлар ва стартаперларни қўллаб-қувватлашга оид ишларни амалга ошираётган бўлса, Жисмоний тарбия ва спорт вазирлигида аллақачон “масофавий спорт”ни фаол ривожлантириш ва соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш ишлари бошлаб юборилган.
Шунингдек, Ўзбекистон Хусусий сайёҳлик ташкилотлари уюшмаси (ХСТУ), Ошпазлар уюшмаси, Гастрономик ассоциация билан ҳамкорликда ходимлар ва мутахассислар малакасини оширишга доир бепул онлайн курслар ва вебинарлар ташкил қилинмоқда. Қатор туристик бизнес вакиллари коронавирусга қарши курашишга ўз ҳиссаларини қўшиб, турли хайрия ишларини амалга оширишмоқда.
Бундан ташқари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ХСТУ ва Миллий пиар маркази билан бирга хорижда миллий маҳсулотни тарғиб қилишга оид стратегияни ишлаб чиқмоқда. Унга кўра, карантин даври тугагач, Европа ва МДҲ мамлакатларида Road-show’лар ташкил қилиш режалаштирилмоқда.
- Шу ўринда онлайн туризмни ривожлантиришга алоҳида тўхталиб ўтсангиз, бу йўналишда айнан қандай ишлар амалга оширилмоқда?
-Айни дамда Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва унинг ҳузуридаги Миллий PR маркази Ўзбекистонда туризм бўйича виртуал саёҳатларни амалга ошириш имконини берувчи online-tourism.uz сайтини йўлга қўйиш устида ишламоқда. Бу Ўзбекистон бўйлаб виртуал саёҳат қилиш имконини тақдим этувчи биринчи платформа бўлади.
Ҳозирги карантин билан боғлиқ мураккаб бир даврда Ўзбекистоннинг туристик тарғиботини кучайтириш айни муддаодир. Бу сайёҳларга уйдан чиқмай туриб, ўз саёҳатларини олдиндан режалаштириш имконини беради. Янги сайт яқин кунларда ишга туширилиши кутилмоқда.
- Online-tourism.uz сайти айнан қайси йўналишларни қамраб олади?
- Режага кўра, ушбу сайт асосан уч йўналишни қамраб олади: Сайёҳлар учун. У Ўзбекистон бўйлаб виртуал турларни амалга ошириш имконини беради. Бугунги кунда виртуал турларни йўлга қўйиш учун музейлар ва бошқа туристик объектлар билан ҳамкорлик ишлари бошлаб юборилган.
Фурсатдан фойдаланиб, бу йўналишда фаолият юритувчи истеъдодли мутахассисларимизни ҳамкорликка жалб қиламиз, улар билан онлайн фаолиятни йўлга қўйиш мумкин.Шу билан бирга, кафе ва ресторанлар ҳамда бошқа туристик объектлар эгаларини виртуал саёҳатни йўлга қўйиш учун зарур чоралар кўришга чорлаб қоламиз, зеро бу сайёҳларга ҳозирнинг ўзиданоқ ўзига маъқул келувчи, дидига мос келувчи жойларни танлаш имконини беради. Туристик бизнес вакилларига бу борада ёрдам керак бўлган тақдирда, online-tourism.uz орқали зарур маслаҳат ва тавсиялар берилади.
Туристик соҳа вакиллари учун. Бу меҳмонхоналар эгалари ва менежерлари, туроператорлар, меҳмон уйлари, гидлар ва бошқалар билан ҳамкорлик кучайтирилиб, соҳани янада ривожлантиришга оид ишлар амалга оширилади. Платформа ёрдамида дунёдаги сўнгги трендлар, янгиликлар бўйича вебинарлар, онлайн мушоҳадалар йўлга қўйилади, онлайн қўлланмалар тақдим этилади. Инқироз ва ундан кейинги даврда уларнинг бандлиги таъминланади. Туризмга оид янги лойиҳаларни амалга оширишни истаган стартаперлар учун. Бу ерда туризмни ривожлантиришга оид янги лойиҳалар, стартаперлар ҳақидаги маълумотлар жамланади, онлайн маслаҳат бериш йўлга қўйилади ва ҳ.к. Креатив ғояларга эга кишиларга лойиҳаларни амалга ошириш учун грантлар ажратилиши режалаштирилмоқда.
- Бугунги карантин билан боғлиқ даврда туристик бизнес вакиллари ҳам мураккаб даврни бошдан кечиришмоқда. Давлат томонидан уларга қандай кўмак берилмоқда?
