Соғлиқни сақлаш вазирлиги: яна 8 нафар бемор соғайди, вазир фидойи шифокорларга миннатдорлик билдирди
2020-04-09 | Соғлиқни сақлаш
Коронавирус пандемияси туфайли жаҳонда хавотирли вазият юзага келганига қарамай, унга қарши қатъий кураш чоралари ҳам ўз самарасини бермоқда.
Натижада, касалланганлар сони ошиб бориши билан биргаликда, соғайганлар сони ҳам ўсмоқда. Жонс Хопкинс университетининг коронавирус тарқалишини реал вақт режимида кузатиш онлайн хизмати маълумотларига кўра, жаҳонда 332 мингдан ортиқ одамлар ушбу касалликдан фориғ бўлишди.
Юртимизда ҳам коронавирус инфекциясига чалинган фуқаролар орасида буткул соғайганлар сони ошиб бормоқда. Бугун улардан яна 8 нафари касалликдан фориғ бўлди. Тузалганлар Вирусология илмий-текшириш институти клиникасидан Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов ва бошқа масъуллар иштирокида Республика ихтисослаштирилган терапия ва тиббий реабилитация илмий-амалий тиббиёт марказига кузатилди.
Шундай қилиб, айни пайтда коронавирус инфекциясига чалинган бемордан 38 нафари буткул соғайганини мамнуниям билан айтишимиз мумкин. Тузалганларнинг кун сайин кўпайиб бораётганида эса, авваламбор, шу соҳада фаолият олиб бораётган фидокор тиббиёт ходимларининг улкан ҳиссаси мужассам. Шифокорлар беморларни даволашда дунё тажрибаси, хусусан, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, Германия, Жанубий Корея, Хитой, Япония каби қатор мамлакатларнинг энг нуфузли мутахассислари тавсияларидан фойдаланишмоқда. Бундан ташқари, Президентимиз топшириғига кўра, ҳар бир беморга икки нафардан шу соҳада кўзга кўринган тажрибали мутахассислар жалб қилиниб, стандартлар бўйича даволаш чоралари кўрилмоқда.
Шунингдек, шифокорлар беморларни даволаш жараёнида мамлакатимизнинг етук пульмонолог, кардиолог, терапевт, эндокринолог, реаниматолог каби қатор мутахассислар билан телемулоқот ўрнатиб, улардан керакли тавсияларни олаётгани ҳам қўл келмоқда. Тор мутахассислар билан ҳамкорлик беморларнинг ҳолати юзасидан маслаҳатлашиш, аниқ ташхис қўйиш ва даволаш имконини бераяпти.
Яна бир гуруҳ соғайган беморларни кузатиш маросимида Соғлиқни сақлаш вазири А. Шадманов фидокор тиббиёт ходимларига миннатдорлик билдирди.
Эслатиб ўтамиз, ҳозирда нафақат пойтахтимизда, балки вилоятларда ҳам тиббиёт ходимлари коронавирус инфекциясига чалинган беморларнинг соғайиб кетишлари учун бор маҳоратларини ишга солган ҳолда қаҳрамонларча курашмоқда.

Министерство здравоохранения: полностью выздоровели еще 8 человек, министр поблагодарил самоотверженных врачей
2020-04-09 | Здравоохранение
Несмотря на тревожную ситуацию в мире, вызванную пандемией коронавируса, жесткие меры по борьбе с ней также приносят свои плоды.
В результате, вместе с ростом числа зараженных, увеличивается и количество тех, кто выздоравливает. По данным онлайн-сервиса Университета Джонса Хопкинса, где в режиме реального времени отслеживается распространение коронавируса, во всем мире свыше 332 тыс. человек вылечились от этой болезни.
В нашей стране тоже растет число людей, которые выздоравливают от коронавирусной инфекции. Сегодня еще 8 из них полностью восстановились. Министр здравоохранения Алишер Шадманов и другие официальные лица проводили их в Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр терапии и медицинской реабилитации.
Таким образом, мы можем с удовлетворением сказать, что 38 пациентов с коронавирусной инфекцией полностью выздоровели. В том, что число выздоровевших растет день ото дня, прежде всего, есть огромный вклад самоотверженных медицинских работников, работающих в этой области. Врачи в процессе лечения пациентов используют мировой опыт, в частности, рекомендации самых влиятельных экспертов из Всемирной организации здравоохранения, а также ряда стран, как Германия, Южная Корея, Китай, Япония. Кроме того, по поручению Президента страны к каждому пациенту прикрепляются по два опытных специалиста в этой области, и меры лечения принимаются в соответствии со стандартами.
А также, в процессе лечения больных врачи по необходимости организуют телеконференцию с рядом специалистов, в том числе с ведущими пульмонологами, кардиологами, терапевтами, эндокринологами, реаниматологами, и получают от них нужные рекомендации. Сотрудничество с узкими специалистами позволяет проконсультироваться о состоянии пациентов, поставить точный диагноз и провести лечение.
В процессе проводов еще одной группы выздоровевших министр здравоохранения А. Шадманов поблагодарил за труд самоотверженных медицинских работников.
Напомним, что не только в столице, но и в регионах страны медицинские работники, используя все свои навыки, героически борются за выздоровление пациентов с коронавирусной инфекцией.