Шавкат Мирзиёев: бирорта ҳам тадбиркорни ўз ҳолига ташлаб қўймаймиз
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 3 апрель куни коронавирус пандемияси келтириб чиқарган инқирозга қарши курашиш шароитида тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Халқаро экспертларнинг ҳисоб-китобларига кўра, пандемия дунё иқтисодиётига 2 триллион доллардан зиёд зарар етказиши кутилмоқда. Ҳамма жойда савдо алоқалари, кўплаб хизматлар тўхтаб қолган.
Мамлакатимизда ушбу инқироз иқтисодиётга кескин салбий таъсирининг олдини олиш мақсадида зарур чора-тадбирлар кўрилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг фармон ва қарорлари қабул қилиниб, бизнес тузилмаларга кўплаб имтиёз ва преференциялар берилди.
Бугунги йиғилишда Президентимиз корхоналарнинг изчил ишлашига кўмаклашиш, барча имконият ва захираларни тўлиқ сафарбар этиш зарурлигини таъкидлади.
– Битта корхона фаолиятини тўхтатишига ҳам “фавқулодда ҳолат” деб қаралиши керак. Чунки бу корхоналар қанчадан-қанча иш ўринлари ва оилалар даромадини таъминламоқда. Йил бошида барча ҳокимлар тадбиркорликни ривожлантириши бўйича мурожаат қабул қилиб, катта марраларни белгилаб олган эдик. Ҳозир синов даври. Қайси ҳоким ҳисоб-китобини жой-жойига қўйиб, ички резерв, яратилаётган имкониятлардан тўғри фойдаланса, бу марраларга, албатта, эришади. Тадбиркорларни ҳар тарафлама қўллаб-қувватлаш, мушкулини осон қилиш ва барча зарур шароитларни яратиб бериш ҳозирги пайтда ҳар доимгидан ҳам муҳим, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ялпи ички маҳсулотнинг асосий қисми ва аҳоли бандлигини таъминлайдиган 2 мингдан ортиқ йирик корхона фаолияти умуман тўхтамаслиги кераклиги таъкидланди. Бунинг учун уларнинг ҳар бирига Президент маслаҳатчилари, Бош вазир ўринбосарлари, вазирлик, идора ва банклар раҳбарлари масъул этиб бириктирилди. Ушбу корхоналарда карантин тартиб-қоидаларига қатъиян амал қилган ҳолда, Республика махсус комиссиясининг қарорларига риоя этган ҳолда иш ташкил этилади. Бириктирилган раҳбарлар корхоналарга инфратузилма ва хомашё таъминоти, маҳсулот ва ишчиларни ташиш, солиқ, кредит, божхона масалаларида амалий ёрдам бериб боради.
Туман ва шаҳар сектор раҳбарлари ўз ҳудудидаги корхоналарни оталиққа олиб, улар билан мунтазам равишда бирма-бир ишлайди. Туман Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш бўлимида штаб ташкил этилиб, ҳар бир тадбиркорнинг муаммоси ҳал этиб борилади.
– Ҳамма шуни яхши билиши керак: бирорта ҳам тадбиркорни ўз ҳолига ташлаб қўймаймиз, – деди давлатимиз раҳбари.
Айтиб ўтилганидек, пандемия оқибатлари оғир таъсир қиладиган ушбу корхоналар билан алоҳида ишлаш зарур. Молиявий қийинчиликка дуч келган корхоналар раҳбарлари имтиёз олиш учун банк ва солиқ идораларида сарсон бўлиб юрмаслиги керак.
Инқирозга қарши курашиш жамғармасидан ижтимоий соҳа ва бошқа инфратузилма объектлари қурилишига қўшимча 3,6 триллион сўм ажратилди. Бу маблағлар, энг аввало, ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантиришга йўналтирилади. Хусусан, 152 та лойиҳанинг муаммолари ҳал қилинса, 10 мингдан зиёд янги иш ўрни яратилади.
Видеоселектор йиғилишида экспорт масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Юкларни темир йўл орқали контейнерда ташиш, станцияларда рефрижератор секцияларини кўпайтириш зарурлиги қайд этилди. Мутасаддиларга мева-сабзавотлар, тўқимачилик ва электротехника маҳсулотлари, қурилиш материаллари экспорти бўйича ҳар бир корхона муаммосини тезкор ҳал қилиб бориш юзасидан тошириқлар берилди.
