Ташқи ишлар вазирлиги Матбуот хизмати ахбороти
Ижтимоий тармоқларда Ўзбекистон Президенти 31 март куни йиғилиш ўтказгани ва барча фуқароларни 10 апрелга қадар ватанга қайтариш тўғрисида фармон имзолагани, ватанга қайтишни истамаганлар Ўзбекистон фуқаролигидан маҳрум қилиниши ҳақида хабарлар тарқалмоқда.
Ташқи ишлар вазирлигига, чет элдаги, айниқса қўшни мамлакатлардаги дипломатик ваколатхоналаримизга ҳам шу мавзуда кўплаб мурожаатлар келиб тушмоқда.
Давлатимиз раҳбари, Ҳукумат, Республика махсус комиссияси томонидан фуқароларимизнинг кундалик ҳаёти билан боғлиқ барча муҳим сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий масалалар бўйича қабул қилинган қарорлар жамоатчиликка расмий ахборот ресурслари орқали етказилади. Ушбу хабар эса ҳеч бир расмий манбаларда эълон қилинмагани сабабли ҳақиқатга тўғри келмаслигини маълум қиламиз.
Фуқароларимиздан асоссиз хабарларни тарқатмасликларини, ижтимоий тармоқлардаги бирор маълумотни бўлишишдан олдин уни расмий манбалар орқали текшириб кўришларини сўраймиз.

Сообщение Пресс-службы Министерства иностранных дел
В социальных сетях распространяются сообщения о том, что Президент Узбекистана 31 марта провел совещание и подписал указ о возвращении всех граждан до 10 апреля, а те, кто не хочет возвращаться на родину, будут лишены гражданства Узбекистана.
В Министерство иностранных дел, дипломатические представительства Узбекистана за рубежом, особенно в дипмиссии в соседних странах, поступают много обращений по данному вопросу.
Решения Президента, Правительства, Республиканской специальной комиссии, связанные с важными политическими, экономическими и социальными вопросами, касающимися повседневной жизни наших граждан, размещаются в официальных информационных ресурсах. Данное сообщение не было опубликовано ни в одном официальном источнике и не соответствует действительности.
В этой связи просим наших граждан перед размещением сообщений в социальных сетях сверять их в официальных ресурсах и воздержаться от распространения необоснованной информации.