Ташқи савдо шартномалари бўйича чекловлар амал қиладиган давр учун енгиб бўлмайдиган кучлар (форс-мажор) ҳолатлари келиб чиқишини тасдиқлашга доир Ўзбекистон Савдо-саноат палатасининг ХАБАРНОМАСИ
2020-03-25 | Иқтисодиёт
Жаҳонда коронавирус пандемияси тарқалиши туфайли уни бартараф этишга қаратилган кескин чораларни кўрилиши ташқи савдо соҳасида енгиб бўлмайдиган кучлар (форс-мажор) ҳолати юзага келиши сабабли ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари томонидан шартномавий мажбуриятларнинг тўлақонли бажарилмай қолишига олиб келмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик Кодексининг 333-моддасига мувофиқ қонунда ёки шартномада бошқача тартиб назарда тутилган бўлмаса, тадбиркорлик фаолиятини амалга оширишда мажбуриятни бажармаган ёки лозим даражада бажармаган шахс мажбуриятни лозим даражада бажаришга енгиб бўлмайдиган куч, яъни фавқулодда ва муайян шароитларда олдини олиб бўлмайдиган вазиятлар (форс-мажор) туфайли имкон бўлмаганлигини исботлай олмаса, жавобгар бўлиши белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2005 йил 15 февралдаги 63-сонли “Енгиб бўлмайдиган кучлар (форс-мажор) ҳолатларини тасдиқлаш механизмини амалга киритиш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ енгиб бўлмайдиган кучлар (форс-мажор) ҳолатларини тасдиқлаш тартиби белгиланган.
Мазкур қарорга мувофиқ енгиб бўлмайдиган кучлар оқибатида шартнома томони мажбуриятларни бажариши учун имконият бўлмаганда шартнома томони енгиб бўлмайдиган кучлар (форс-мажор) ҳолатларини тасдиқлаш тўғрисида сертификат Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан берилади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2005 йил 15 февралдаги 63-сонли қарори билан тасдиқланган Енгиб бўлмайдиган кучлар (форс-мажор) ҳолатларини тасдиқлаш тартиби тўғрисидаги Низомнинг 2-бандига мувофиқ енгиб бўлмайдиган кучлар (форс-мажор) ҳолатлари - бу томонларнинг иродаси ва фаолиятларига боғлиқ бўлмаган табиат ҳодисалари (зилзила, кўчки, бўрон, қурғоқчилик ва бошқалар) ёки ижтимоий-иқтисодий ҳолатлар (уруш ҳолати, қамал, давлат манфаатларини кўзлаб импорт ва экспортни тақиқлаш ва бошқалар) сабабли юзага келган шароитларда томонларга қабул қилинган мажбуриятларни бажариш имконини бермайдиган фавқулодда, олдини олиб бўлмайдиган ва кутилмаган ҳолатлар саналади.
Шу билан бирга Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик Кодексининг 333-моддаси 3-хатбошисига мувофиқ форс-мажор ҳолатларига қарздорнинг шартлашувчи шериклари томонидан мажбуриятларнинг бузилиши, мажбуриятни бажариш учун зарур товарларнинг бозорда йўқлиги ва қарздорда зарур пул маблағларининг бўлмаганлиги каби вазиятлар кирмаслиги белгиланган.
Маҳаллий тадбиркорлик субъектлари енгиб бўлмайдиган кучлар оқибатида ташқи савдо шартномаларидаги мажбуриятларини бажариш имконияти бўлмаганда енгиб бўлмайдиган кучлар (форс-мажор) ҳолатлари тасдиғини олиш учун Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ёки Ўзбекистон Савдо-саноат палатасига қуйидаги ҳужжатлар билан мурожаат қилишлари лозим:
• енгиб бўлмайдиган кучлар ҳолатларини тасдиқлаш учун манфаатдор томоннинг енгиб бўлмайдиган кучлар ҳолатлари кўрсатилган ёзма аризаси;
• хорижий ҳамкор билан тузилган экспорт/импорт шартномаси ҳамда шартномага спецификацияларнусҳалари;
• шартнома бўйича бажарилган мажбуриятлар ҳажмлари тўғрисида маълумотлар;
• енгиб бўлмайдиган кучлар ҳолатларини тасдиқлаш тўғрисида сертификат олиш учун йиғим тўланганлигини тасдиқловчи тўлов ҳужжати нусҳаси.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги енгиб бўлмайдиган кучлар (форс-мажор) ҳолатларини тасдиқлаш учун тақдим этилган ҳужжатларни кўриб чиқиб, агар форс-мажор ҳолати юз берганлиги тасдиқланса, уни асосида бир кун муддатда тадбиркорлик субъектларига тегишли сертификатни расмийлаштириб беради.
Мазкур масалада мурожаат учун:
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг +99871 71 238-50-23 ва 238-50-22 телефонлари;

Уведомление Торгово-промышленной палаты Узбекистана о подтверждении наступления на период действия ограничений событий непреодолимой силы («форс-мажор»)
2020-03-25 | Экономика
Принимаемые меры по предотвращению дальнейшего распространения пандемии коронавируса в мире приводит к возникновению в сфере внешней торговли обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор) из-за которых участники внешнеэкономической деятельности не могут выполнить принятые на себя обязательства.
В соответствии со Статьей 333 Гражданского кодекса Республики Узбекистан если иное не предусмотрено законом или договором, лицо, не исполнившее или ненадлежащим образом исполнившее обязательство при осуществлении предпринимательской деятельности, несет ответственность, если не докажет, что надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (форс-мажор).
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О введении в действие механизма подтверждения обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор)» №63 от 15 февраля 2005г. утверждено Положение о порядке подтверждения обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор).
На основании указанного постановления подтверждение обстоятельств непреодолимой силы производится Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан путем выдачи соответствующего сертификата.
Вместе с тем, в соответствии с пунктом 2 Положения о порядке подтверждения обстоятельств непреодолимой силы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики №63 от 15 февраля 2005г. к обстоятельствам непреодолимой силы (форс-мажор) относятся чрезвычайные, непредотвратимые и непредвиденные при данных условиях обстоятельства, вызванные природными явлениями (землетрясения, оползни, ураганы, засухи и др.) или социально-экономическими обстоятельствами (состояние войны, блокады, запреты на импорт и экспорт в государственных интересах и др.), не зависящими от воли и действий сторон, в связи с которыми они не могут выполнить принятые обязательства.
В соответствии с подпунктом 3 статьи 333 Гражданского кодекса Республики Узбекистан к форс-мажорным обстоятельствам не относятся, в частности, нарушение обязанностей со стороны контрагентов должника, отсутствие на рынке нужных для исполнения товаров, отсутствие у должника необходимых денежных средств.
Местные субъекты предпринимательства для которых исполнение обязательств по внешнеторговым контрактам оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы за получением подтверждения обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор) могут обратиться в Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан либо в Торгово-промышленную палату Узбекистана с предоставлением следующих документов:
• письменное заявление заинтересованной стороны с указанием обстоятельств непреодолимой силы;
• копии договоров и спецификаций к договорам заверенные в установленном порядке;
• сведения об объемах выполненных обязательств по договору;
• копия платежного документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу сертификата о подтверждении обстоятельств непреодолимой силы.
Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан рассматривает представленные документы и в случае подтверждения наступления обстоятельств непреодолимой силы в однодневный срок оформляет соответствующий сертификат субъектам предпринимательства.
По данному вопросу можно обратиться в:
Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан по телефонам +99871 238-50-23 и 238-50-22;