-Ҳурматли Президентимиз Шавкат Миромонович таъкидлаганларидек, давлатимиз бундай мураккаб даврда бирор бир тадбиркорни беэътибор қолдирмайди. Давлат раҳбарининг 2020 йил 19 мартдаги 5969-сонли ва 2020 йил 3 апрелдаги 5978-сонли Фармонларига мувофиқ, тадбиркорклик субъектларига, шу жумладан туризм соҳаси субъектларига пандемия даврида қатор имтиёзлар тақдим этилди.
Туроператорлар, турагентлар, жойлаштириш воситалари 31 декабрга қадар ер солиғи ва мол-мулк солиғи тўловидан озод этилди, ижтимоий солиқни камайтирилган ставкада (1%) тўлайди; жойлаштириш воситалари, ресторанлар ва бошқа мол-мулки мавжуд субъектлар учун мол-мулк солиғи, ер солиғи ва сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ бўйича пенялар ҳисобланишини тўхтатиб турилди, солиқ қарзини мажбурий ундириш чоралари кўрилмайди; туризм соҳасига боғлиқ якка тартибдаги тадбиркорлар (оилавий меҳмон уйлари, гид-экскурсоводлар, ҳунармандлар) учун жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи 30 фоизга камайтирилди, шунингдек, карантин даврида фаолиятини тўхтатишга мажбур бўлганлар учун даромад солиғи қатъий белгиланган суммаси ва ижтимоий солиқ учун тўловлар ҳисобланиши тўхтатилди. Бунда тадбиркорлар фаолиятини тўхтатганлиги ҳақида солиқ органларини уйдан туриб онлайн тарзда хабардор қилишлари мумкин; кредит тўловлари (меҳмонхона, туроператор транспорт-логистика корхоналари) бўйича қарздорлик кечиктирилди.
Бундан ташқари, экспорт-импорт операциялари бўйича енгилиликлар (умумий экспортнинг 10% дан ошмаган дебитор қарздорлиги бўлган тақдирда, кафолатланган тўловсиз экспортни амалга ошириш, ташқи савдо операциялари дебитор қарздорлигини сўндириш эвазига технологик асбоб-ускуналар ва хом ашё товарларини бир марталик импортни амалга ошириш) тақдим этилди; ташқи савдо операциялари (хорижий ҳамкорларга сотилган туристик хизматлар бўйича) бўйича муддати ўтган дебитор қарздорлик учун жарималар қўллаш тўхтатилади; солиқ аудитлари бекор қилинди. Давлат раҳбари иродаси билан, ҳукумат қўллаб қувватлаши остида амалга оширилаётган мазкур чора-тадбирлар тадбиркорлик субъектларини бугунги мураккаб иқтисодий шароитда солиқ ва кредит тўловларидан озод этиш орқали молиявий ҳолатини янада оғирлашиб кетиши олдини олади. Шу билан бирга, ўз фаолиятини ва у орқали иш ўринлари ва бандликни сақлаб қолишга кўмак беради. Асосий мақсад ҳам шу – иш ўринларини сақлаб қолиш ва аҳоли турмуш фаровонлигини ошириш.
- Пандемия даври тугаганидан сўнг қандай ишларни амалга ошириш режалаштирилмоқда?
- Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан жаҳон туризм бозоридаги фавқулодда вазиятнинг мамлакатимиз туризм соҳасига салбий таъсирини камайтиришга доир тезкор чора тадбирлар ишлаб чиқилиб, Вазирлар Маҳкамасига киритилди. Унга кўра, Ўзбекистонда коронавиус билан боғлиқ карантин даври тугаганидан кейин туризм соҳасидаги стартап лойиҳалар, жумладан инновацион бизнес ғоялар, айниқса ёшлар ва уларнинг сайёҳларга қулайлик яратишга йўналтирилган дастурларини субсидиялаштириш режалаштирилмоқда. Шунингдек, “Ўз диёрингни ўзинг кашф эт” лойиҳаси доирасида маҳаллий аҳолини аудио, фото ва видео материал тўплаш жараёнига жалб этиб, шу асосда “Туризм қишлоғи”, “Туризм маҳалласи”, “Туризм овули” мақомига эга аҳоли пунктлари реестрини кенгайтириш кўзланяпти.
