РАСМИЙ БАЁНОТ: бугундан ўз-ўзини ҳимоя қилиш тизими кучга киради
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллигини юқтириб олганлар умумий сони 390 нафарни ташкил этди. Кейинги кунларда аниқланаётган беморларнинг барчаси касалликка чалинганлар билан мулоқотда бўлган ва эпидемик нохуш ҳудудлардан олиб келиниб, стационар шароитда алоҳидаланган фуқаролардир.
Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, бу ерда даволанаётган 80 беморнинг 22 нафарида пневмония аломатлари кузатиляпти, 4 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг эса аҳволи нисбатан оғир. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институти маълумотига кўра эса, бу ерда даволанаётган 67 бемордан 1 нафарининг аҳволи ўрта оғирликда, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир, деб баҳоланяпти.
Мамлакатимизда бугундан ўз-ўзини ҳимоя қилиш тизими кучга киради. Энди аниқ биламиз: касаллик фақат мулоқот йўли билан, ҳаво томчи йўли билан юқиши мумкин. Шундай экан, ҳар биримиз мулоқотдан ўзимизни сақлашимиз, ортиқча кўчага чиқмаслигимиз, ясама заруриятни ўйлаб топмаслигимиз керак.
Дунё ҳамжамиятида вазият қанчалик кескинлашиб бораётганини, мамлакатимизда ҳам касалланганлар сони ортиб бораётгани гувоҳи бўляпсиз. Ҳар бирингиз ҳушёр бўлинг. Саломатлигингиз қадрига етинг. Ўзингизни, оилангизни, яқинларингизни, қолаверса юртдошларимизни коронавирусдан ҳимоя қилинг!

Официальное заявление: вступила в силу система самозащиты
Главный государственный санитарный инспектор, начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров Нурмат Атабеков:
В нашей стране количество лиц, у которых выявлена коронавирусная инфекция, составляет 390 человек. Все пациенты, выявленные в последние дни, - это граждане, общавшиеся с зараженными лицами. Все они приехали из-за рубежа и сейчас находятся в стационарных условиях.
Согласно данным научно-исследовательского института вирусологии, у 22 из находящихся в клинике института 80 пациентов наблюдаются признаки пневмонии, состояние четырех пациентов оценивается как тяжелое, одного - как относительно тяжелое.
По данным научно-исследовательского института эпидемиологии, вирусологии и инфекционных заболеваний, состояние одного из получающих лечение в этом институте 67 пациентов оценивается как тяжелое, у одного - относительно тяжелое.
Уважаемые соотчественники!
В нашей стране сегодня вступила в силу система самозащиты. Теперь мы точно знаем: инфекция передается только при общении - воздушно-капельным путем. В этой связи всем нам следует минимизировать общение, не выходить на улицу, не придумывать причины для выхода из дома.
Мы все являемся свидетелями того, что ситуация в мире обостряется, в нашей стране тоже возрастает число инфицированных. Сохраняйте бдительность! Цените свое здоровье! Защитите себя, свою семью, близких и всех соотечественников от коронавируса!