Ҳимоя ниқоблари ишлаб чиқариш ҳажми ошди
Жорий йил 31 март ҳолатига кўра юртимизда ҳимоя воситаларини ишлаб чиқарувчи корхоналар сони 195 тага етказилди ва 1 март ҳолатига нисбатан 9,3 баробар ошди. Ниқоблар ишлаб чиқаришнинг кунлик ҳажми 2 миллион 640 минг донани ташкил этмоқда.
Шу билан бирга тиббиёт халатлари (комбинезонлар)ни ишлаб чиқариш кунлик 9 минг донани ва тиббиёт докалари 398 минг погон метрни ташкил этмоқда.
Ҳимоя ниқоблари республикамизнинг деярли барча вилоятларида ишлаб чиқарилиб, энг кўп ниқоб Тошкент вилоятида (404 минг дона), Тошкент шаҳрида (283 минг дона), Қашқадарё вилояти (232 минг дона) ишлаб чиқарилмоқда.
Ниқоб ишлаб чиқарувчи корхоналар учталигида Бухоро вилояти -28 та, Тошкент шаҳрида 20 та, Қашқадарё вилоятида 19 та фаолият юритмоқда.
Шуни таъкидлаш керакки, юқорида кўрсатилган корхоналар сони ва ҳажмлар Уюшма томонидан мониторинг ўрнатилган корхоналарга тааллуқли бўлиб, реал ишлаб чиқариш ҳажмлари бу кўрсатгичлардан фарқланиши мумкин.
Ҳозирда бу кўрсаткичларни 5 миллион донага ошириш борасида ишлар олиб борилмоқда, деб хабар беради «Ўзтўқимачиликсаноат» уюшмаси матбуот хизмати.

Растет количество производителей средств индивидуальной защиты
Количество предприятий, производящих защитные маски, достигло 195, что в 9,3 раз больше по сравнению с 1 марта этого же года. Суточное производство масок составляет 2.640.000 единиц.
Производство медицинских халатов (комбинезонов) составляет 9.000 штук в день, медицинской марли – 398.000 погонных метров. Все это выпускают 24 предприятия.
Защитные маски производятся практически во всех регионах страны, а наибольшее их количество - в Ташкентской области (404 тысячи единиц), Ташкенте (283 тысячи), Кашкадарьинской области (232 тысячи).
В тройку лидеров по количеству предприятий-производителей масок вошли Бухарская область (28), Ташкент (20) и Кашкадарьинская область (19).
Следует отметить, что вышеуказанные цифры относятся к предприятиям, в которых установлен мониторинг со стороны Ассоциации «Узтекстильпром».
В настоящее время принимаются меры по увеличению производства масок до 5 миллионов единиц в день, сообщили в пресс-службе Ассоциации.