Ўзбекистон Республикаси Президенти Туркий кенгашнинг навбатдан ташқари саммитида иштирок этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 апрель куни Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашишда ҳамкорликни кучайтириш ва саъй-ҳаракатларни бирлаштириш учун видеоанжуман тарзида ўтказилган навбатдан ташқари саммитида иштирок этди.
Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев раислигида ўтган тадбирда, шунингдек, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған, Қирғиз Республикаси Президенти Сооронбай Жээнбеков, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов, Венгрия Бош вазири Виктор Орбан ҳамда кенгаш бош котиби Бағдат Амреев ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) бош директори Тедрос Адханом Гебрейесус иштирок этди.
Кун тартибига мувофиқ, пандемияга қарши курашиш борасида мамлакатларимизда кўрилаётган биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида фикр алмашилди. Томонлар эпидемиологик назоратни таъминлаш, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини муҳофаза қилиш, муракккаб шароитда иқтисодиёт тармоқлари ва бизнесни қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилаётган комплекс тадбирлар тўғрисида маълумот бердилар.
Коронавирусга қарши курашишда тажриба ва энг намунали амалиёт алмашиш мақсадида яқиндан ҳамкорлик қилиш, савдо-иқтисодий, инвестиция ва транспорт-коммуникация соҳаларидаги қўшма лойиҳаларни мувофиқлаштириш ва қўллаб-қувватлаш муҳим экани таъкидланди.
Туркий кенгаш мамлакатлари азалдан дўстлик ва шериклик ришталари билан боғлангани, кейинги йилларда кўп қиррали ҳамкорликни фаол ривожлантириб бораётганини алоҳида таъкидлаш жоиз.
Афсуски, тезлик билан тарқалиб бораётган бу хатарли инфекция 160 миллионга яқин аҳолига эга бўлган давлатларимизни ҳам четлаб ўтмади.
Бу пандемия бутун башарият ва жаҳон иқтисодиёти учун ғоят жиддий синовга айланди. Глобал миқёсдаги эпидемиологик инқироз дунёда транспорт қатновининг анча қисқаришига, йирик корхона ва тармоқлар фаолиятининг тўхташига, ишсизликнинг ортишига олиб келди ҳамда барча мамлакатларда барқарор ижтимоий-иқтисодий тараққиётга катта салбий таъсир кўрсатишда давом этмоқда.
Бу борадаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари тўғрисида сўз юритар экан, давлатимиз раҳбари инфекциянинг кенг тарқалишини олдини олиш бўйича таъсирчан ва кенг қамровли чора-тадбирларни ишлаб чиқиш, соғлиқни сақлаш тизимлари салоҳиятини мустаҳкамлаш, иқтисодиётнинг муҳим тармоқлари ва нисбатан заиф соҳалари учун оқибатларни юмшатиш, очиқ халқаро мулоқотни йўлга қўйиш муҳимлигини алоҳида қайд этди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти мамлакатимизда коронавирусга қарши олиб борилаётган мислсиз кураш тажрибаси билан ўртоқлашди. Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг тавсия ва талабларига мувофиқ жорий этилган карантин чоралари тўғрисида сўзлаб берди.
Юртимиз ҳудудларида карантин зоналари ва замонавий модуль касалхоналарини барпо этиш ишлари, врачлар учун ижтимоий кафолатларни кенгайтириш, масофавий таълимни ташкил этиш, иқтисодиёт ва бизнесни реал қўллаб-қувватлаш механизмларини йўлга қўйиш бўйича қабул қилинган чоралар, Ўзбекистонда эпидемиологик вазиятни мониторинг қилиш ва прогнозлаш миллий тизими жорий этилаётгани, бошқа тадбирлар алоҳида қайд этилди.
Коронавирус инфекцияси тарқалишининг оқибатларига қарши самарали курашиш бўйича таъсирчан амалий чоралар кўриш мақсадида давлатимиз раҳбари томонидан қатор аниқ таклифлар илгари сурилди, шу жумладан:
- Туркий кенгаш доирасида эпидемиологик ҳолатни мониторинг, таҳлил қилиш ва унинг ривожланишини прогнозлаш бўйича доимий фаолият юритувчи тизим яратиш;
- хавфли юқумли касалликларнинг олдини олиш, диагностика қилиш ва даволаш соҳасида тажриба алмашиш, илмий тадқиқотлар олиб бориш учун соғлиқни сақлаш вазирликлари ва етакчи тиббиёт муассасалари ўртасида яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш. Шу мақсадда яқин вақтда етакчи экспертлар иштирокида биринчи видеоанжуман ўтказиш;
- Туркий кенгаш котибиятининг мувофиқлаштирувчи функцияларини кучайтириш ҳамда пандемияга қарши курашиш миллий штабтлари билан яқин амалий алоқаларни йўлга қўйиш учун тегишли гуруҳ тузиш;
- транспорт инфратузилмаси ва коммуникацияларидан максимал даражада тўлиқ фойдаланиш, юк ташишда ва уларнинг соддалаштирилган тартибда чегарадан ўтказилишида амалий кўмаклашиш, ташкилотга аъзо мамлакатларнинг транспорт вазирлари раҳбарлигида ишчи гуруҳ тузиш орқали юзага келаётган барча масалаларни тезкор ҳал қилиш;
- пандемия оқибатларини юмшатишга кенг халқаро ёрдамни жалб этиш, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг мақоми ва ваколатларини янада ошириш, ЖССТ ва Туркий кенгаш ўртасида шериклик алоқаларини ўрнатиш.