Аҳолини зарур истеъмол товарлари, озиқ-овқат, дори ва гигиена маҳсулотлари билан таъминлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Юртимиздаги 358 та деҳқон бозори ва улардаги “Элга хизмат” корхонасини жалб этиб, маҳаллаларда соддалаштирилган кўчма савдони йўлга қўйиш чоралари белгиланди.
Қолаверса, аҳоли ихтиёрида 4,5 миллионта томорқа хўжалиги бор. Шу кунларда улардан ҳам маҳсулот олина бошлайди. Бу одамларга қўшимча даромад, халқимизга ризқ-рўз манбаи. Шу боис томорқадан маҳсулотларни сотиб олувчиларга карантинга амал қилган ҳолда эркин ҳаракатланиши учун шароит яратиш бўйича кўрсатма берилди.
Маълумки, карантиннинг илк кунлариданоқ халқимиз жипслашиб, саховатпеша инсонлар ёлғиз кексалар, эҳтиёжманд оилаларга ёрдам қўлини чўзиб келмоқда. Ушбу саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш ва хавфсизлик қоидаларини таъминлаган ҳолда амалга ошириш мақсадида хайр-эҳсонлар Тошкент шаҳридаги “Ўзэкспомарказ”да жамланмоқда ҳамда колл-центрга келиб тушган мурожаатлар асосида маҳалла вакиллари ва кўнгиллилар гуруҳлари томонидан эҳтиёжманд оилаларга тарқатилмоқда. Бунинг учун 20 та “Дамас” автомашинаси ажратилиб, барча ҳимоя воситалари билан таъминланган.
Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлигига шундай тартибни вилоят марказларида ҳам ташкил этиш бўйича кўрсатма берилди.
Савдо-саноат палатаси, “Ҳунарманд” уюшмасига тижорат банклари билан биргаликда бу йил ҳунармандчилик лойиҳалари учун ажратилган 50 миллион доллар кредит маблағларининг эгаларига тўлиқ етиб боришини таъминлаш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда давлат бюджети тушумлар прогнозининг бажарилишига оид масалалар ҳам атрофлича муҳокама қилинди.
Жорий йилнинг биринчи чорагида бюджетга 24 триллион сўм солиқ ва 4,8 триллион сўм божхона тушумлари йиғилиб, барча ҳудудларда даромадлар прогнози тўлиқ бажарилган.
Масалан, иккинчи чоракда табиий газ сотиш ҳажми камайиши, миснинг жаҳон бозоридаги нархи пасайиши каби омиллар ҳисобига бюджетга солиқ тушуми биринчи чоракка нисбатан 1,4 триллион сўмга камайиши ҳисоб-қитоб қилинмоқда. Бундай ҳолат божхона тушумларида ҳам кузатилади.
Бу вазият молия, солиқ, божхона ва бошқа иқтисодий комплекс идораларидан юқори даражада сафарбарликни талаб этади. Шу боис мутасадди раҳбарлар корхона ва тадбиркорларнинг мунтазам ишлашига кўмаклашиб, тушумларни кўпайтириш чораларини кўриши муҳимлиги таъкидланди.
Видеоселектор орқали ҳар бир мутасадди вазирлик, идора, ташкилот раҳбарлари ва Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси, вилоятлар ҳокимларининг кун тартибида белгиланган масалалар юзасидан ҳисоботлари эшитилди.

Президент: ни один предприниматель не будет оставлен наединe с бедой
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 3 апреля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам поддержки предпринимательства в условиях противодействия кризису, вызванному пандемией коронавируса.
По подсчетам международных экспертов, ущерб мировой экономики составит более 2 триллионов долларов. Повсеместно наблюдается прекращение торговых связей, оказания услуг.
В нашей стране принимаются необходимые меры по предотвращению негативного воздействия данного кризиса на экономику. Соответствующими указами и постановлениями главы государства бизнес-структурам предоставлено множество льгот и преференций.
На сегодняшнем совещании Президент отметил необходимость содействия бесперебойной работе предприятий, полной мобилизации всех возможностей и резервов.