Шунингдек, “Саёҳатингни режалаштир” акцияси ўтказилади ҳамда туризм соҳаси субъектлари билан ҳамкорликда аҳоли орасида пандемиядан кейин Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қилишга оид таклиф ва онлайн аризаларни қабул қилишни кенг тарғиб қилиш бўйича электрон тизимни рағбатлантиришга доир чора тадбирлар амалга оширилиши  режалаштирилган. “Туризм учун янги бизнес ғоялар” онлайн танлови, ижтимоий тармоқларда хорижий сайёҳлар орасида “Ўзбекистондан олган таассуротларим” ва маҳаллий сайёҳлар орасида “Менинг саёҳатим” акцияларини ўтказиш кўзда тутилган. Миллий телерадиокомпания билан ҳамкорликда экскурсиячи, гидлар ва бошқа мутахассисларни жалб қилган ҳолда “Ўлкашунослик”, “Ёш турист” каби йўналишда кўрсатувлар тайёрланади.
Бундан ташқари, пандемиянинг салбий таъсирини юмшатишга йўналтирилган янги имтиёзлар тақдим этилиши режалаштирилмоқда.
- Сиз Бош вазир ўринбосари сифатида Ўзбекистонда спортни ривожлантиришга ҳам масъулсиз, бу соҳани  ривожлантиришда қандай ишлар амалга оширилмоқда ва “масофавий спорт” ҳақида кенгроқ маълумот берсангиз?
- Ўзбекистонда спорт соҳасини ривожлантиришда ҳам кўплаб ишлар амалга оширилмоқда. Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги билан бирга мамлакатимизнинг тажрибали спорт усталари ва мураббийлари иштирокида турли видеороликлар ишлаб чиқилмоқда. Уларнинг карантин даврида жисмоний фаолликни сақлаб қолиш, спорт билан боғлиқ фаолиятни бошлашга доир маслаҳат ва тавсиялари берилмоқда.
Ижтимоий тармоқларда турли қизиқарли челленжлар ва беллашувлар ўтказилмоқда. Масалан, Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги 6-26 апрель кунлари #УйдаҚол! #ҲаётгаҚўшил! челленжини йўлга қўйди. Унда қатнашиш учун карантин даврида уйда оила аъзоларингиз билан бирга бадантарбия ва спорт машғулотларини бажариш, сўнгра уни видеога олган ҳолда, ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларга жойлаш ҳамда Жисмоний тарбия ва спорт вазирлигининг расмий саҳифалари билан улашиш талаб этилади. Ҳар 4 кунда 3 кунлик ғолиблар аниқланиб, вазирлик томонидан тақдирлаб борилади.
Умуман олганда, юртимиздаги ҳар бир инсоннинг спорт билан шуғулланиши, соғлом турмуш тарзига риоя қилиши унинг саломатлигига ҳам, фаолиятига ҳам ижобий таъсир кўрсатади.
- Айни дамда карантинда бўлган юртдошларимизга қандай тавсиялар берасиз?
- Ҳозир кўпчилик уйда вақти жисмоний фаолликни сақлаб қолиш жуда муҳим. Бу йўлда эса соғлом ҳаёт тарзига риоя қилишга алоҳида эътибор қаратишларини сўраган бўлардим. Юртдошларимизга кўпроқ жисмоний машғулотлар билан шуғулланишни тавсия қиламан.
Бугун интернетдан фойдаланиш кенг тус олган бир даврда ҳар бир инсон ўзига тўғри келувчи спорт иловалари ва дастурларини интернетдан юклаб олиб, жисмоний тарбия билан шуғулланиши мумкин. Дейлик, кимдир муайян бир масофага югуришни мақсад қилди, яна кимдир маълум бир килограммга вазн ташлаш, бошқа биров соғлом овқатланишга ўтишга қарор қилди.
Улар бу мақсадларига уй шароитида ҳам эришишлари мумкин. Уйда қолинг ва бу даврдан ўзингиз учун самарали фойдаланишга ҳаракат қилинг, шахс сифатида ривожланинг ва бунинг учун ўзингизнинг устингизда ишланг, гигиена қоидаларига қатъий риоя қилинг, кўпроқ китоб ва бошқа қўлланмаларни мутолаа қилинг, зеро ҳам мия, ҳам тана фаолиятини доимий равишда ривожлантириш келгусида, албатта, яхши натижа беради.

Азиз Абдухакимов: Карантин не причина сидеть сложа руки - в Узбекистане будет развиваться «онлайн-туризм» и «дистанционный спорт»
2020-04-11 | Туризм
Какие работы проводятся в сфере туризма и спорта в период пандемии коронавируса? Какие новые подходы используются в развитии этих областей? Какие новые проекты планируются?
На эти и другие вопросы ответил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, Председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов. -
Азиз Абдукаххорович, что делается для развития туризма и спорта в то время, когда из-за разразившейся в мире пандемии в нашей стране тоже принимаются меры по нераспространению Covid-19, в частности, откладываются мероприятия по этим двум направлениям и отменяются авиарейсы?