Давлатимиз раҳбари сўзининг якунида шуни алоҳида таъкидлади:
«Ҳаммамизга аёнки, бирон бир давлат якка ҳолда ушбу пандемия балосига қарши самарали кураш олиб бора олмайди.
Биз бирдамлик, ҳамкорлик ва ўзаро ғамхўрлик тамойиллари асосида иш тутишимиз лозим. Биз биргаликда кўп нарсага қодирмиз».
Ўзбекистон Республикаси Президентининг барча таклиф ва ташаббуслари Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши навбатдан ташқари саммитининг якуний ҳужжатида – Боку декларациясида ўз аксини топди.
Ушбу муҳим ҳужжат туркий тилли мамлакатлар раҳбарларининг учрашуви доирасида эришилган келишувларни амалга оширишда сиёсий ва ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилади.

On April 10, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in an extraordinary summit meeting of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States, held in the form of a videoconference, to discuss cooperation issues and coordination of efforts in combating the spread of coronavirus.
The meeting, chaired by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, was also attended by the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, the President of the Kyrgyz Republic Sooronbay Jeenbekov, the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan, the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, the Prime Minister of Hungary Viktor Orban and the Director-General of the World Health Organization Tedros Adhanom Ghebreyesus.
In accordance with the agenda, views were exchanged on the priority measures taken in the countries to counter the pandemic. The parties also informed about comprehensive measures aimed at ensuring epidemiological control in the countries, protecting socially vulnerable segments of the population, supporting economic and business sectors in difficult conditions.
Importance of close cooperation was emphasized in order to exchange experience and best practices in the fight against coronavirus, strengthen coordination and support joint projects of trade, economic, investment, transport and communication cooperation.
It should be noted that the Turkic Council countries, historically closely connected by friendship and partnership, have dynamically developed multifaceted cooperation in recent years.
Unfortunately, the rapidly spreading dangerous infection has not bypassed our countries with the population of about 160 million people.
The pandemic has become a serious challenge for humanity and the global economy. Global epidemiological crisis has led to a significant reduction in transport communication in the world, suspension of large enterprises and industries, increased unemployment and continues to have a huge negative impact on sustainable socio-economic development in all countries.
Speaking about the priorities of cooperation in this sphere, the President of Uzbekistan emphasized the importance of developing effective and comprehensive measures to prevent the spread of infection, strengthening the capacity of health systems, minimizing the consequences for key sectors and sensitive sectors of the economy, and establishing an open international dialogue.
The President of the Republic of Uzbekistan shared information on uncompromising struggle against coronavirus in the country. Shavkat Mirziyoyev spoke about the quarantine measures introduced in accordance with the recommendations and requirements of the World Health Organization.
The work on construction of quarantine zones and modern modular clinics in the regions of the country, measures taken to expand social guarantees for doctors, organization of distance education, as well as the launch of real support mechanisms for the economy and business, introduction of the National System for Monitoring and Forecasting the Epidemiological Situation in Uzbekistan, and other events were noted.
In order to take effective practical measures on effectively countering the consequences of the spread of coronavirus infection, the leader of Uzbekistan forwarded a number of specific proposals, including:
– creation of a permanent monitoring system, analysis and forecasting the development of the epidemiological situation within the framework of the Turkic Council;
– establishment of close cooperation between the ministries of health and leading medical institutions for the exchange of experience in prevention, diagnosis and treatment of dangerous infectious diseases, conducting scientific research.
To this end, holding the first videoconference with participation of leading experts;
– strengthening the coordinating functions of the secretariat of the Turkic Council and creating an appropriate group to establish close working contacts with national headquarters to combat the pandemic;
– maximum use of transport infrastructure and communications, provision of practical assistance in transportation of goods and facilitation of the passage across borders, rapid resolution of all issues arising by creating a working group led by the heads of the ministries of transport of the organization’s member countries;
– attracting international assistance to mitigate the effects of the pandemic, further enhancing the status and powers of the World Health Organization, establishing partnership between WHO and the Turkic Council.
Concluding his speech, the President of Uzbekistan emphasized:
“We all well understand that not a single state can cope alone with this terrible pandemic.
Action guidelines for us should be the principles of unity, cooperation and mutual assistance. Together we can do a lot”.
All proposals and initiatives of the President of the Republic of Uzbekistan were included in the final document of the extraordinary summit meeting of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States – the Baku Declaration.
This important document will become the political and legal basis for implementation of the agreements reached within the framework of the meeting of the heads of Turkic-Speaking States.