Хорижий давлат ва ҳукумат раҳбарлари Президент Шавкат Мирзиёевни Наврўз байрами билан табрикламоқда
Наврўз байрами муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев номига хорижий давлатлар ва ҳукуматлар раҳбарларидан самимий қутловлар келмоқда.
Наврўз айёми муносабати билан самимий табрикларимни қабул қилгайсиз.
Тинчлик ва аҳиллик рамзи бўлмиш Наврўз дўст халқларимизга эзгулик ва қут-барака келтирсин.
Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги ўзаро манфаатли муносабатлар икки томонлама ва кўп томонлама йўналишларда бундан буён ҳам ривожланиб боришига ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, масъулиятли фаолиятингизда муваффақиятлар, қардош ўзбек халқига эса тинчлик ва фаровонлик тилайман.
Қозоғистон Республикасининг
Биринчи Президенти – Элбоши
Муҳтарам Шавкат Миромонович, қадрли қардошим!
Халқаро Наврўз айёми муносабати билан Сизга ва Сиз орқали қардош Ўзбекистон халқига самимий табрикларимни йўллашга ҳамда фаровонлик ва равнақ тилашга ижозат бергайсиз.
Тинчлик, яхши қўшничилик, бирдамлик ва табиат билан уйғунликни ифода этувчи Наврўз байрами янги кун, янги ҳаёт элчисидир. Бутун инсоният бой маданий меросининг ажралмас қисми сифатида эътироф этилган бу қутлуғ айём улуғ инсонийлик тамойилларини ўзида мужассам этиб, халқлар дўстлиги ва ҳамжиҳатлигини мустаҳкамлашда алоҳида аҳамиятга эга.
Ушбу ажойиб байрам Сиз ва қардош Ўзбекистон халқига бахт-саодат, шодлик ва янги зафарлар олиб келсин!
Сиз ва бутун Ўзбекистон халқини файзли Наврўз айёми билан чин дилдан муборакбод этаман.
Инсониятни эзгуликка, фаровонлик ва бунёдкорликка даъват этиш Наврўзга хос ажойиб ҳусусиятдир. Туркий олам учун ягона бўлган ушбу қутлуғ айём мамлакатларимиз қардошлигини янада мустаҳкамлаб, қувонч ва барака олиб келсин.
Ишончим комил, биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз билан мустаҳкам дўстлик ва яхши қўшничиликка асосланган Қозоғистон-Ўзбекистон стратегик шериклиги халқларимиз фаровонлиги йўлида жадал ривожланиб бораверади.
Ушбу айём кунларида, муҳтарам Шавкат Миромонович, мамлакатингиз ёрқин келажагига қаратилган олижаноб ташаббус ва саъй-ҳаракатларингизга муваффақиятлар, Ўзбекистон халқига фаровонлик ва равнақ тилайман.
Сизни ва биродар Ўзбекистон аҳлини халқаро Наврўз байрами билан самимий муборакбод этиб, энг эзгу тилакларимни йўллаш менга катта мамнуният бахш этади.
Наврўз байрами уни нишонлайдиган халқларнинг қадимий ва умумий маданий мероси сифатида дўстлик, ўзаро ҳурмат ва ишонч, бирдамлик ва ҳамкорлик ришталарини мустаҳкамлаб, биродар элларимизнинг янада яқин бўлишига хизмат қилмоқда.
Аминманки, бундан буён ҳам мамлакатларимиз ўртасидаги дўстона алоқалар ва кўп қиррали ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўлида биргаликда ҳаракат қиламиз.
Ушбу қутлуғ аём кунларида Сизга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат, дўст Ўзбекистоннинг янада тараққий этиши ва равнақ топиши йўлида давлат раҳбари сифатидаги фаолиятингизда муваффақиятлар тилайман.
Қирғизистон халқи номидан ва шахсан ўз номимдан Сизни ва бутун Ўзбекистон аҳлини Наврўз билан муборакбод этаман!
Марказий Осиё халқлари қадим-қадимдан ушбу айёмни алоҳида эъзозлаган. Меҳнатсеварлик, аҳиллик ва ҳамжиҳатлик рамзи бўлмиш Наврўзни элларимиз умид ва эзгу ниятлар билан кутиб олмоқда.
Қирғиз Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшничиликка асосланган ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва стратегик шериклик муносабатлари бундан буён ҳам икки давлат манфаатлари йўлида изчил ривожланиб боришига қатъий ишонаман.
Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик ва давлат раҳбари сифатидаги фаолиятингизда муваффақиятлар, қардош Ўзбекистон халқига эса фаровонлик ва равнақ тилайман.
Сооронбай Жээнбеков,
Озарбайжон халқи номидан ва ўз номимдан Сизга ва Сиз орқали бутун Ўзбекистон халқига Наврўз байрами муносабати билан энг эзгу тилакларимни қабул қилгайсиз.
Янгиланиш ва табиат уйғониши рамзи бўлмиш ушбу файзли байрам одамларни яхшилик қилишга чақиради.
Аминманки, ушбу баҳорий айём Наврўз анъаналарини эъзозловчи халқларимизга яхши кайфият, қувонч ва қут-барака келтиради.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизга мустаҳкам соғлик, фаолиятингизда зафарлар, қардош Ўзбекистон халқига эса тинчлик ва фаровонлик тилайман.