- Да, в настоящее время в нашей стране действует режим обязательной самоизоляции. Однако, в этот период не нужно сидеть сложа руки, надо использовать время эффективно, воспользоваться новыми методами для развития данных отраслей.
Например, Государственный комитет по развитию туризма в настоящий период работает над развитием онлайн-туризма, поддержкой предпринимателей и стартаперов, а Министерство физической культуры и спорта уже начало работу по активному развитию дистанционного спорта и пропаганде здорового образа жизни.
Также в сотрудничестве с Ассоциацией частных туристических организаций Узбекистана (АЧТО), Ассоциацией поваров, Гастрономической ассоциацией организуются бесплатные онлайн-курсы и вебинары для повышения квалификации персонала и специалистов. Ряд представителей туристического бизнеса вносит свой вклад в борьбу с коронавирусом и участвуют в различных благотворительных мероприятиях.
Кроме того, Государственный комитет по развитию туризма совместно с АЧТО и Национальным пиар-центром разрабатывает стратегию продвижения национального продукта за рубежом. Согласно ему, после окончания карантинного периода планируется организовать Road-show в странах Европы и СНГ.
- Если говорить отдельно о развитии онлайн-туризма, что конкретно делается в этом направлении?
- В настоящее время Государственный комитет по развитию туризма и Национальный PR-центр при нем работают над запуском сайта online-tourism.uz, который позволит совершать виртуальные туристические поездки по Узбекистану. Это будет первая платформа, предлагающая виртуальные путешествия по нашей стране. В нынешний сложный период важно усилить продвижение туризма в Узбекистане. Это позволит туристам планировать свои поездки заранее, не выходя из дома. Ожидается, что новый сайт будет запущен в ближайшие дни.
- Какие именно направления включает в себя сайт Online-tourism.uz?
- Согласно концепции, этот сайт будет в основном работать по трем направлениям: Для туристов. То есть позволит совершать виртуальные туры по всему Узбекистану. На сегодняшний день уже начато сотрудничество с музеями и другими туристическими объектами для запуска виртуальных туров. Пользуясь возможностью, мы хотели бы привлечь к сотрудничеству наших талантливых специалистов, работающих в этой области, и вместе организовать онлайн-туры.
В то же время, мы призываем владельцев кафе, ресторанов и других туристических объектов принять необходимые меры для запуска виртуального тура, поскольку это позволит туристам уже сейчас выбрать наиболее подходящее для них место. Если у представителей туристического бизнеса возникнут определенные трудности в этом отношении, необходимые советы и рекомендации будут представлены на сайте online-tourism.uz.
Для представителей сферы туризма. Будет укреплено сотрудничество с владельцами и менеджерами отелей, туроператорами, гостевыми домами, гидами и др., а также продолжена работа по дальнейшему развитию отрасли. С помощью платформы будут организованы вебинары, охватывающие последние мировые тенденции и новости, онлайн-наблюдения и онлайн-путеводители. Их занятость будет обеспечена во время и после кризиса. Для стартапов, которые хотят реализовать новые туристические проекты. Здесь будет собрана информация о новых проектах по развитию туризма и стартаперах, запущено онлайн-консультирование и т. д.
На реализацию креативных проектов планируется выделение грантов. - В период карантина туристический бизнес переживает сложные времена. Какая поддержка оказывается ему государством?
- Как отметил наш многоуважаемый Президент Шавкат Миромонович, в такой сложный период наше государство не оставит без внимания ни одного предпринимателя. В соответствии с Указами Президента № 5969 от 19 марта 2020 года и № 5978 от 3 апреля 2020 года предприятиям, в том числе в сфере туризма, был предоставлен ряд льгот во время пандемии.
Туроператоры, турагенты, средства размещения освобождаются от земельного налога и налога на имущество до 31 декабря, уплачивают социальный налог по сниженной ставке (1%); для средств размещения, ресторанов и других субъектов, имеющих имущество, приостановлено начисление пени по налогу на имущество, земельному налогу и налогу за пользование водными ресурсами, не будут приниматься меры по взысканию налоговой задолженности; для индивидуальных предпринимателей, связанных с сектором туризма (семейных гостевых домов, гидов, ремесленников), подоходный налог, взимаемый с физических лиц, был снижен на 30%, а также приостанавливается начисление фиксированной суммы налога на доходы и социальных налогов для тех, кто был вынужден прекратить деятельность в течение периода карантина. В этом случае, предприниматели могут в режиме онлайн уведомить налоговые органы из дома о прекращении своей деятельности.
