Ўзбекистон Президенти Абу Даби валиаҳди, БАА Қуролли кучлари Олий бош қўмондони ўринбосари билан телефон орқали мулоқот қилди
2020-04-07 | Сиёсат
Бугун, 7 апрель куни, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Абу Даби Амирлиги валиаҳди, Бирлашган Араб Амирликлари Қуролли кучлари Олий бош қўмондони ўринбосари Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаённинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбатда кўп қиррали Ўзбекистон-БАА муносабатларининг долзарб масалалари, шунингдек, амалий ҳамкорликнинг савдо-иқтисодий, инвестиция, банк-молия, ёқилғи-энергетика, транспорт-коммуникация ва бошқа устувор соҳаларида янада кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Коронавирус инфекциясининг тарқалишига йўл қўймаслик ва ушбу глобал хатарга самарали қарши курашиш борасида мамлакатларимизда амалга оширилаётган мисли кўрилмаган чора-тадбирларга алоҳида эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбари пандемия оқибатларини енгиб ўтишда кўрсатилаётган кўмак учун Бирлашган Араб Амирликлари раҳбариятига миннатдорлик билдирди.
Коронавирус тарқалишининг икки томонлама ҳамкорлик суръатига, шу жумладан бугунги кунда БААнинг етакчи компания ва банклари иштирокида саноат, инфратузилма, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа тармоқларда амалга оширилаётган истиқболли лойиҳаларга салбий таъсирини камайтириш мақсадида ҳаракатларни яқиндан мувофиқлаштиришни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.

О телефонном разговоре Президента Республики Узбекистан с Наследным принцем Абу-Даби, заместителем Верховного главнокомандующего Вооруженными Силами ОАЭ
2020-04-07 | Политика
Сегодня, 7 апреля, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Наследным принцем Абу-Даби, заместителем Верховного главнокомандующего Вооруженными Силами Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мухаммадом бин Заидом Аль Нахаяном.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы узбекско-эмиратских многоплановых отношений, а также перспективы дальнейшего расширения практического взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционной, банковско-финансовой, топливно-энергетической, транспортно-коммуникационной и других приоритетных сферах.
Особое внимание было уделено принимаемым в наших странах беспрецедентным мерам по недопущению распространения коронавирусной инфекции и обеспечению эффективного противодействия этому глобальному вызову.
Глава нашего государства выразил искреннюю признательность руководству Объединенных Арабских Эмиратов за оказываемое содействие в преодолении последствий пандемии.
Отмечена важность продолжения тесной координации в целях минимизации негативного воздействия распространения коронавируса на динамику двустороннего сотрудничества, включая реализуемые в настоящее время перспективные проекты в области промышленности, инфраструктуры, энергетики, сельского хозяйства и других отраслях с участием ведущих компаний и банков ОАЭ.