– Даже один случай приостановки деятельности предприятия должен восприниматься как чрезвычайный. Ибо предприятия обеспечивают рабочие места и доходы семей. В начале года все хокимы выступили с обращениями по развитию предпринимательства и поставили большие цели. Ныне – время испытаний. Поставленных целей достигнет тот хоким, который все правильно рассчитал, правильно пользуется внутренними резервами, создаваемыми возможностями. Всемерная поддержка предпринимателей, облегчение их забот и создание всех необходимых условий сегодня важны как никогда, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнута важность продолжения деятельности более 2 тысяч крупных предприятий, обеспечивающих основную часть валового внутреннего продукта и занятость населения. Для этого за каждым из них будут закреплены советники Президента, заместители Премьер-министра, руководители министерств, ведомств и банков. Работа на предприятиях будет организована с соблюдением требований карантина и в соответствии с решениями Специальной республиканской комиссии. Ответственные руководители будут оказывать предприятиям практическую помощь в решении проблем инфраструктуры и снабжения сырьем, транспортировки продукции и работников, налоговых, кредитных, таможенных вопросов.
Руководители секторов в районах и городах будут тесно взаимодействовать с предприятиями на закрепленной территории. В районных отделах экономического развития и сокращения бедности будут организованы штабы, которые будут заниматься решениями проблем предпринимателей.
– Все должны хорошо осознать: предприниматель не будет оставлен наедине с бедой, – сказал глава государства.
На совещании отмечено, что с этими субъектами, для которых последствия пандемии окажутся наиболее тяжелыми, необходимо работать в индивидуальном порядке. Руководители предприятий, столкнувшиеся с финансовыми трудностями, не должны сталкиваться с волокитой и ходить по банкам и налоговым ведомствам для получения льготы.
Из Антикризисного фонда выделено дополнительно 3,6 триллиона сумов на социальную сферу и строительство объектов инфраструктуры. В частности, решение проблем 152 проектов позволит создать свыше 10 тысяч новых рабочих мест.
На видеоселекторном совещании отдельно затронут вопрос экспорта. Отмечена необходимость увеличения контейнерных грузоперевозок железными дорогами, расширения рефрижераторных секций на станциях. Ответственным лицам даны поручения по оперативному решению проблем, связанных с экспортом продуктов питания, текстильной и электротехнической продукции, стройматериалов.
Особое внимание уделено обеспечению населения необходимыми потребительскими товарами, продовольственной продукцией, лекарственными и гигиеническими средствами. Определены меры по налаживанию в махаллях передвижной торговли с привлечением 358 дехканских рынков страны и предприятий “Элга хизмат”.
Более того, в распоряжении населения имеется 4,5 миллиона приусадебных участков. Скоро они начнут давать урожай, который станет источником дополнительного дохода и изобилия. В связи с этим дано указание создать лицам, реализующим продукцию со своего участка, возможность свободного передвижения с соблюдением требований эпидемиологической ситуации.
С первых дней карантина наш народ сплотился, и неравнодушные люди протянули руку помощи одиноким престарелым, нуждающимся семьям. В целях координации этих усилий и осуществления их с соблюдением мер безопасности благотворительная помощь собирается в «Узэкспоцентре» в Ташкенте и на основе поступивших в колл-центр обращений доставляется нуждающимся семьям через представителей махалли и отряды волонтеров. На это выделено 20 автомобилей “Дамас”, обеспеченных всеми защитными средствами.
Министерству по поддержке махалли и семьи указано организовать такой порядок и в областных центрах.
Торгово-промышленной палате и ассоциации “Хунарманд” рекомендовано проконтролировать совместно с коммерческими банками доведение выделенных на проекты ремесленников кредитов на сумму 50 миллионов долларов непосредственно до адресата.
На совещании всесторонне обсуждены вопросы выполнения прогноза поступлений в государственный бюджет.
В первом квартале текущего года в казну поступило 24 триллиона сумов налогов и 4,8 триллиона сумов таможенных сборов, во всех регионах прогноз по доходам был полностью выполнен.
Прогнозируется, что во втором квартале под влиянием таких факторов, как снижение объемов реализации природного газа, снижения мировых цен на медь, поступления в виде налогов снизятся на 1,4 триллиона сумов по сравнению с первым кварталом. Ожидается и сокращение таможенных поступлений.
Это требует высокой степени мобилизации от финансовых, налоговых, таможенных и других ведомств экономического комплекса. Поэтому внимание руководителей особо обращено на необходимость содействия бесперебойной работе предприятий и предпринимателей, принятия мер увеличения поступлений.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей, руководители каждого ответственного министерства, ведомства и организации отчитались по вопросам, обсужденным на совещании.