Задолженность по кредитным платежам (гостиницы, туроператоры, транспортные и логистические компании) была отсрочена. Кроме того, были предоставлены льготы по экспортно-импортным операциям (в случае если дебиторская задолженность не превышает 10% от общего годового экспорта, разрешается экспортировать товары без обеспечения гарантийного платежа, единовременный ввоз технологического оборудования и сырья в обмен на погашение дебиторской задолженности по внешнеторговым операциям); приостановлено применение штрафа за просрочку дебиторской задолженности по внешнеторговым операциям (за туристические услуги, проданные иностранным партнерам); отменены налоговые проверки.
Принимаемые правительством меры предотвратят дальнейшее ухудшение финансового положения субъектов предпринимательства, освободив их от налоговых и кредитных платежей в сегодняшних сложных экономических условиях. Это поможет сохранить деятельность предприятий, а вместе с этим рабочие места и занятость, что и является основной целью - сохранить рабочие места и повысить уровень жизни населения.
- Что планируется сделать после окончания пандемии?
- Государственный комитет по развитию туризма разработал и направил в Кабинет Министров срочные меры по снижению негативного воздействия чрезвычайной ситуации на мировом туристическом рынке на туристический сектор страны. Согласно им, после окончания карантина в Узбекистане, связанного с предотвращением распространения коронавируса, планируется субсидировать стартап-проекты в сфере туризма, включая инновационные бизнес-идеи, особенно идеи молодежи, и их программы, направленные на создание удобств для туристов.
Также в рамках проекта «Открой свой край» планируется вовлечь местное население в процесс сбора аудио-, фото- и видео-материалов, и на этой основе расширить реестр населенных пунктов со статусом «Туристическая деревня», «Туристическая махалля» и «Туристический аул». Вместе с этим планируется проведение акции «Планируй путешествие» и совместно с субъектами сферы туризма приняты меры по стимулированию электронных систем по широкому продвижению среди населения предложений и приема онлайн-заявлений, связанных с путешествиями по Узбекистану после пандемии.
Предусмотрено проведение онлайн-конкурса «Новые бизнес идеи для туризма», проведение в социальных сетях акций «Впечатления от Узбекистана» среди иностранных туристов и «Мое путешествие» - среди местных туристов. В сотрудничестве с Национальной телерадиокомпанией с привлечением гидов, гидов и других специалистов будут подготовлены программы в направлениях «Краеведение» и «Молодой турист». Кроме того, планируется ввести новые льготы для смягчения негативных последствий пандемии.
- Как вице-премьер вы также ответственны за развитие спорта в Узбекистане. Выше вы упомянули термин «дистанционный спорт», можете рассказать нам больше об этом?
- В Узбекистане проводится большая работа по развитию спорта. Совместно с Министерством физической культуры и спорта разрабатываются различные видеоролики с участием опытных мастеров и тренеров нашей страны. Они дают советы и рекомендации по поддержанию физической активности в период карантина, а также делятся советами с новичками.
В социальных сетях проводятся разные интересные челленджи и соревнования. Например, Министерство физической культуры и спорта 6-26 апреля запустило челленджи #Останься дома! #Присоединяйсякжизни! Чтобы участвовать в нем, в период карантина вам необходимо дома с членами своей семьи зниматься физкультурой и спортом, записать процесс на видео и разместить на страницах в социальных сетях, а также поделиться ими на официальных страницах Министерства физической культуры и спорта. Победители будут определяться каждые четыре дня и будут награждены министерством.
Если каждый человек в нашей стране будет заниматься спортом и вести здоровый образ жизни, это, безусловно, положительно отразится на его здоровье и жизни в целом.
- Какие бы вы дали рекомендации тем, кто сидит на карантине?
В настоящее время, когда большинство людей дома, очень важно поддерживать физическую активность. Я бы порекомендовал их обратить особое внимание на ведение здорового образа жизни и больше заниматься физическими упражнениями. В то время, когда люди широко используют интернет, каждый может загрузить подходящие для него спортивные приложения и заниматься физкультурой. Допустим, кто-то желает пробежать определенную дистанцию, кто-то другой решил сбросить вес, а кто-то решил перейти на здоровое питание. Они также могут достичь этих целей дома. Оставайтесь дома и постарайтесь эффективно использовать этот период для себя, развиваться как личность и работать над собой, строго соблюдать правила гигиены, читать больше книг, так как постоянное умственное и физическое развитие обязательно приведет вас к хорошим результатам.