Инвестиция ва ташқи савдо фаолияти прогнозларини таъминлаш ва коронавирус пандемиясининг Ўзбекистон иқтисодиётига таъсирини камайтириш бўйича чора-тадбирлар муҳокама қилинди
2020-04-04 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 3 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков раҳбарлигида инвестиция ва экспорт фаолиятининг белгиланган параметрларини сўзсиз бажаришга қаратилган чора-тадбирлар ҳамда Республиканинг иқтисодиёти ва инвестиция муҳитига коронавирус пандемиясининг салбий оқибатларини минималлаштириш муҳокама қилишга бағишланган видеоконференция шаклида йиғилиш бўлиб ўтди.
Видеоконференция алоқада, шунингдек Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Транспорт вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси раҳбарлари ҳамда Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари, вилоятлар, Тошкент шаҳри ҳокимликлари ва Қорақалпоғистон Республикаси раҳбарлари ҳам иштирок этишди.
Видеоконференция давомида қатнашчилар ҳозирги шароитда дуч келаётган муаммолар, хусусан, эпидемиологик вазият туфайли экспорт шартномаларини бажармай қолиш хавфи ва инвестиция лойиҳаларини амалга оширишдаги кечикишларни муҳокама қилдилар. Ҳудудлар ва тармоқларда экспорт салоҳиятини ривожлантириш бўйича Республика комиссиясининг Хоразм, Фарғона, Андижон, Наманган ва Сурхондарё  вилоятларида амалга оширган фаолияти давомида ушбу қийинчиликларнинг аксарият тадбиркорларда мавжудлиги аниқланди.
Уларни ечиш учун идоралараро ҳамкорликнинг мутлақо янги, ностандарт форматини жорий этиш орқали элчихоналар, тегишли вазирликлар ва маҳаллий ҳокимликлар фаолиятини синхронлаштиришни таъминлаш зарурлиги таъкидланди. Мавжуд глобал эпидемиологик вазиятни ҳисобга олган ҳолда, Ташқи ишлар вазирлигини халқаро ҳамкорлик ҳамда Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари учун масъул бўлган асосий орган сифатида жалб этишни кучайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Масъул органларнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш зарур бўлган аниқ йўналишлар белгилаб олинди: транспорт ва логистика соҳасидаги чекловлар билан боғлиқ тадбиркорларнинг муаммоларини ҳал қилиш, инвестиция лойиҳаларини ўз вақтида амалга оширишни таъминлаш мақсадида хом ашё ва хорижий мутахассисларни Ўзбекистонга юбориш, ватандошларни қайтариш, молиявий-техник ва грант ҳамкорлик соҳасида ҳамкор-давлатлар ҳукуматлари, халқаро ташкилотлар ва халқаро молия институтлари билан ҳамкорликни фаоллаштириш, шунингдек, олий даражадаги ташрифларга тайёргарлик кўриш жараёнида ҳамкор давлатлар билан инвестиция ва савдо-иқтисодий масалаларни ўрганишга диққатларини қаратишлари зарурлиги таъкидланди.
Шунингдек, Дипломатик ваколатхоналар раҳбарларига COVID -19 тарқалиши билан боғлик мавжуд вазиятни ҳисобга олган ҳолда, олий даражадаги ташрифлар доирасида эришилган келишувларнинг бажарилишини таъминлаш бўйича "Йўл хариталари"ни янгилаш ва уларнинг доимий мониторингини олиб бориш, вазирликлар ва идораларга эса тадбиркорлар ва экспортчиларнинг юзага келаётган муаммоларини ҳал қилишда ҳудудлар билан яқиндан ишлашни давом эттириш топшириғи берилди.

Обсуждены меры по обеспечению прогнозов инвестиционной и внешнеторговой деятельности и снижения влияния пандемии коронавируса на экономику Узбекистана
2020-04-04 | Экономика
3 апреля текущего года под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось совещание в формате видеоконференции, посвященное обсуждению мер, направленных на безусловное выполнение установленных параметров инвестиционной и экспортной деятельности и минимизацию влияния негативных последствий пандемии коронавируса на экономику и инвестиционный климат Республики.
На связи также находились руководители Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства иностранных дел, Министерства транспорта, Государственного таможенного комитета, главы дипломатических миссий Узбекистана за рубежом, органов местной власти областей, г.Ташкента и Республики Каракалпакстан.
В ходе видеоконференции участники обсудили проблемы, с которыми сталкиваются предприниматели в текущих условиях, а именно возникшие в связи с эпидемиологической обстановкой риски неисполнения экспортных контрактов и задержки в реализации инвестиционных проектов. Наличие данных сложностей было выявлено у большинства предпринимателей в ходе работы Республиканской комиссии по развитию экспортного потенциала регионов и отраслей в Хорезмской, Ферганской, Андижанской, Наманганской и Сурханданьинской областях.
Было отмечено, что для их решения необходимо обеспечить синхронизацию работы посольств, профильных министерств и органов местной власти за счет внедрения принципиального нового, нестандартного формата межведомственного взаимодействия. Ввиду сложившейся глобальной эпидемиологической ситуации была подчеркнута важность повышения степени вовлечения в данное взаимодействие Министерства иностранных дел, как ключевого органа, ответственного за сферу международного сотрудничества, а также дипломатических миссий Узбекистана за рубежом.
Были обозначены конкретные направления, в которых требуется сосредоточить усилия ответственных органов: решение проблем предпринимателей, связанных с ограничениями в транспортно-логистической сфере, отправка в Узбекистан сырья и зарубежных специалистов в целях обеспечения своевременной реализации инвестиционных проектов, репатриация соотечественников, активизация взаимодействия с правительствами стран-партнеров, международными организациями и международными финансовыми институтами в сфере финансово-технического и грантового сотрудничества, а также проработка вопросов инвестиционного и торгово-экономического характера со странами-партнерами в рамках подготовки к визитам на высшем уровне.
Главам дипломатических миссий было также дано поручение обновить “Дорожные карты” по обеспечению реализации договоренностей, достигнутых в рамках визитов на высшем и высоком уровнях с учетом текущей ситуации с распространением COVID-19 и обеспечить их постоянный мониторинг, а министерствам и ведомствам – продолжить тесную работу с регионами по решению возникающих проблем предпринимателей и экспортеров.