Ҳурмат ила,
Илҳом Алиев,
Озарбайжон Республикаси Президенти
Шунингдек,
Фаластин Президенти Маҳмуд Аббос
Саудия Арабистони Подшоҳи Салмон ибн Абдулазиз Ол Сауд
Саудия Арабистони Подшоҳлиги валиаҳди, Вазирлар Кенгаши раиси ўринбосари, мудофаа вазири Муҳаммад ибн Салмон ибн Абдулазиз Ол Сауд
Бирлашган Араб Амирликлари Вице-президенти, Бош вазири, Дубай амирлиги ҳокими Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум
Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазири ўринбосари, ички ишлар вазири Шайх Сайф бин Зоид Ол Наҳаён ва бошқалар табрик йўллаган.

Лидеры зарубежных стран поздравляют Президента Шавката Мирзиёва по случаю праздника Навруз
На имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают искренние поздравления от глав государств и правительств по случаю праздника Навруз.
Примите мои искренние поздравления по случаю весеннего праздника Наурыз.
Пусть праздник Наурыз, символизирующий мир и согласие, принесет добро и изобилие нашим дружественным народам.
Убежден, что взаимовыгодные отношения между Казахстаном и Узбекистаном, будут и дальше развиваться в двустороннем и многостороннем форматах.
Пользуясь данной возможностью, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам крепкого здоровья, успехов в Вашей ответственной работе, а братскому узбекскому народу – мира и процветания.
Нурсултан Назарбаев
Первый Президент Республики Казахстан - Елбасы
Уважаемый Шавкат Миромонович, мой дорогой брат!
Имею честь направить Вам и в Вашем лице всему братскому народу Узбекистана свои сердечные поздравления и наилучшие пожелания благополучия и процветания по случаю Международного праздника Новруз.
Новруз-байрам, символизирующий мир, добрососедство, солидарность и гармоничную жизнь с природой, является вестником нового дня, нового начала. Этот светлый праздник, признанный как неотъемлемая часть богатого культурного наследия всего человечества, заключая в себе высокие гуманистические идеалы, имеет особое значение в укреплении дружбы и единства между народами.
Пусть этот замечательный праздник будет ознаменован для Вас и для всего братского народа Вашей страны счастьем, радостью и новыми успехами!
От всей души поздравляю Вас и весь народ Узбекистана с прекрасным праздником Наурыз.
Наурыз обладает особым достоинством, которое порождает доброту человечества, процветание и яркое творчество. Пусть этот прекрасный, единый для всего тюркского мира праздник еще больше укрепит братство наших стран и принесет радость и достаток.
Убежден, что благодаря нашим совместным усилиям стратегическое партнерство Казахстана и Узбекистана, основанное на крепкой дружбе и добрососедстве, будет динамично развиваться на благо наших народов.
В этот знаменательный праздник, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам успехов в Ваших благородных начинаниях и шагах к светлому будущему в Вашей стране, а ее народу – процветания и благополучия.
С большим удовлетворением выражаю Вам и всему дружественному народу Вашей страны мои наилучшие пожелания и искренние поздравления по случаю наступления международного праздника Навруз.
Праздник Навруз как древнее общее культурное наследие жителей его ареала, укрепляя узы дружбы, взаимного уважения, доверия, солидарности и сотрудничества между ними, служит еще большему сближению наших братских народов.
Убежден, что мы и впредь будем прилагать совместные усилия для последовательного углубления отношений дружбы и многогранного сотрудничества между нашими странами.
В эти светлые праздничные дни желаю Вам крепкого здоровья, счастья и успехов в Вашей государственной деятельности на благо дальнейшего прогресса и процветания дружественного Узбекистана.
От имени народа Кыргызстана и от себя лично поздравляю от всего сердца Вас и братский народ Узбекистана с праздником Нооруз.
Страны Центральной Азии издревле относились с большим почтением к этому празднику. Наши народы с надеждой и добрыми намерениями встречают Нооруз – праздник, олицетворяющий торжество труда, единства и согласия.
Глубоко убежден, что взаимовыгодное сотрудничество и стратегическое партнерство между Кыргызской Республикой и Республикой Узбекистан, основанные на дружбе и добрососедстве, будут и впредь последовательно и динамично развиваться во благо интересов двух государств.
Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю крепкого здоровья и успехов в государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана – благополучия и процветания.
По случаю праздника Новруз примите наилучшие пожелания Вам и Вашему народу от моего имени и от имени азербайджанского народа.
Этот замечательный праздник, придающий природе новое убранство и пробуждение, призывает людей к благим деяниям.
Уверен, что этот весенний праздник одарит наши народы, которые чтят богатые традиции Новруза, добрым настроением, радостью и изобилием.
Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья, успехов в Вашей работе, а братскому народу Узбекистана – мира и благосостояния,
Ильхам Алиев,
Президент Азербайджанской Республики
Король Саудовской Аравии Салман ибн Абдулазиз Аль Сауд
Наследный принц, заместитель председателя Совета Министров, министр обороны Саудовской Аравии Мухаммад ибн Салман ибн Абдулазиз Аль Сауд