2020-03-25 | Соғлиқни сақлаш
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти тавсияларига кўра, тўловларни амалга оширишда нақд пуллардан фойдаланиш вирус тарқалишига олиб келувчи каналлардан бири бўлиши мумкин. Вирус қоғоз шаклидаги ташувчиларда 3-4 кун яшаши маълум қилинган.
Шундан келиб чиққан ҳолда, Марказий банкнинг ҳудудий Бош бошқармаларидаги ва тижорат банкларидаги нақд пуллар сақланадиган пул омборхоналари ва қайта санаш кассалари ҳудудий санитария-эпидемиологик осойишталик марказлари томонидан вақти-вақти билан (ҳафтада 1-2 маротаба) дезинфекция қилинмоқда.
Бунга қўшимча равишда, барча банк муассасаларига:
- банк кассаларига келиб тушган нақд пулларни камида бир ҳафта муддатда пул омборхоналарида алоҳида (хонада ёки стеллажларда) сақлаш;
- ушбу нақд пулларни мижозларга чиқим қилишда пул боғламининг накладкасида қайд этилган санага эътибор қаратиш тавсия этилади.
Нақд пуллар карантинда сақланаётган даврда қўшимча нақд пулларга эҳтиёж юзага келган тақдирда, Марказий банкнинг ҳудудий Бош бошқармалари томонидан етказиб берилади.
Бироқ, банкдан чиққан нақд пулларнинг муайян давр мобайнида аҳоли ва тадбиркорлар қўлида муомалада юриши, айрим ҳолларда битта банкнотнинг қўлдан-қўлга ўтиши оқибатида банкларга келиб тушиши узоқ муддатга чўзилиб кетиши эҳтимоли юқори.
Ҳозирда айрим савдо нуқталарида товарларни онлайн харид қилиш, тўловларни нақд пулсиз шаклда амалга ошириш, мобиль иловалар орқали коммунал ва айрим бир марталик тўловларни тўлаш имкониятлари яратилган.
Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда, карантин даврида аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига:
- тўловларни нақд шаклда амалга ошириш ва қабул қилишдан чекланиш;
- нақд пулсиз (шу қаторда контактсиз тўлов карталари орқали) ҳисоб-китоблардан кенг фойдаланиш ва фойдаланилган банк картасини тиббиёт спирти ёки бошқа антисептик воситалар билан артиб, дезинфекция қилиб туриш;
- шунингдек, тўловларни амалга оширишда имкон қадар банкларнинг масофавий хизматларидан, жумладан интернет-банкинг, мобиль иловалари ҳамда тўлов ташкилотларининг дастурларидан кенг фойдаланиш тавсия этилади.

ЦЕНТРАЛЬНЫЙ БАНК РЕКОМЕНДУЕТ!
Согласно рекомендациям Всемирной организации здравоохранения, использование наличных денег при осуществлении платежей может быть одним из каналов, ведущих к распространению вируса. Сообщается, что продолжительность жизни вируса на бумажных носителях может составлять до 3-4 дней.
Исходя из этого, региональными санитарно-эпидемиологическими учреждениями в хранилищах денег и кассах пересчета денег территориальных Главных управлений Центрального банка и коммерческих банков периодически (1-2 раза в неделю) производится дезинфекция.
Кроме того, всем банковским учреждениям рекомендовано:
- хранить поступившие в кассы банков наличные деньги в отдельном хранилище (в помещениях либо на стеллажах) не менее одной недели;
- обращать при выдаче этих наличных средств клиентам внимание на дату, проставленную на накладке денежной упаковки.
В случае возникновения необходимости в дополнительных наличных средствах в период их хранения на карантине, наличные деньги доставляются территориальными Главными управлениями Центрального банка.
Однако существует высокая вероятность того, что отдельные банкноты, когда-то поступившие из банка и в течение длительного периода времени находящиеся у населения и предпринимателей в обращении, в некоторых случаях, могут поступать обратно в банки после длительного периода времени.
В настоящее время в некоторых торговых точках существуют возможности осуществления онлайн-покупок, осуществления безналичных платежей, оплаты коммунальных услуг и отдельных разовых платежей через мобильные приложения.
С учетом вышеизложенного, населению и хозяйствующим субъектам в карантинный период рекомендуется:
- ограничить осуществление платежей и получение оплаты в наличной форме;
- широкое использование безналичных расчетов (в т.ч. картами бесконтактных платежей), а также обработка и дезинфицирование банковских карт после использования медицинским спиртом или другими антисептическими средствами;
- максимальное использование удаленных сервисов банков, в том числе интернет-банкинга, мобильных приложений и приложений платежных организаций при осуществлении платежей.