Коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашишга жалб қилинган тиббиёт ва санитария-эпидемиология хизмати ходимларини қўллаб-қувватлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
2020-03-27 | Ҳужжатлар
Жаҳон миқёсида тиббиёт ва санитария-эпидемиология хизмати ходимлари коронавирус инфекцияси (COVID-19) тарқалишининг олдини олиш, аҳоли саломатлиги ва санитария-эпидемиологик осойишталигини таъминлашда жонбозлик кўрсатишмоқда.
Фуқароларнинг ҳаёти ва соғлиғини муҳофаза қилишга қўшаётган улкан ҳиссаларини ва фидокорона хизматларини эътироф этган ҳолда, коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш ишларига жалб этилган тиббиёт, санитария-эпидемиология хизмати ва бошқа ходимларни қўшимча ижтимоий ва моддий қўллаб-қувватлаш мақсадида:
1. Коронавирус инфекциясидан зарарланган беморлар билан мулоқотга киришадиган, зарарланган беморлар жойлаштирилган объектларда ҳамда коронавирус инфекциясини аниқлаш лабораторияларида фаолият олиб бораётган тиббиёт, санитария-эпидемиология хизмати ва бошқа ходимларга ҳар 14 кунлик фаолият даври учун қуйидаги миқдорларда (солиқлардан ташқари) махсус қўшимча рағбатлантириш тўлови (кейинги ўринларда – махсус тўлов) белгилансин:
врач ходимларга, врач-лаборантларга – 25 миллион сўм;
ўрта тиббиёт ходимларига, ҳамшира-лаборантларга –15 миллион сўм;
кичик тиббиёт ходимларига – 10 миллион сўм;
бошқа ходимларга – 5 миллион сўм.
Инқирозга қарши курашиш республика комиссияси (А.Н.Арипов) бир ҳафта муддатда махсус тўловларни олувчи мазкур бандда назарда тутилган тадбирларга жалб қилинган бошқа ходимларнинг қўшимча рўйхатини тасдиқласин.
2. Белгилансинки, махсус тўловлар карантин амал қиладиган муддат давомида, шу жумладан, жорий йилнинг март ойи учун, ходимнинг ҳар 14 кунлик фаолият даври якунида тўлаб берилади.
3. Коронавирус инфекциясини юқтирган тиббиёт, санитария-эпидемиология хизмати ва бошқа ходимларнинг соғлиғига шикаст етказилганлиги ёки уларнинг оғир аҳволга тушиши ва соғлиғи тикланмаганлиги муносабати билан бир йўла бериладиган қўшимча тўловлар миқдорлари иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш тадбирларига жалб қилинган, зарарланган беморлар билан мулоқотга киришадиган тиббиёт, санитария-эпидемиология хизмати ва бошқа ходимларни юқори ҳимоя даражасига эга бўлган шахсий ҳимоя воситалари комплекти билан мунтазам равишда таъминласин.
5. Мазкур қарор ижроси билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Инқирозга қарши курашиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан амалга оширилсин.
6. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.
2020 йил 26 март
2020 йил “26” мартдаги ПҚ–4652-сон қарорига
илова
Коронавирус инфекциясини юқтирган тиббиёт, санитария-эпидемиология хизмати ва бошқа ходимларнинг соғлиғига шикаст етказилганлиги ёки уларнинг оғир аҳволга тушиши ва соғлиғи тикланмаганлиги муносабати билан бир йўла бериладиган қўшимча тўловлар
МИҚДОРИ
Снимок.PNG
Изоҳ. Ушбу тўловлар қонун ҳужжатлари, шунингдек, жамоа шартномалари ва бошқа локал ҳужжатлар ҳамда меҳнат шартномасига мувофиқ ходимнинг соғлиғига шикаст етказилганлиги ёки бошқа оқибатлар юзага келиши муносабати билан тўланадиган тўловларни сақлаб қолган ҳолда қўшимча равишда амалга оширилади.

О дополнительных мерах по поддержке медицинских работников и работников санитарно-эпидемиологической службы, привлеченных к противодействию распространению коронавирусной инфекции
В целях дополнительной социальной и материальной поддержки медицинских работников, работников санитарно-эпидемиологической службы и других работников, привлеченных к работам по противодействию распространению коронавирусной инфекции, признавая их весомый вклад и самоотверженный труд в дело охраны жизни и здоровья граждан:
1. Установить специальную дополнительную стимулирующую выплату (далее – специальная выплата) медицинским работникам, работникам санитарно-эпидемиологической службы и другим работникам, контактирующим с больными, зараженными коронавирусной инфекцией, ведущим деятельность на объектах размещения зараженных больных и в лабораториях по выявлению коронавирусной инфекции, за каждый четырнадцатидневный период их деятельности (за вычетом налогов) в следующих размерах:
врачебному персоналу, врачам-лаборантам – 25 миллионов сумов;
среднему медицинскому персоналу, медицинским сестрам – лаборантам – 15 миллионов сумов;
младшему медицинскому персоналу – 10 миллионов сумов;
другим работникам – 5 миллионов сумов.
Республиканской антикризисной комиссии (Арипов А.Н.) в недельный срок утвердить дополнительный список других работников – получателей специальных выплат, привлеченных к мероприятиям, предусмотренным настоящим пунктом.
2. Установить, что специальные выплаты производятся на срок действия карантина, в том числе за март текущего года по итогам каждого четырнадцатидневного периода деятельности работника.
3. Утвердить размеры единовременных дополнительных выплат в связи с причинением ущерба здоровью или ухудшением состояния здоровья с непоправимыми последствиями медицинских работников, работников санитарно-эпидемиологической службы и других работников, заразившихся коронавирусной инфекцией, согласно приложению.
4. Министерству здравоохранения Республики Узбекистан обеспечивать на постоянной основе медицинских работников, работников санитарно-эпидемиологической службы и других работников, привлеченных к мероприятиям по противодействию распространению коронавирусной инфекции, вступающих в контакт с зараженными больными, комплектами средств индивидуальной защиты, имеющими высокую степень защиты.
5. Расходы, связанные с реализацией настоящего постановления, произвести за счет средств Антикризисного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.
РАЗМЕРЫ
единовременных дополнительных выплат в связи с причинением ущерба здоровью или ухудшением состояния здоровья с непоправимыми последствиями медицинских работников, работников санитарно-эпидемиологической службы и других работников, заразившихся коронавирусной инфекцией
Размер единовременной выплаты медицинским работникам, работникам санитарно-эпидемиологической службы и другим работникам, заразившимся коронавирусной инфекцией в период работы |
100 миллионов сумов |
Размер единовременной выплаты медицинским работникам, работникам санитарно-эпидемиологической службы и другим работникам |
250 миллионов сумов |
Примечание. Настоящие выплаты производятся дополнительно с сохранением выплат в связи с причинением ущерба здоровью работника либо возникновением других последствий в соответствии с актами законодательства, коллективными договорами, иными локальными актами, а также трудовым договором, заключенным с работником.