Ўзбек спорти фахрийларига зарур тиббий воситалар тарқатилди
Айни синовли кунларда халқимизга хос бўлган эзгу қадрият – кексаларга ғамхўрлик кўрсатиш, ёрдамга муҳтож оилаларга ҳар томонлама кўмаклашиш, беморларни йўқлаш каби фазилатлар ҳар қачонгидан устувор аҳамият касб этмоқда. Мамлакатимиздаги бир қатор ташкилотлар ана шу хайрли ишда фаол қатнашаётгани сўзимиз исботидир.
Бугун Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси ташаббуси билан Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши юртимиздаги бир гуруҳ спорт фахрийларига бепул дорилар, антисептик воситалар, тиббий ниқоблар тарқатди. Ўз навбатида, карантин кунларида уйдан чиқмай, фарзанд ва набиралар бағрида умргузаронлик қилаётган кексаларимиз аҳволидан ҳам хабар олинди. Бу эътибордан мамнун бўлган фахрийларимиз давлатимиз ва ҳукуматимиз раҳбариятига ўз миннатдорлигини билдиришди.
Бугун уйда қолишимиз ҳар қачонгидан ҳам муҳим, албатта, ҳар бир оиланинг дуогўйлари ўша хонадоннинг файзи ҳам, – дейди фахрий устоз Раҳмонберди Аҳмедов. – Шундай пайтда бизни эслаб, хонадонимизга йўқлаб келишгани эса умуман кутилмаган ҳол бўлди. Биз, фахрийларни йўқлаган ва айни пайтда зарур тиббий маҳсулотлар билан таъминлашга бош-қош бўлганларга ўз ташаккуримизни билдирамиз.
– Инсон саломатлиги ҳар нарсадан устун, қолган тушунчалар ана шу соғлиққа бевосита боғлиқ, – дейди тажрибали устоз Эркин Гиязов. – Шу маънода, карантин қоидаларига қатъий риоя қилган ҳолда биз ҳам набиралар даврасида вақтимизни мазмунли ўтказяпмиз. Ўзбекистон спорти фахрийлари кенгаши раҳбариятининг бугунги йўқлови учун спорт жамоатчилиги раҳбариятига миннатдорчилик билдириб қоламиз. Президентимизнинг кечаги мурожаатларини биз ҳам тўлқинланиб кузатдик. Бу борада спорт фахрийлари ҳам юртбошимиз билан елкма елка туриб ана шу вирусга қарши курашда, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлашда имкон қадар ўз хиссамизни қўшишга тайёрмиз. Биз бундай юртбошимиз билан фахрланамиз.
Фахрийларимизнинг йиллар давомида тўплаган тажриба ва малакаси ҳали узоқ йиллар ўзбек спорти равнақига беқиёс ҳисса қўшишига умид қилган ҳолда, уларга соғлиқ тилаб қоламиз.

Ветеранам узбекского спорта предоставлены необходимые медицинские средства
В это непростое время благородные качества нашего народа — забота о пожилых людях, оказание всесторонней помощи нуждающимся семьям, посещать больных людей, становится важным как никогда. Подтверждением тому является активное участие многих организаций в благотворительных делах.
Сегодня по инициативе Национального олимпийского комитета Узбекистана Совет ветеранов спорта бесплатно предоставили необходимые медицинские средства, антисептики, маски и лекарства ветеранам спорта нашей страны, которые во время карантина не выходят на улицу и основное время проводят в кругу семьи. В свою очередь такая забота очень обрадовала ветеранов и они поблагодарили правительство страны за оказанное им внимание.
-Сегодня оставаться дома, важно как никогда, особенно, пожилым людям в семье, — говорит ветеран Рахмонберди Ахмедов. –Особенно нас порадовало, то что в такое трудное для всех время вы не забыли нас и посетили. Мы очень благодарны нашему правительству за оказанное нам внимание, за то, что они всегда нам помогают.
-Здоровье человека, важнее всего, всё остальное не столь важно, по сравнению с ним, — сказал опытный тренер Эркин Гиязов. – Поэтому мы полностью соблюдаем режим карантина и проводим время дома вместе с семьёй. Мы искренне благодарны за визит Совета ветеранов спорта, а также всему спортивному сообществу. Мы были очень тронуты обращением нашего Уважаемого Президента. Ветераны спорта готовы оказать поддержку по мере возможности в борьбе с коронавирусом, в укреплении здоровья наших соотечественников. Мы очень гордимся нашим Президентом.
Мы надеемся что бесценный и уникальный опыт ветеранов, который они копили годами, станет неотъемлемой частью развития спорта в Узбекистане и желаем им крепкого здоровья и долгих лет жизни.