“Ўзбекнефтгаз”: Марказлашган маълумотлар алмашинуви маркази яратилмоқда
“Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили” муносабати билан “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамиятида ҳам режалаштириш соҳасида рақамли технологиялардан фойдаланиш борасида етарли ишлар амалга оширилмоқда.
Аввало, барча бўлинмалар учун умумий ахборот марказини бошқаришнинг марказлаштирилишини ҳисобга олган ҳолда, “Ўзбекнефтгаз” АЖ АКТ департаменти Маълумотлар марказини (ЦОД) қуришни бошлади.
Бугунги кунга қадар марказ қурилишиниг биринчи босқичи якунланди ҳамда сервер ускуналар ўрнатилди.
Шунингдек, совутиш тизимлари, сигнализация тизимлари, видео назорати ва ёнғинга қарши тизимлар билан жиҳозлаш ишлари якунланди.
Корпоратив домен, электрон почта серверлари, бошқа бўлинмалар билан алоқани таъминлайдиган марказий маршрутизатор каби асосий ахборот хизматлари ҳам ўрнатилди.
Бундан ташқари, нефт ва газ саноатини бошқариш учун келажакдаги улкан ахборот тизимининг хатоларга чидамлилигини таъминлаш учун захира маълумот марказининг қурилиш лойиҳаси бошланди.

"Узбекнефтегаз": Создается централизованный центр обмена данными
В Год развития науки, просвещения и цифровой экономики в АО "Узбекнефтегаз" проводится соответствующая работа по использованию цифровых технологий в сфере управления и планирования.
Ввиду проведения работы по централизации управления общим информационным пространством для всех подразделений, Общество, силами собственного ИКТ департамента, приступило к строительству собственного ЦОД (центра обработки данных).
На сегодняшний день закончен первый этап развертывания: оборудована серверная комната, системы охлаждения, сигнализации, видеонаблюдения и пожаротушения.
Перенесены базовые информационные сервисы, такие как корпоративный домен, почтовый сервер, центральный маршрутизатор, обеспечивающий связь с остальными подразделениями.
Кроме того, началось проектирование резервного ЦОД АО «Узбекнефтегаз» для обеспечения максимального уровня отказоустойчивости будущей огромной информационной системы управления нефтегазовой отрасли.