Ўзбекистон Президенти Абу Даби валиаҳди, БАА Қуролли кучлари Олий бош қўмондони ўринбосари билан телефон орқали мулоқот қилди
2020-04-07 | Сиёсат
Бугун, 7 апрель куни, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Абу Даби Амирлиги валиаҳди, Бирлашган Араб Амирликлари Қуролли кучлари Олий бош қўмондони ўринбосари Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаённинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбатда кўп қиррали Ўзбекистон-БАА муносабатларининг долзарб масалалари, шунингдек, амалий ҳамкорликнинг савдо-иқтисодий, инвестиция, банк-молия, ёқилғи-энергетика, транспорт-коммуникация ва бошқа устувор соҳаларида янада кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Коронавирус инфекциясининг тарқалишига йўл қўймаслик ва ушбу глобал хатарга самарали қарши курашиш борасида мамлакатларимизда амалга оширилаётган мисли кўрилмаган чора-тадбирларга алоҳида эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбари пандемия оқибатларини енгиб ўтишда кўрсатилаётган кўмак учун Бирлашган Араб Амирликлари раҳбариятига миннатдорлик билдирди.
Коронавирус тарқалишининг икки томонлама ҳамкорлик суръатига, шу жумладан бугунги кунда БААнинг етакчи компания ва банклари иштирокида саноат, инфратузилма, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа тармоқларда амалга оширилаётган истиқболли лойиҳаларга салбий таъсирини камайтириш мақсадида ҳаракатларни яқиндан мувофиқлаштиришни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.

Uzbekistan’s President talks on the phone with Abu Dhabi Crown Prince, Deputy Supreme Commander-in-Chief of UAE Armed Forces
2020-04-07 | Politics
Today, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has held a telephone conversation with Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Crown Prince of Abu Dhabi and Deputy Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of the United Arab Emirates.
The sides discussed pressing issues in the Uzbek-UAE multifaceted relations, as well as prospects of practical cooperation in trade, economic, investment, banking, financial, fuel and energy, transport and communications and other priority areas.
Particular attention was paid to the unprecedented measures taken in our two countries to thwart the spread of coronavirus infection and ensure effective response to this global challenge.
The head of our state expressed sincere gratitude to the leadership of the United Arab Emirates for the assistance rendered in overcoming the consequences of the pandemic.
Continuation of close coordination, it was noted, is important in order to curtail the impact of coronavirus dissemination on the dynamics of bilateral cooperation, including the ongoing projects in industry, infrastructure, energy, agriculture and other fields with the participation of leading companies and banks of the UAE.